عمومی

عشایر گزخت خواستاریکپارچه سازی محلات عشایری هستند

عشایر روستای گزخت شهرستان زیرکوه در 10 محله عشایری زندگی می کنند و خواستاریکپارچه سازی محلات عشایری هستند

به گزارش پایگاه خبری زیرکوه نیوز، روستای گزخت در فاصله 80 کیلومتری مرکز شهرستان زیرکوه قرار دارد و شغل اکثر اهالی این روستا کشاورزی و دامپروری است .
عشایر این روستا در 10 محله عشایری به نامهای سبستو، کوشکنک، زمزار، کلاه خان ،چاه مزار ،قالمارو، بنی، النگا ،کرگسابو و کالقاضی شهرستان زیرکوه به طور پراکنده مشغول دامداری هستند.
زندگی در محلات عشایری مشکلات فراوانی به همراه دارد که تامین آب شرب ، راه مناسب و … از مشکلات عدیده عشایر ساکن در محلات عشایری روستای گزخت است.
اما عشایر گزخت یکپارچه سازی محلات عشایری را به عنوان یکی از خواسته های خود مطرح می کنند و معتقدند با توجه به مشکلات عدیده در محلات مختلف با این اقدام هم هزینه ای کمتر به مردم و دولت تحمیل می شود و هم این یکپارچه سازی در تولیدات عشایر تاثیر مثبتی دارد .
یکی از عشایر محله زمزار گزخت با تاکید بر توجه بیشتر مسئولان به مسائل و مشکلات قشر عشایری به 60 کیلومتر راه خاکی گزخت تا 10 محله عشایری این روستا اشاره می کند و می گوید: با توجه به تردد فرزندان عشایر در این راه ناهموار، اقدام مسئولان برای ارتقای کیفیت این مسیر ضروری است.
«عظیم باخته » یکپارچه سازی محلات عشایری را راه حلی برای کاهش دغدغه های عشایر می داند و در تشریح مشکلات این منطقه از ناهمواری این راه خاکی از خسارتی صحبت می کند که این مسیر ناهموار بر خودروهای عشایر تحمیل می کند.
به گفته وی زمستان گذشته پس از بارندگی و بروز خسارت هایی، این مسیر با گریدر تیغ زده شد اما باران های فروردین ماه بار دیگر خسارت ساز شد و سیلاب جاده را تخریب کرد.
او تاکید می کند: با توجه به ناهمواری های زیاد جاده مسئولان باید نسبت به مرمت آن اقدام کنند.
یکی از بانوان عشایر نیز خواستار رسیدگی به مشکلات عشایر می شود و از بی مهری ها در این زمینه گلایه می کند.
«عصمت خزایی» هم در تشریح مشکلات از راه ارتباطی ناهموار به این مناطق عشایری صحبت می کند که حتی تردد با موتور در این مسیر با مشکلاتی مواجه می شود.
وی با بیان اینکه با حرف مشکلات عشایر حل نمی شود به این نکته اشاره می کند که عشایر در هوای گرم و سرد تلاش می کنند همواره تولیدکننده باقی بمانند این در حالی است که برخی مسئولان به این قشر توجهی ندارند.
یکی دیگر از چادرنشینان محلات عشایری روستای گزخت نیز از کم توجهی مسئولان به شدت گلایه می کند و با توجه به شیوع بیماری های دامی از نگرانی ها بابت آب گل آلود و ناسالمی که خوراک دام می شود، می گوید.
«اسماعیل مصیبی» همچنین به حمله گرگها در چند روز پیش اشاره می کند که در این حمله گرگ ها حدود 150 راس دام را دریدند و خسارات تحمیل شده هم مورد پیگیری قرار نگرفت.
«محمد اکبری» از دیگر عشایر محلات گزخت با اشاره به وضعیت بهداشت منطقه می گوید: با وجود اینکه حدود 50 روز از اتراق عشایر در محلات عشایری منطقه زیرکوه می گذرد هنوز مرکز بهداشت برای سلامت عشایر این محلات بازدیدی نداشته است.
به گفته وی این بی توجهی ها در حالی است که شیوع برخی بیماری ها مانند تب کریمه کنگو برخی از عشایر رانگران کرده است.
«قاسم غلامی» دیگر عشایر محله زمزار نیز به ناهمواری جاده ، نبود آبشخور و سرویس بهداشتی در این مناطق اشاره می کند و می گوید:علاوه بر این، آب نیز بهداشتی نیست ونیاز به توجه مسئولان بهداشت و درمان دارد.
یکی از عشایر محله کوشکنک هم از آب غیر بهداشتی شرب می گوید که باعث بیماری برخی عشایر شده است. او نداشتن آبشخور دام و حوض انبار و راه را از جمله مشکلات عشایر زیرکوه برمی شمرد.
« رضا خزایی» از مسئولان می خواهد با وجود 10 محله عشایری زیرکوه که حدود 10 هزار راس دام سبک و سنگین دارند نسبت به توزیع پنل خورشیدی اقدام کنند تا بخشی از مشکلات این عشایر برطرف شود .
به گفته وی با توجه به مشکلات عدیده عشایر شهرستان زیرکوه یکپارچه سازی محلات عشایری یکی از راهکارهای کاهش مشکلات عشایر است و باتوجه به جمعیت عشایری منطقه نیاز است مسئولان در این زمینه برنامه ریزی کنند.
جاده های منطقه عشایری گزخت تسطیح می شود
مسئول اداره امور عشایری شهرستان زیرکوه هم بااشاره به تلاش های دولت برای رفاه این قشر می گوید:تاکنون برای بازگشایی جاده این منطقه عشایری چند بار اقدام شده ضمن اینکه به زودی نیز برای رفاه این قشر زحمتکش عملیات تیغ زنی این جاده آغاز می شود.
حیدری همچنین نوید احداث 3باب آبشخور برای حدود 10هزار دام عشایر در این منطقه را می دهد و این که همچنین دو باب استخر در 2منطقه عشایری گزخت احداث شده و مرمت دو قنات نیز برای تامین آب سالم مورد نیاز این عشایر در سال جاری در برنامه است.

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا