عمومی

عقب ماندگی خاموش زیرکوه در سایه ضعف مطالبه گری

حجت الاسلام نظری از اساتید حوزه علمیه حاجی آباد در یادداشتی به عوامل عقب ماندگی زیرکوه در سایه ضعف مطالبه گری مردم پرداخت.

به گزارش زیرکوه نیوز،حجت الاسلام نظری از اساتید حوزه علمیه حاجی آباد در یادداشتی به عوامل عقب ماندگی زیرکوه در سایه ضعف مطالبه گری مردم پرداخت.
متن این یادداشت که برای این پایگاه خبری ارسال شده به این شرح است:
اگر در کلاس درسی روحیه پرسش گری و سوال از سوی دانش آموزان مطرح نباشد وخمیدگی وسکوت سایه انداز کلاس قرار گیرد از چنین کلاسی نباید توقع جهش وپیشرفت داشت این کلاس با این ویژگی ، معلمی بی انگیزه ،بی شوق وبی رغبت خواهد داشت که هیچ تمایلی در جهت تدریس وتحصیل دانش آموزان از خود نشان نمی دهد.
اگر در روستا و محله ایی ، مردم ، روحانی محل خویش را مورد سوالات شرعی ،اعتقادی وتاریخی و… قرار ندهند واز وی بیان نکات روزوارتباط معنوی با جوان ونوجوان را در خواست نکنند وصرفا به همان نماز جماعت به امامت شخص روحانی در مسجد خویش بسنده کنند اگرروزی جوانان آن محله افرادی شرور وهنجار شکن از کار در آمدند نباید کسی دیگر جزء مرمان همان محله را سرزنش وتوبیخ کرد.
اگر معضلات اجتماعی همچون محرومیت ،فقر و،بیکاری ، طلاق ،عدم ازدواج و…بر پیشانشی شهری نشسته باشد به گونه ای که قصد ترک آن شهر را ندارد قبل از اینکه مسئولی هدف تیر انتقاد و مواخذه قرار گیرد باید نخست مردم آن شهررا موردانتقاد و مواخذه قرار داد که چرا مسئولان را مورد باز خواست وسوال قرار نداند چرا بعد از سوال وطرح مسئله ،پیگیر حل معضلات شهر از مجاری مربوطه نشدند.
خلاصه اینکه اگر روحیه مطالبه گری در منطقه ای منجمد شود و رکود بر آن سیطره یابد نباید انتظار پیشرفت وتعالی از انجا داشت.
به باور کارشناسان امر ، امروزه مطالبه گری زیر بنای توسعه وپیشرفت هر جامعه ای می باشد جامعه ای امروزه می تواند چرخ توسعه آن در زمینه های مختلف بچرخد که مطالبه گری در میان مردم آن به عنوان یک فرهنگ نهادینه شده باشد.
در یک تعریف مختصر مطالبه گری یعنی پرسش و جواب خواهی از مسئولین مربوطه به همراه پیگیری امر مرتبط با آن.
با این مقدمه مذکور اگر می بینیم زیرکوه بعد از اینکه چند سالی از شهرستان شدن آن می گذرد وادارات و سازمانهای مختلفی در آن استقرار یافته اما هنوز متاسفانه چرخ توسعه آن به گردش در نیامده به گونه ای که حتی یک کارخانه یا یک شرکت تولیدی وتبدیلی مهم تاسیس نشده که از رهگذر آن اشتغال زایی گردد ، ناشی از یک خلا اساسی وریشه ای می باشد وآن چیزی نیست مگرضعف روحیه مطالبه گری و عدم حس پرسش گری.
البته در اینجا لازم است نخست این مسئله را روشن نماییم که نباید پیشرفت وتوسعه را فقط در امور مادی همچون تاسیس کارخانه ، صنایع وامثالهم تعریف کرد که این تعریف از ریشه واساس بی بنیاد می باشد بلکه در کنارپیشرفت این مسائل ، رشد معنوی و دینی شهرنیز در تعریف توسعه وتعالی به عنوان مولفه های اصلی پیشرفت مورد توجه می باشد.
لذا اگر مسئول اجرایی ودولتی بابت عدم پیشرفت صنایع شهری مورد باز خواست وسوال قرار میگیرد باید مراکز دینی وتبلیغی شهر و متولیان آن نیزبایت عدم رشد معنوی و معضلات اجتماعی پیش رو مورد پرسش و سوال قرار گیرند.
اگر در بازار شهرستانی ربا خواری ریشه دوانده و زندگی مردم را به آتش کشیده اینجا براساس روحیه مطالبه گری علاوه براینکه مسئولان دولتی وقضایی باید پاسخگو باشند متولیان دینی ومذهبی شهرستان نیز سهمی وافر در پاسخ گویی ورفع معضل دارند.
بنابراین نباید در تعریف توسعه وپیشرفت تک بعدی به مسئله نگاه کرد.
اما اینکه چرا در شهرستان زیرکوه حالت رکود وسکوت در هر دو حوزه توسعه به چشم میخورد همانطوریکه بیان شد باید ریشه آن را در ضعف روحیه مطالبه گری مردم عزیز شهرستان دانست متاسفانه به علت مفقود ماندن فرهنگ مطالبه گری در شهرستان ،مشکلات ومعضلات به درستی پیگیری نمی شود ، وجهش وپیشرفتی در کارها دیده نمی گردد.
اساسا مردم خونگرم وباصفای منطقه زیرکوه بر اساس عرق دینی وقناعت پیشگی ، خوشبینی ذاتی به مسائل ومشکلات ومسئولین انقلاب دارند که این در جای خود بسیار عالی وبه جا میباشد زیرا اصل اولیه در رفتار هر مسلمانی اعتماد به برادر دینی ومسلمان خود می باشد اما نباید از این نکته مغفول ماند که از رهگذر این اعتماد وخوشبینی ذاتی ، نبایست مشکلات ،محرومیتها ،کم کاریهای مسئولین به دست فراموشی سپرده شود به گونه ای که مسئوال ادراه یا سازمانی بدون آنکه شایستگی کافی در مسند خدمت را داشته باشد سالها بگذرد اما کوچکترین بازخواست ومطالبه ای از وی نگردد.
یا خیل عظیمی از مسئولان پروازی که با پایان ساعت ادرای ، منطقه را به قصد شهرخود ترک کنند بدون آنکه ذوق وشوقی از خود برای رفع مشکلات مردم نشان دهند یا حداقل قدمی برای اسکان خانواده خویش بردارند چرا که مدیری که در کنار مردم و با مردم زندگی می کند بهتر میتواند درد محرومیتها و نداریها را بچشد تا آن مسئولی که فقط در ساعت اداری در شهرستان حضور دارد.
خوشبینی زیاد ومستمر میتواند روح مطالبه گری وپرسش گری را در جامعه ای بخشکاند وسرچشمه پیشرفت وتوسعه یه منطقه را از بن تهی سازد واگر این مسئله به عنوان یک فرهنگ در یک منطقه نهادینه شود ، آینده آن منطقه معلوم نیست دست خوش چه تحولات و خطراتی قرار گیرد.
به علاوه ، خوشبینی مفرط میتواند حاشیه امنی برای مدیران ومسئولان کم کار درست کند که اصلی ترین زنگ خطر در راه تعالی وپیشرفت منطقه می باشد.
لذا اگر خواهان پیشرفت وترقی منطقه خود هستیم بایستی در مرحله نخست نخبگان، صاحبان تریبون ورسانه ومتنفذین منطقه با تغییر این فرهنگ در مردم ، بوسیله تقویت احساس تکلیف و مسئولیت ، و روشن ساختن حق و حقوق فردی واجتماعی هر شخصی ، ودر مرحله بعد با باز گویی حقایق و معضلات منطقه ،بدنه اجتماع را در ابعاد مختلف به حرکت وپویایی وا دارند به طوری که مدیران و مسئولین خود را در یک فضای شیشه ای تصور کنند که تمام اعمال ورفتار آنان تحت نظر تیز بینانه مردم قرار دارد وبا هرگونه کم کاری یا بی مسئولیتی ، موقعیت و پایگاه اجتماعی آنان به خطر می افتد.
این امر یعنی تغییر فرهنگ مردم در جهت شکوفایی هرچه بیشتر شهرستان بدست نخبگان، صاحبان تریبون ورسانه ومتنفذین منطقه گرچه کار ساده ای نیست اما این عزیزان میتوانند با یک برنامه ریزی صحیح ومدون ، وبا استفاده از جوانان خلاق ، حس تکلیف گرایی را، در سایه تبیین حقوق شخصی واجتماعی هر شخص ، که همه افراد جامعه می توانند بطور مساوی مطالبه گر وپاسخ خواه باشند به عنوان یک دغدغه به دور از پرخاش ودرشت گویی وبا رعایت عدالت وانصاف مطرح کنند.
البته فرموش نکنیم که اگر مطالبه گری بدون درد وبدون پیگیری باشد دوام چندانی ندارد لذا از همان ابتدا باید روح مطالبه گری وپاسخ خواهی با حس تکلیف پذیری ومسئولیت گرایی دمیده شود تا بتواند اثرات مثبت وسازنده خود را در بدنه اجتماع و زندگی مردم نشان دهد.

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا