عمومی

غار پهلوان استند،نگینی بر چهره گردشگری زیرکوه

غار پهلوان واقع در روستای استند،به عنوان نگینی بر چهره گردشگری زیرکوه می درخشد و گردشگران زیادی را به سمت خود جذب کرده است.

به گزارش پایگاه خبری زیرکوه نیوز،روستای استند یکی از روستاهای زیبای بخش شاسکوه شهرستان زیرکوه است که در فاصله 35 کیلومتری شمال مرکز شهرستان قرار دارد.
قرار گرفتن در دامنه کوههای سربه فلک کشیده،وجود باغزارهای زیبا و تفرجگاههای طبیعی،این روستا را به یکی از قطب های گردشگری شهرستان زیرکوه تبدیل کرده است.
از جمله مناطق گردشگری این روستا می توان به دره ارغوان،دربند استند،درخت سرو 2 هزار و 500 ساله پیکستان،مزار ملا آخوند و غار پهلوان نام برد که غار پهلوان به عنوان نگینی بر چهره گردشگری زیرکوه می درخشد و گردشگران زیادی را به سمت خود جذب کرده است.
غارها از گذشته ها به عنوان پناهگاهی برای انسانها در مقابل خطرات طبیعی و انسانی استفاده می شده است غارهای موجود در منطقه نیز با توجه به شرایط مناسب طبیعی و نیز دسترسی به منابع آب مورد توجه بوده اند. وجود قطعات سفالی و سایر آثار تاریخی و نیز بقایای معماری نشان دهنده حضور و استقرار انسان در این غارها
می باشد. شباهت ویژگیهای معماری داخل غارها و نوع مصالح استفاده شده دوره تاریخی این غارها را به دوره سلجوقی برمی گرداند.
غار پهلوان در دامنه های غربی رشته کوه شاسکوه و در فاصله حدود 10 کیلومتری غرب روستای استند ( روستای استند در دامنه شرقی رشته کوه شاسکوه قرار دارد) واقع شده است.
این غار دارای دو دهانه است که در دو دامنه شاخه فرعی یک کوه قرار گرفته اند. یک دهانه در دامنه جنوب کوه قرار دارد و دارای دهانه ای تنگ و باریک است که ارتفاع این دهانه حدود 80 سانتیمتر و عرض آن حدود 1 متر است.
دهانه دوم در دامنه جنوبی کوه قرار گرفته و دسترسی به آن به دلیل شیب تند صخره ها بدون داشتن تجهیزات کوهنوردی ممکن نیست. این دهانه نسبت به دهانه اول بسیار عریض تر و مرتفع تر است.
در پای دهانه دوم طاقی با آجر و با کمک گرفتن از تیرهای چوبی احدث شده است. این طاق دارای قوسی جناغی بوده و به منظور افزایش و هموارنمودن سطح جلو دهانه غار ایجاد شده است. راه ورود به غار از طریق دهانه اول بسیار راحت تر است.
فضای داخلی غار بر خلاف ورودی آن بسيار مرتفع است. در داخل غار بقايای زيادی از آثار معماری قابل مشاهده است. اين آثار شامل دیوارهایی ساخته شده از سنگ و مقدار کمی آجر با ملات ساروج و گچ می باشد که در نقاط مختلف غار پراکنده اند. بقايای سفالی در داخل غار نسبتاً کم است و این امر به اين دليل است که بيشتر سفالها توسط افرادی که از غار بازديد می کنند به خارج منتقل می شود. اين غار از نوع غارهای آهکی می باشد. بر اساس شواهد موجود، اين غار در دوران اسلامی مورد استفاده بوده بخصوص با توجه به وضعیت مناسب دفاعی غار می توانسته توسط اسماعيليان مورد استفاده قرار گيرد.
راه دسترسی به این غار زیبا از روبروی روستای نیار و کنار پاسگاه محیط بانی است و برای رسیدن به دهانه غار باید علاوه بر پیمودن مسیری حدودا 2 کیلومتری،مقداری نیز کوهنوردی کرد.
بهترین زمان برای حضور در این مکان و دیدن این غار زیبا از اردیبهشت ماه تا اواخر تابستان است.
هم اکنون به کانال اطلاع رسانی زیرکوه نیوز در تلگرام بپیوندید:
https://telegram.me/zirkoohnews

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا