عمومی

غار کلسیتی رشته کوه مولید

کوهستانهای پهناور زیرکوه شگفتی های زیادی را در دل خود جای داده است، که غار زیبای کلسیتی کوههای مولید یکی از اندک شگفتی های پرشمار کوهستانهای زیرکوه است.

به گزارش پایگاه خبری زیرکوه نیوز،کوهستانهای پهناور زیرکوه شگفتی های زیادی را در دل خود جای داده است، که غار زیبای کلسیتی کوههای مولید یکی از اندک شگفتی های پرشمار کوهستانهای زیرکوه است.
اگر چه غار پهلوان استند می تواند،سرآمد غارهای زیبای شهرستان زیرکوه باشد ، اما در دل کوهستانهای سربه فلک کشیده و پهناور زیرکوه،غارهایی چون، غار بمرود،غارخاگینه ، غار مملایی، غار سربریده ،‌غار تجنود و … نهفته است که می تواند فرصت مناسبی برای دید و بازدید گردشگران و کوهنوردان باشد.
غار کلسیستی مولید یکی از غارهایی است که در دل کوههای زیبای روستای مولید شهرستان زیرکوه نهفته است و بر اساس شواهد و قراینی که گذشتگان بیان می کنند، احتمال زندگی در این غار وجود داشته است.
به گفته قدیمی ها ، قبل از زلزله ویرانگر 1376 زیرکوه،‌این غار دارای درب و پاگرد بوده است.
همچنین گفته می شود این غار یک دریچه تنگ داشته که از آن بخار آب بلند می شده است ولی بعد از زلزله ۷۶ سقف آن ریخته و دریچه بسته شده است.
غار مولید در رشته کوههای بین پیشبر و کازگان و در دل ارتفاعاتی به نام کوههای مولید قرار دارد و دارای کلسیت های گل کلمی و دندان سگی است که به عنوان جذابیت اصلی غار به شمار می آید.
تصاویر: محمد علی خالدی

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا