عمومی

فرسودگی 33 درصدی شبکه آبرسانی زیرکوه/هزینه کرد 600 میلیون تومانی برای آبرسانی سیار به روستاهای تشنه زیرکوه

مدیر آب و فاضلاب روستایی زیرکوه با بیان اینکه حدود600 کیلومتر شبکه خط انتقال و توزیع وجود دارد،گفت:حدود 33 درصد شبکه آبرسانی شهرستان فرسوده است.

علیرضا غلامحسینی امروز در گفت و گو با پایگاه خبری زیرکوه نیوز،اظهارداشت:علیرغم بارندگی هایی که در سال جاری در شهرستان زیرکوه صورت گرفت اما تنش آبی سال 95 در زیرکوه به مراتب از سالهای 93 و 94 بیشتر بود.
مدیر آبفار زیرکوه خاطرنشان کرد:بارندگی های شهرستان زیرکوه چشم گیر نبود و کمکی به سفره های آب زیر زمینی و قنات ها و چشمه سارهای شهرستان نکرد اما همین بارندگی ها در برخی مناطق به صورت سیلاب بود که خسارت هایی نیز به سیستم آبرسانی وارد کرد.
وی تصریح کرد: اداره آب و فاضلاب شهرستان در سال 94 تنش آبی بسیار بزرگی را پشت سر گذاشت که هنوز هم این تنش آبی در بعضی از روستاها به طور کامل رفع نشده است وهنوز در انتهای شبکه مجتمع های بزرگ آبرسانی شهید رجائی و وحدت تنش آبی برطرف نشده است.
آبرسانی سیار به 23 روستای زیرکوه
غلامحسینی با بیان اینکه در تابستان 95 تعداد 23 روستای شهرستان زیرکوه با 909 خانوار و 3 هزار و 883 نفر جمعیت با تانکرآبرسانی می شده است، اذعان داشت: در حال حاضر تعداد این روستاها به 19 روستا کاهش یافته است.
وی تاکید کرد: سالانه حدود 600 میلیون تومان اعتبار صرف آبرسانی سیار به روستاهای زیرکوه می شود و این موضوع بخشی از اعتبارات،نیروی انسانی و وقت دولت را صرف می کند و امیدواریم از صندوق اعتبارات ملی و استانی این مشکل رفع شود و قدمی برای مردم برداشته شود.
مدیر آبفار زیرکوه با بیان اینکه دو سه مشکل عمده در شهرستان زیرکوه وجود دارد،گفت:یکی از این مشکلات ،فرسودگی شدید شبکه آبرسانی زیرکوه است .
غلامحسینی ادامه داد:زلزله ویرانگر اردیبهشت 76 خسارت زیادی به شبکه آبرسانی زیرکوه وارد کرد و بعد از این حادثه در فرصت کوتاه آبرسانی با شدت زیاد و وقت کم در دستور کار قرار گرفت و به علت اینکه در کمترین زمان ممکن باید خدمات رسانی انجام می شد کیفیت فدای کمیت شده است و با گذشت زمان الان آن عدم رعایت استانداردها و کیفیت پایین لوله و اتصالات گریبانگیر ما شده و باعث هدر رفت بسیار زیاد آب در شهرستان شده است.
فرسودگی 33 درصدی شبکه آبرسانی زیرکوه
وی بیان داشت:بزرگترین عامل و مشکل حوزه آب شرب زیرکوه، هدر رفت و فرسودگی شبکه آبرسانی است و از طرفی کمبودهای آبی است که این موضوع یک معادله دو مجهولی است که نیاز به زمان و اعتبارات لازم دارد تا مشکلات مرتفع شود.
مدیر آبفار زیرکوه گفت:در این راستا سیاست دولت بر این بوده است تا به نوعی بتوانیم مشکلات را مدیریت کنیم و از سال 94 این موضوع در دستور کار قرار گرفت و در سال 94 حدود 11 کیلومتر از شبکه آبرسانی زیرکوه تعویض گردید و در 8 ماهه اول سال 95 نیز حدود 10 و نیم کیلومتر از شبکه تعویض شده است و امیدواریم تا پایان سال به 13 کیلومتر برسد.
غلامحسینی با بیان اینکه حدود600 کیلومتر شبکه خط انتقال و توزیع وجود دارد،اظهارداشت:حدود 33 درصد شبکه آبرسانی شهرستان فرسوده است و تعویض این میزان شبکه آبرسانی بسیار زمانبر است که بر اساس اولویت ،جمعیت و میزان هدررفت در دستور کار قرار گرفته است و امیدواریم با مساعدت دولت بتوانیم اقدام مفیدی برای روستاهای شهرستان انجام دهیم.

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا