عمومی

فعالیت 700 نفر در 28 هزار کلنی زنبور عسل خراسان جنوبی

مسئول سازمان بسیج مهندسین کشاورزی و منابع طبيعي استان گفت:در سطح خراسان جنوبی 28147 کلنی مدرن زنبور عسل وجود دارد که 699 نفر مشغول به فعالیت در این بخش هستند.

به گزارش پایگاه خبری زیرکوه نیوز،كارگاه آموزشي نقش زنبورعسل با حضور دکتر جویبان مسئول سازمان بسیج مهندسین کشاورزی و منابع طبيعي استان در روستاي كبودان زيركوه برگزار شد.
مسول سازمان بسیج مهندسین کشاورزی و منابع طبیعی خراسان جنوبی در کارگاه آموزشی زنبور عسل در ین کارگاه که در روستای کبودان شهرستان زیرکوه برگزار شد،اظهارداشت:باید برای تولید و اشتغال در حوزه کشاورزی و دامپروری بیشتر فعال شویم و با همکاری جهاد کشاورزی و ایجاد زیرساختهای صنایع تبدیلی در این زمینه ها از این ظرفیت ها بیشتر استفاده کنیم.
جویبان خاطرنشان کرد: حضور بخش خصوصی در باز کردن فضای کسب و کار در زمینه های مختلف ،در رونق تولید و اشتغال بسیار موثر است و مسؤلان باید زمینه فعالیت را به روی انها باز کنند .
وی ادامه داد:حوزه کشاورزی و دامپروری یک صنایع پاک محسوب می شود و با رونق و ایجاد فضای کسب و کار در زمینه دامپروری و کشاورزی که جز صنایع پاک است ،درامدزایی خوبی نیز برای سطوح مختلف فراهم می شود .
جویبان بیان داشت:قابلیت ها و ظرفیت های بی نظیر و مغفول فراوانی در بخش کشاورزی استان وجود دارد که در صورت فعال سازی انها با وضع موجود منابع اب،خاک واقلیمی هم می توان به تولید و اشتغال دست یافت.
وی اظهار داشت :بخش کشاورزی از جمله زنبورداری مصداق کامل اقتصاد مقاومتی،تولید و اشتغال است .ما در بخش کشاورزی علاوه بر تولیدات زراعی،باغی و دامی مختلفی دارای زنجیره های تولیدی نیز هستیم و از همه مهمتر بحث استمرار این تولیدات هست .
جویبان گفت:ما اگر بتوانیم تولید را افزایش دهیم ،اشتغال خواهیم داشت.لذا از کشاورزی می توانیم به عنوان یک شغل مولد یاد کنیم .هزینه ایجاد یک شغل در بخش کشاورزی به مراتب نسبت به سایر بخشها مثل صنهت و خدمات پایین تر است .
وی اذعان داشت:در سطح خراسان جنوبی 28147 کلنی مدرن زنبور عسل وجود دارد که 699 نفر مشغول به فعالیت در این بخش هستند.همچنین در استان مناطق مستعد و ظرفیت خوبی برای پرورش زنبور عسل وجود دارد و عسل بومی خراسان جنوبی از ارزش بالایی برخوردار می باشد.
جویبان گفت:سازمان بسیج مهندسین کشاورزی و منابع طبیعی خراسان جنوبی در سطح استان در راستای علمی کردن کشاورزی و افزایش عملکرد کمی و کیفی محصولات از طریق طرح بسیج همگام با کشاورز در سطح پایگاه های مقاومت روستایی و مزارع کشاورزان اقدام به برگزاری کارگاه ها و دوره های آموزشی بر اساس نیاز کشاورزان هر روستا می نماید.
به گفته جویبان در سطح استان تعداد 5 کانون بسیج مهندسین کشاورزی در شهرستان های طبس،قاین،بیرجند،نهبندان و فردوس مشغول به فعالیت می باشند.

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا