عمومی

قلب شهر درکمتر از شش ماه شکافته شد /اداره آب: ترمیم خط لوله ،ضروری بود/شهرداری:به علت بحرانی بودن موضوع ،مجبور به صدور مجوز شدیم

با گذشت کمتر از شش ماه از اجرای عملیات روکش آسفالت بلوار اصلی شهر حاجی آباد،این بلوار به علت عملیات اصلاح شبکه آبرسانی،شکافته شد.

به گزارش پایگاه خبری زیرکوه نیوز،بلوار امام رضا(ع) به عنوان قلب شهر،یکی از اصلی ترین خیابهای شهر حاجی آباد است که به علت وجود بازار شهر در دو سمت آن و مسیر دسترسی به روستاهی منطقه شاهرخت و آهنگران،از تردد بالایی برخوردار است.
آسفالت نامناسب این مسیر و وجود چاله های فراوان در دل این اسفالت باعث شد تا عملیات ترمیم روکش آسفالت این بلوار به یکی از خواسته های جدی مردم تبدیل شود و از آنجا که عملیات گازرسانی به شهر حاجی آباد در برنامه پیش بینی شده بود،عملیات روکش آسفالت به بعد از گازکشی موکول شد و سرانجام آرزوی دیرینه مردم محقق گردید و مردم شهر شاهد آسفالت این بلوار بودند.
اما با گذشت کمتر از شش ماه از اجرای آسفالت ،امروزمردم شاهد شکافته شدن مجدد آسفالت تازه ، توسط اداره آب و فاضلاب شهری بودند.
اقدامی که علاوه بر صرف هزینه های زیاد و هدررفت بیت المال،باعث بروز مشکلاتی برای شهروندان گردید و اعتراض ساکنین را در پی داشت.
دلاکه یکی از کاسبان این مسیر گفت:انجام کارهای بدون برنامه ریزی هزینه های بیت المال را هدرمی دهد و مشکلات زیادی برا یمغازه داران نیز ایجاد کرده است.
یکی از تاکسیرانان شهر نیز در این خصوص گفت:انجام عملیات حفاری در مرکز شهر آن هم در آستانه عید سعید فطر باعث بروز مشکلات رفت و آمد برای مردم و رانندگان شده است .
یکی دیگر از مغازه داران شهر نیز در این خصوص گفت: هنوز چند ماهی نیست که از خرابی های گازرسانی راحت شدیم و شاهد خیابانی زیبا در سطح شهر بودیم اما متاسفانه مجددا این مشکل ایجاد شد و تا مدت ها باید شاهد گرد و خاک و نبود محلی برای پارک خودروی خریداران باشیم.
ترمیم خط لوله ،ضروری بود
رئیس اداره آب شهری زیرکوه در این خصوص ،گفت:با توجه به فرسوده بودن لوله های آب بلوار امام رضای شهر حاجی آباد نیاز به اصلاح شبکه احساس می شد.
شکوهی خاطرنشان کرد: تا ابتدای کوچه کشاورز لوله های شبکه آبرسانی فرسودگی شدید دشت و مکررا دچار ترکیدگی می شد که این ترکیدگی ها حتی چندین بارباعث به هم ریختگی تاسیسات گازشده است ودر جلسه ای که در فرمانداری شهرستان با حضور فرماندار،شهردار و رئیس اداره گاز برگزار گردید این مجوز به اداره آب و فاضلاب داده شد این مسیر اصلاح گردد.
وی با بیان اینکه شهرداری مجوز اصلاح کل شبکه آبرسانی بلوار امام رضا ع را نداده است،تاکید کرد: این مقدار لوله باید تعویض می شد و عدم تعویض این لوله برای تاسیسات گاز نیز خطر آفرین بود.
رئیس اداره آب شهری با اشاره به مشکلات سمت دیگر بلوار امام رضا ع هم گفت: این قسمت از بلوار هم نیاز به تعویض دارد و لوله و تجهیزات موردنیاز آن هم در اختیار آداره آب قرار دارد اما با توجه به اینکه عملیات روکش آسفالت به تازگی انجام شده است،مجوزی برای تعویض داده نشده است.
عدم هماهنگی بین ادارات باعث بروز مشکلات می شود
شکوهی بیان داشت:شهرداری قبل از عملیات آسفالت به ما 10 خیابان را اعلام کرده است که از این ده خیابان تعداد 4 خیابان نیاز به اصلاح دارد اما شهرداری بر آسفالت این خیابانها اصرار دارد و با توجه به اینکه سالی یکبار تجهیزات و لوله در اختیار آداره آب قرار می گیرد ،نیاز بر این است تا شهرداری مسیرهایی را که می خواهد آسفالت کند زودتر به ما اعلام کند تا بتوانیم لوله و تجهیزات آماده نمائیم.
وی با اشاره به هزینه های اضافی برای اصلاح شبکه گفت:در حال حاضر برای هر متر حفاری خیابان باید مبلغ 45 هزار تومان به شهرداری خسارت بپردازیم در حالی که هزینه اصلاح شبکه شاید کمتر از 30 هزار تومان باشد و این ناهماهنگی ها باعث صرف هزینه های اضافی شده است.
شکوهی خاطرنشان کرد: در حال حاضر 8 کیلومتر لوله فرسوده در سطح شهر حاجی آباد وجود دارد که نیاز به اصلاح دارد و مسیرهای این اصلاح شبکه نیز به شهرداری اعلام شده و گفته شده است که در این مسیرها عملیات آسفالت انجام نشود و بعد از اصلاح شبکه عملیات آسفالت انجام شود و امیدواریم شهرداری در این زمینه با ما هماهنگ باشد .
وی تصریح کرد: ما اصلا به این کار راضی نیستیم چون هم هزینه اضافی باید بپردازیم و هم مسیری که آسفالت شود و دوباره حفاری و ترمیم شود،کیفیت اولیه را نخواهد داشت.
به علت بحرانی بودن موضوع ،مجبور به صدور مجوز شدیم
شهردار حاجی آباد خاطرنشان کرد:حدود شش ماه قبل عملیات روکش آسفالت بلوار امام رضا ع با هزینه بسیار بالاانجام شد و یکسال قبل از عملیات آسفالت نامه ای به همه دستگاههای خدمات رسان شهراز جمله مخابرات،آب ،برق، مبنی بر اجرای عملیات روکش آسفالت ارسال شده و متاسفانه هیچ نامه ای مبنی بر نیاز به عملیات از جانب این ادارات به شهرداری ارسال نشد.
احسان کریمدادی ادامه داد: بلافاصله بعد از انجام عملیات روکش آسفالت مراجعاتی از طرف اداره آب شهری مبنی بر نیاز به اصلاح مسیر انجام شد و با توجه به اینکه پس از عملیات آسفالت تا 5 سال مجوز حفاری به هیچ ارگانی داده نمی شود با این کار مخالفت شد.
شهردار حاجی آباد،اذعان داشت:ما اصلا قصد مجوز برای حفاری به اداره آب برای حفاری این مسیر نداشتیم اما چون موضوع بحرانی شده بود و ترکیدگی های مکرر باعث نشست زمین و خساراتی شده بود مجبور به صدور مجوزبرای حفاری این مسیر شدیم.
وی با بیان اینکه عملیات حفاری هزینه های بالایی را در بردارد و به ادارات تحمیل می کند،گفت: علاوه بر آن انجام عملیات حفاری باعث بروز مشکلاتی برا یکسبه و بازاریان،شهروندان و مشکلات ترافیکی نیز در سطح شهر می شود.
کریمدادی اذعان داشت: بر اساس مصوبه شورای شهر کل آسفالت های زیر عمر 5 سال آسفالت جدید محسوب می شود و مسیری که آسفالت شکافی انجام می شود کل هزینه آسفالت شکافی بر اساس آسفالت جدید از ادارات خدمات رسان دریافت می شود که این یک هزینه مجددی بر ادارات تحمیل می کند و باعث صرف هزینه بیت المال می شود.
شهردار حاجی آباد خاطرنشان کرد:ما یک فرصت یکساله به اداره آب داده ایم اما در مدت این یکسال هیچ اقدامی انجام نشده است که شاید به علت نبود بودجه از طرف این اداره بوده ولی ما در نهایت مجبور به اجرای روکش آسفالت در این مسیر شدیم.
وی ادامه داد:پروژه هایی که برای بحث آسفالت تعریف می شود یک سرفصلی از بودجه استان در نظر گرفته می شود و اگر در مدت تعیین شده پول هزینه نشود، این بودجه برگشت می خورد بنابراین مجبور به اجرای این عملیات شدیم و اگر بعد از مدت یکسال مهلتی که به ادارات داده شدفاین عملیات انجام نمی شد کل بودجه برگشت داده می شد و یک زیان هنگفت به شهر حاجی آباد وارد می شد.

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا