عمومی

قلعه‌ي حسن بايخان شاهرخت، یادگاری از دوران اسماعیلیان

قلعه‌ي حسن بايخان در بخش مرکزی شهرستان زيركوه و دهستان پترگان و در سه كيلومتري شمال روستاي #شاهرخت بر فراز قله ای مشرف به روستا و بارگاه امام زاده سعداله، واقع شده است.

به گزارش پایگاه خبری زیرکوه نیوز،قلعه‌ي حسن بايخان در بخش مرکزی شهرستان زيركوه و دهستان پترگان و در سه كيلومتري شمال روستاي شاهرخت بر فراز قله ای مشرف به روستا و بارگاه امام زاده سعداله، واقع شده است.
بنا بر روایات و منابع، این قلعه متعلق به قرن پنجم هجری و دوره اسماعیلیان است که به عنوان مقر اسماعیلیان محسوب می شده.
قلعه‌ي حسن بايخان در شاهراه هرات به قاین و بر فراز كوهي منفرد قرار گرفته و با توجه به اين‌كه دسترسي به قلعه از تمام قسمت‌هاي كوه امكان‌پذير است و تقريبا در هيچ بخش كوه، عارضه يا پرتگاه وجود ندارد كه جلوي مهاجمان را بتواند بگيرد، در تمام قسمت‌هاي قلعه از حصار و برج براي افزايش استحكام بنا استفاده شده است.
سه آب‌انبار در قسمت‌هاي مختلف قلعه ديده مي‌شوند؛ يك آب‌انبار به‌صورت دايره، يكي به‌صورت مستطيل و سومي به‌شكل سه دايره‌ي متقاطع است كه در يك رديف قرار گرفته‌اند.
مصالح به‌كار رفته در ساخت قلعه، سنگ، آجر و ملات ساروج است و فضاي معماري قلعه شامل حصار، برج‌ها، آب‌انبارها و فضاهاي مسكوني است. اين اثر تاريخي در فهرست آثار ملي به ثبت رسيده است.

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا