عمومی

محیط زیست، میراث گذشتگان وامانتی برای آیندگان است

مسئول نمایندگی حفاظت محیط زیست زیرکوه گفت:محیط زیست، تنها میراث گذشتگان نیست بلکه امانتی است برای آیندگان.

به گزارش پایگاه خبری زیرکوه نیوز،صبح امروز در راستای تنویر افکار دانش آموزان و آشنایی با مباحث زیست محیطی با همکاری تشکل زیست محیطی حامیان طبیعت زیرکوه، کارگاه اموزشی با موضوع حفاظت از جنگل و محیط زیست با حضور دانش آموزان دبستان دخترانه شهید حسن احمدی و دبستان پسرانه شاهد شهرستان زیرکوه برگزار گردید.
رئیس نمایندگی حفاظت محیط ز یست شهرستان زیرکوه در این کارگاه آموزشی با تاکید بر اهمیت حفاظت از جنگل و پوشش گیاهی ،و بر نقش بسزای آن در جلوگیری از فرسایش خاک و حفظ محیط زیست تاکید کرد و گفت:جنگل ها به عنوان منبع اصلی انرژی و آب و خاک همواره در معرض تهدید و تخریب قرار داشته اند و انسان ها برای تأمین نیازهای زندگی جنگل را مورد تعرض قرار داده اند ، قطع درختان ، تبدیل زمین ، تغذیه دام ، بطور مستمر عوامل کاهش و عقب نشینی سطح جنگلها بوده اند .
مرتضی تقی زاده خاطرنشان کرد:ادامه زندگی انسان در عرصه های جنگلی همچنان حیات جنگلها را با خطر مواجه کرده است و وجود مشاغل دامپروری و کشاورزی و تفرج در کنار جنگل محیط طبیعی جنگل را نا امن نموده است.
تقی زاده در این کارگاه آموزشی راهکارهای جهت جلوگیری از تخریب جنگل و پوشش گیاهی منجمله خودداري از روشن نمودن آتش در جنگل‌ها و مراتع، بر حذر كردن كودكان از بازی با كبريت و فندك و روشن نمودن آتش در عرصه‌های منابع طبيعی، خودداری از انداختن ته سيگار روشن و بطری‌های شيشه‌ای در جنگل‌ها و مراتع، عدم توسعه باغات، مزارع، تأسيسات و . . . با هدف سودجوئی و تعرض به منابع طبيعی، جلوگیری از قطع غيرمجاز درختان جنگلی و بوته‌های مرتعی جهت مصارف سوختی، ساختمانی، زراعی و . . .، عدم چرای بی‌رويه و خارج از ظرفيت مراتع و جلوگيری از ورود دام به جنگل، عدم حك يادگاری بر روی تنه‌های درختان، عدم شخم و شيار در جهت شيب قالب و جلوگيری از فرسايش را ارائه کرد.
رئیس نمایندگی محیط زیست زیرکوه گفت: برخورداری از جامعه سالم و محیط زیستی پاک و عاری از آلودگی حق هر شهروندی است؛ بنابراین همه ما در مقابل آیندگان مسئولیم.
تقی زاده اذعان داشت:محیط زیست نه میراث گذشتگان مان، بلکه امانتی در دست ماست بنابراین همگی ما باید در حفاظت از جنگل ها و حفظ محیط زیست بکوشیم و نگذاریم بمیرد جنگل ، که جهان خواهد مرد .
گفتنی است،در این کارگاه آموزشی به صورت نمادین نقش جنگل در جلوگیری از فرسایش خاک به نمایش گذاشته شد.

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا