عمومی

مردم برای بارندگی در دی ماه دعا کنند/به بارندگی در بهمن ماه امیدواریم

سرپرست اداره هواشناسی زیرکوه با بیان اینکه در هفته اول دی ماه دمای هوای کلی کشور بالاتر از حد نرمال بوده است،گفت:زمستان با یک هفته گرم آغاز شده است و طبق پیش بینی ها در دی ماه بارندگی قابل ملاحظه ای در شهرستان زیرکوه وجود نخواهد داشت و امید ما به دو ماه آخر سال است.

میثم آراسته در گفت و گوبا پایگاه خبری زیرکوه نیوز،‌با اشاره به شرایط بارندگی شهرستان زیرکوه،‌اظهارداشت:از ابتدای سال زراعی جاری که از اول مهر ماه آغاز می شود، تا کنون یک دهم میلیمتر در شهرستان زیرکوه بارندگی وجود داشته که این بارندگی در دهم آبان ماه اتفاق افتاده است که نسبت به مدت مشابه در سال گذشته یک و دو دهم میلیمتر کاهش داشته است.
سرپرست اداره هواشناسی زیرکوه به میزان بارندگی فصل پاییز در سالهای گذشته اشاره کرد وخاطرنشان کرد: از ابتدای تاسیس ایستگاه هواشناسی زیرکوه ، در پاییز سال 88 مقدار 37 و دو دهم میلیمتر، سال 89 مقدار نیم میلیمتر ، سال 90 مقدار 20 و 7 دهم میلیمتر ، سال 91 مقدار 56 و 3 دهم میلیمتر، سال 92 مقدار 27 و یک دهم میلیمتر، سال 93 مقدار 16 و 9 دهم میلیمتر و سال 95 مقدار 1 و 3 دهم میلیمتر در فصل پاییز در شهرستان زیرکوه باران باریده است.
آراسته با بیان اینکه مشابه کم بارانی امسال را در سال گذشته و سال 89 تجربه کرده ایم،‌گفت:در کل استان بارندگی روند کاهشی داشته است و در شهرستان زیرکوه نیز 92 و سه دهم درصد کاهش بارندگی داشته ایم.
وی با اشاره به میزان کل بارندگی شهرستان زیرکوه در سالهای گذشته،‌گفت:در سال زراعی 90 -91 مقدار 108 میلیمتر ، در سال زراعی 91 -92 مقدار 202 و 2 دهم میلیمتر،‌در سال زراعی 92-93 مقدار 128 میلیمتر،‌در سال زراعی 93-94 مقدار 149 و 1 دهم میلیمتر در سال زراعی 94 – 95 مقدار 143 و 3 دهم میلیمتر و در سال زراعی گذشته نیز مقدار 127 و 8 دهم میلیمتر بارندگی در شهرستان زیرکوه وجود داشته است.
سرپرست اداره هواشناسی زیرکوه با بیان اینکه در هفته اول دی ماه دمای هوای کلی کشور بالاتر از حد نرمال بوده است،گفت:زمستان با یک هفته گرم آغاز شده است و طبق پیش بینی ها در دی ماه بارندگی قابل ملاحظه ای در شهرستان زیرکوه وجود نخواهد داشت و امید ما به دو ماه آخر سال است، چون این دو ماه برای شهرستان زیرکوه بسیارحساس است .
وی اذعان داشت:سال گذشته علیرغم بارندگی کم تا پایان دی ماه ، اما خوشبختانه این کمبود بارندگی تا حدودی در بهمن ماه جبران شد و یک ماه پرباران را شاهد بودیم.
آراسته ادامه داد:تغییر اقلیم خیلی زیاد بوده است و بعد از سرمای سخت سال 1386 شرایط آب و هوایی در بسیاری از شهرهای کشور عوض شده است و این کمبود بارندگی نیز با این تغییر اقلیم ارتباط تنگاتنگ دارد.
وی تولید آلاینده های جوی را نیز در تغییر اقلیم موثردانست و اذعان داشت: هر چقدر منوکسید کربن بیشتر تولید شود به این معنی است که به طبیعت و تغییر اقلیم ضربه زده ایم و وجود گازهای گلخانه ای و … به شرایط آب و هوایی ضربه می زند.
سرپرست اداره هواشناسی زیرکوه با گلایه از کم مهری مسئولان ارشد شهرستان به اداره هواشناسی، گفت: این اداره به علت کمبود بودجه با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می کند و امیدواریم، مسئولان رده بالای شهرستان توجه بیشتری به اداره هواشناسی داشته باشند.
آراسته خاطرنشان کرد:علاوه بر هزینه نگهداری و … دستگاههای مورد استفاده در این اداره از قیمت بالایی برخوردار هستند و فقط قیمت یک سنسور کوچک به حدود 10 میلیون تومان می رسد که با این شرایط انتظار توجه و حمایت بیشتری از جانب مسئولان داریم.

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا