عمومی

مرزنشینان به جای کوله‌بری باید به صادرکنندگان عمده تبدیل شوند

عضو مجمع تشخیص مصحلت نظام با بیان اینکه مرزنشینان به جای کوله‌بری باید به صادرکنندگان عمده تبدیل شوند، گفت: اینطور نیست که دولت نخواهد مشکل مرزنشینان را حل کند، باید برای رفع مشکل به دولت کمک کنیم.

به گزارش پایگاه خبری زیرکوه نیوز،به مناسبت عید سعید غدیر خم، نمایندگان تعاونی‌های استان‌های مرزنشین (کردستان، خوزستان، کرمانشاه و ایلام) با سعید جلیلی دیدار و گفت‌وگو کردند.
در این دیدار که در دفتر نماینده مقام معظم رهبری و با حضور تعدادی از کارشناسان اقتصادی برگزار شد، جلیلی گفت: مرزنشینان غیور مردان و پیشگامان دفاع از کشور و انقلاب هستند و 4 استان غرب و جنوب کشور در 8 سال زمان دفاع مقدس به خوبی این مساله را اثبات کردند.
وی افزود: امروز هم مرزنشینان و تعاونی‌های آنها می‌توانند یک بستر و فرصت برای صادرات و اشتغال و تولید کشور باشند و در این زمینه «پیشگام» شوند.
جلیلی ادامه داد: قانون اساسی تعاونی‌ها را یک بخش مهم اقتصاد کشور قرار داده و از «حقوق شهروندی» آن است که به شکل‌گیری و تقویت تعاونی‌ها توسط آحاد مردم اهتمام ویژه شود.
وی تصریح کرد: سیاست‌های کشور باید در جهت تقویت تعاونی‌های مرزنشینان باشد و باید به آنها به مثابه یک فرصت برای «اقتصاد» و «امنیت» کشور نگریسته شود و تقویت آنها تقویت «امنیت ملی» و کمک به «پیشرفت» کشور است.
جلیلی در بخش دیگری از سخنانش گفت: وقتی در دولت نهم توانستیم چند هزار تراکتور به قاره آمریکای لاتین صادر کنیم، پس حتما می‌شود کالاهای دیگری را نیز به کشورهای همسایه خودمان صادر کنیم. وظیفه دولت در این باره رفع موانع صادرات و فراهم کردن بستر برای افزایش صادرات کشور است.
این عضو مجمع تشخیص مصحلت نظام یادآور شد: تعاونی‌های مرزنشین، هسته‌های مردمی هستند که امروز می‌توانند بهترین کمک و یاور دولت و نظام در جهت تولید، اشتغال و صادرات و امنیت کشور باشند.
جلیلی اظهار داشت: مناطق مرزنشین نه تنها نباید محروم باشند، بلکه باید به مثابه ویترین زیبایی‌ها و توانمندی‌های کشور برای همسایگان باشند. ایران نیاز ندارد تا مثل کشورهای دیگر مانند آمریکا یا ترکیه بین خود و همسایگانش دیوار بکشد، بلکه باید زیبایی‌های کشور را با استفاده از ظرفیت مرزنشینانش به دنیا نشان دهد.
وی ادامه داد: نه تنها مرزنشنیان نباید برای حل مشکلاتشان دنبال مسئولان باشند، بلکه بر عکس، دولتمردان باید به دنبال مرزنشینان باشند تا با مشارکت و استفاده از توانمندی‌های آنها، امور کشور را بهتر و با قوت بیشتر مدیریت کنند.
این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه با فعال شدن و حمایت لازم از “تعاونی‌های مرزنشینان” نباید در مناطق مرزی بیکاری وجود داشته باشد، تصریح کرد: این تعاونی‌ها می‌توانند رکن استقرار امنیت، پیشرفت اقتصادی و رفاه بیشتر در نقاط مرزی باشند.
وی تأکید کرد: تعاونی‌های مرزنشین نه تنها می‌توانند صادرات کشور را رونق بخشند، بلکه می‌توانند با «صادرات مجدد» بسیاری از کالاها، ایران را به هاب صادراتی منطقه برای برخی اقلام تبدیل کنند.
جلیلی همچنین گفت: باید فعالیت عزیزان مرزنشین از سطح کوله‌بری به سطح صادرکنندگان عمده در منطقه ارتقا پیدا کنند.
وی اضافه کرد: دولت باید زیرساخت‌های لازم را برای فعالیت تعاونی‌های مرزنشین فراهم کند و این تعاونی‌ها در اصل باید به «دروازه صادرات» کشور تبدیل شوند.
این عضو مجمع تشخیص مصضلحت نظام همچنین خطاب به نمایندگان تعاونی‌های مرزنشین‌های کشور، گفت: انتظار می‌رود تا شما عزیزان در راه پیگیری مطالبات مشروع و صحیح خودتان خسته نشوید و شبیه این جلسات را به طور منظم با دیگر کارشناسان و مسئولان مربوطه از جمله وزرای «تعاون، کار و رفاه اجتماعی»، «صنعت، معدن و تجارت» و «کشور» برگزار کنید تا قدمی به سمت حل مشکلات مردم این مناطق برداشته شود.
وی ادامه داد: در بسیاری از موارد، رفع خیلی از مشکلات مردم نیاز به هزینه یا بودجه خاصی ندارد بلکه یک “توجه ویژه” یا “اراده جدی” مسئولان می‌تواند کار را حل کند که قطعاً با پیگیری مشکلات مردم مرزنشین توسط شما می‌توان به این سمت حرکت کرد.
جلیلی متذکر شد: اینطور نیست که دولت فعلی نیز نخواهد مشکلات مردم مرزنشین را حل کند، بلکه در بسیاری اوقات یک اشکال کوچک یا مانع بوروکراتیک باعث می‌شود تا خیلی از مشکلات خود را نشان دهد که در صورت شناسایی و حل آن مشکل، بخش زیادی از موانع رفع خواهد شد.
وی در پایان به نمایندگان تعاونی‌های مرزنشین گفت: صحبت‌های شما به بنده کمک کرد تا شناخت بیشتر و دقیق‌تری نسبت به مشکلات مردم مرزنشین داشته باشم.
لازم به ذکر است در ابتدای این جلسه نمایندگان تعاونی‌های مرزنشین از استان‌های خوزستان، کردستان، کرمانشاه و ایلام به بیان مشکلات اصلی مردم این منطقه پرداختند که اهم محورهای آن به شرح ذیل است:
– صدور کارت‌های الکترونیک از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت باعث درآمدزایی دستگاه‌های دولتی و ضرر مالی مردم مناطق مرزنشین شده است.
– حذف کارت‌های الکترونیک یکی از خواسته‌های اصلی مردم مناطق مرزنشین است.
– روند فعلی موجب شده تا بخش زیادی از درآمد مردم این مناطق هزینه مالیات شود.
– سیاست‌های کلان دولت تدبیر و امید تا به امروز به ضرر مردم مناطق مرزنشین و موجب ناامیدی آنها بوده است.
– قبل از انتخابات به صورت مقطعی به مردم مناطق مرزنشین توجه شد، اما بعد از انتخابات همه چیز فراموش شد.
– در مناطق مرزی بازارچه و بستر مناسب برای تجارت مردم این مناطق وجود ندارد.
– بسیاری از مناطق مرزی هیچ مزیتی برای سکونت ندارد و ادامه این روند باعث افزایش مهاجرت و خالی شدن این مناطق از سکنه خواهد شد.
– تصمیمات غیرکارشناسی و یک شبه وزارت صنعت، معدن و تجارت در دولت یازدهم باعث آسیب‌های فراوان اقتصادی به مردم مناطق مرزنشین شد.
منبع: دانا

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا