عمومی

مرزنشینان زیرکوه با همدلی به استقبال نوروز می روند

مردم روستای مرزی همت آباد زیرکوه همه ساله در آستانه سال جدید با همدلی و همکاری در انجام امور و خانه تکانی‌ها با هم مشارکت می‌کنند و این نمونه‌ای از پاسداشت سنت‌ها و آیین‌های به یادگار مانده برای ما از گذشتگان این مرز و بوم است.

به گزارش پایگاه خبری زیرکوه نیوز،همه ساله اسفندماه نوید رسیدن روزهای بهاری است، به همین جهت همه ساله از ابتدای ماه اسفند، به تدریج هیاهو و تکاپوی مردم برای استقبال از بهار و عید نوروز آغاز می‌شود.
مردم شهرستان زیرکوه از چند روز مانده به عید نوروز و سال جدید و معمولاً تا پیش از فرا رسیدن شب چهارشنبه آخر سال به انجام خانه تکانی و آماده شدن برای یک سال جدید می‌پردازند که یکی از مهم‌ترین دغدغه آن‌ها در این ایام شست‌وشوی فرش‌های خانه است.
یکی از رسوم جالب که در بعضی از روستاهای مرزی کویری شهرستان زیرکوه وجود دارد، این است که آن‌ها یک روز خاص را به کار فرش شویی اختصاص می‌دهند و در آن روز فرش‌ها و وسایل کل خانواده‌های آن روستا را شست‌وشو می‌دهند.
مردم روستای مرزی همت آباد زیرکوه همه ساله در آستانه سال جدید با همدلی و همکاری در انجام امور و خانه تکانی‌ها با هم مشارکت می‌کنند و این نمونه‌ای از پاسداشت سنت‌ها و آیین‌های به یادگار مانده برای ما از گذشتگان این مرز و بوم است.
همکاری و همیاری کل خانواده‌های این روستا با سایر خانواده‌ها کاری واقعا جالب و دیدنی است که نظر هر بیننده را به خود جلب می‌کندبه طوری که به دیوار هر خانه‌ای که نگاه می‌کنی، پر است از فرش‌ها و موکت‌های شسته شده که در انتظار تابش نور گرم خورشید ایستاده‌اند تا خشک شوند.
یکی از بانوان این روستا گفت: همه ساله در این ایام شور و حال خاص و ویژه‌ای در روستای همت آباد حکمفرماست و همه با هم در امور خانه تکانی و فرش شویی همکاری داریم و این امر واقعا برای ما لذت بخش و خاطره انگیز است.
غضنفری ادامه داد:همدلی و همکاری مردم روستای ما در این ایام وصف ناپذیر است و همه اهالی روستا از کوچک و بزرگ، پیر و جوان و زن و مرد با هم مانند یک عضو خانواده صمیمی در کنار هم در به سر انجام رساندن این کار‌ها همکاری و همیاری می‌رسانند.
آنچه از گوشه و کنار این روستای مرزی که مامن عشایر غیور ایل بهلولی است، برداشت می شود این است که در این ایام مردان روستا در گیر امور دامداری و کشاورزی هستند و کار شستن فرش ها در آستانه نوروز به همت شیر زنان عشایر و با شور و شوق خاص با همدلی و همراهی همه بانوان و دختران روستا،‌انجام می شود.

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا