عمومی

مسجد جامع افین نگین معماری سلجوقیان در زیرکوه

مسجد جامع افین یادگاری برجای مانده از دوره سلجوقیه، علاوه بر روحانیت معنوی دارای زیبایی بی‌نظیر همچون نگینی در بین آثار تاریخی مذهبی شهرستان زیرکوه میزبان گردشگران است.

مسجد جامع افین یادگاری برجای مانده از دوره سلجوقیه، علاوه بر روحانیت معنوی دارای زیبایی بی‌نظیر همچون نگینی در بین آثار تاریخی مذهبی شهرستان زیرکوه میزبان گردشگران است.
به گزارش زیرکوه نیوز،روستای زیبای افین با فاصله 40 کیلومتری از مرکز شهرستان زیرکوه به جهت دارا بودن جاذبه‌های زیبای تاریخی و گردشگری و همچنین برخورداری از طبیعتی جذاب و باغزارهای بزرگ زرشگ یکی از بهترین مناطق گردشگری شهرستان زیرکوه است. این روستا به همین لحاظ به عنوان روستای هدف گردشگری در شهرستان نیز معرفی شده است.
رئیس اداره میراث فرهنگی و گردشگری شهرستان زیرکوه گفت: این روستا علاوه بر داشتن جاذبه‌های زیبای طبیعی از آثار و بناهای ارزشمند تاریخی نظیر مسجد جامع، مزار چهار گنبد، آسیاب آبی نیز برخوردار است.
سروش افزود: مسجد جامع افین؛ که در فهرست آثار ملی ایران نیز ثبت شده است، بنای ماندگار با طراحی و معماری بسیار زیبا یادگار دوران سلجوقی است بنای فعلی مسجد به صورت خرابه‌ای درآمده که دیواره‌ها به همراه گلدسته‌های اطراف ایوان باقی مانده است و هر آن چه مانده گویای معماری دوره سلجوقی می‌باشد که در دوره‌های بعدی الحاقاتی به آن افزوده یا بخش‌هایی از آن مرمت و بازسازی شده است.
وی افزود: مسجد جامع افین همانند مسجد جامع قاینات دارای یک ایوان اصلی و بزرگ در وسط و دو شبستان در اطراف ایوان است، طول گلدسته‌ها 15 متر است که در حال حاضر 12 متر آن باقی مانده است و از میان گلدسته‌ها راهرو پله‌ای شکلی وجود دارد که می‌توان به طبقات بالایی مسجد رفت. نمازخانه و محل عبادت خواهران و برادران جدا از هم بوده و تعداد 15 رواق در اطراف صحن قرار داشته است. منبر این مسجد ساخته شده از سنگ و گل است و بر روی آن گچ‌کاری و همچنین آیات قرآنی نقش بسته است. مسجد جامع افین در بخش میانی و در قسمت میانی روستا واقع شده است.
همچنین مزار چهار گنبد یا آرامگاه عمربن داوود از بناهای مربوط به دوره تیموری( قرن هشتم هجری ) است که در این روستا و در نزدیکی مسجد جامع واقه شده است . وجه تسمیه این آرامگاه شاید به خاطر وجود چهار گنبد کوچک بر فراز مقبره می‌باشد. این مزار خانه شیخ رجب محدث افینی است که در قسمت مرکزی روستای افین قرار دارد. مزار چهار گنبد آرامگاه عمربن داوود است.
بنای این مزار وقفی بوده و علاوه بر مزار عمربن داوود مقبره مجتهد و روحانی عالیقدر شیخ محمد باقر درخشی متوفی به سال 1319 دیده می‌شود.
مرحوم آیتی بر اساس کتاب عمده الطالب فی انساب آل طالب عمربن داوود را از احفاد ابوالفضل العباس می‌داند که با چند واسطه نسبش به عباس ابن امیرالمومنین (ع) می‌رسد. با توجه به اینکه داوود از احفاد حضرت عباس در کلاته مزار در همین نزدیکی دفن است احتمال اینکه عمر فرزند داوود باشد بسیار زیاد است که اگر چنین باشد شجره نامه 4 گنبد بدین صورت است:
عمربن داوودبن حسین بن علی بن حسین بن علی ابن عبیدالله ابن الحسین بن عبیدالله بن عباس ابن امیر المومنین(ع).

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا