عمومی

مشکل مردم حاجی آباد با منابع طبیعی حل و فصل می شود

رئیس کل دادگستری استان گفت:مشکل مردم حاجی آباد با منابع طبیعی حل و فصل می شود

به گزارش پایگاه خبری زیرکوه نیوز،رئیس کل دادگستری در سفرهای دوره ای که به شهرستان ها روز گذشته به زیرکوه رفت و در ابتدای ورود به شهرستان با حضور در گلزاری شهدای به مقام شامخ شهدای زیرکوه ادای احترام کرد.
سپس با امام جمعه و کارکنان دادگستری زیرکوه دیدار داشت.
رئیس کل دادگستری ، هدف از این بازدید را برگزاری نشست با همکاران و مشکلات قضایی شهرستان و رسیدگی به پرونده ها و احقاق حق مردم اعلام کرد و گفت: درکنار آن به دنبال زمینه های فراهم کردن زیرساخت ها در شهرستان هستیم تا دست یابی به اهداف به مرحله عمل نزدیک تر شود.
حجت الاسلام «حمیدی»، با بیان این که زیرکوه با معضل و مشکل خاص قضایی مواجه نیست، افزود: تنها یکی دو تا موضوع وجود داشت که در جلسه با مدیران شهرستان مورد بررسی و پیگیری قرار گرفت.
همچنین، اگر معضلی قابل حل در شهرستان نباشد به طور حتم در مرکز استان پیگیری می شود.
او، با تاکید بر حل مشکل مردم حاجی آباد با منابع طبیعی ادامه داد: به طور حتم نیاز است با توجه به این که زیرکوه توانمندی های فراوانی در زمینه محصولات کشاورزی از جمله زرشک، زعفران و… و داشتن بیشترین مرز مشترک با کشور افغانستان دارد ضرورت ایجاب می کند این قابلیت ها به فعلیت برسد و مردم از مزایای آن فراوری محصولات کشاورزی و رونق یافتن مبادلات مرزی است با بازگشایی مرز یزدان فراهم شود.
به گفته او، باید بهره مندی مردم از ارزش افزوده محصولات کشاورزی با فراوری آن و استفاده از فرصت مرز با بازگشایی و توسعه دادو ستد با کشور همسایه فراهم شود که فراهم آوردن آن به همت مسئولان برمی گردد.
او، یکی از مشکلات زیرکوه را استقرار نداشتن پزشکی قانونی اعلام و اظهارکرد: هرچند این مشکل فقط به این شهرستان مربوط نمی شود اما هئتی از مرکز به استان آمدند و موضوع را بررسی کردند اما هنوز نتیجه این بازدید اعلام نشده است.
به گفته او، قرار است تا استقرار نمایندگی پزشکی قانونی یک پزشک در شهرستان مستقر شود و اگر این امکان فراهم نشد یکی از پزشکان معتمد در زیرکوه آموزش می بیند تا به صورت موقت مشکل مردم رفع شود.
همچنین، برای توسعه ساحتمان اداری قضایی شهرستان با بحران مواجه نیست اما توسعه آن ا ز محل منابع استانی و شهرستانی امسال و سال آینده در دستور کار قرار می گیرد.
کاهش 15 درصدی پرونده ها در دادگستری زیرکوه
عبداله زاده رئیس دادگستری شهرستان زیرکوه گفت: از فرصت محرم در بحث توجیه مردم در خصوص پیشگیری از وقوع جرم استفاده کرده ایم و در این ایام ۱۰ الی ۱۵ روستا را رفته و مسائل را بیان کرده ایم و با تبیین آسیب ها، حدود 10 الی 15 درصد پرونده ها کاهش یافته است.
رئیس دادگستری زیرکوه ادامه داد: مبحث مشاوره و صلح و سازش به صورت پررنگ دیده شده و تلاش کرده ایم تا ورودی پرونده ها به دادگستری را کم کنیم.
عبدالله زاده افزود :از زمان تصویب تشکیل پرونده های الکترونیکی از 25 شهریور تا کنون بیش از 40 پرونده الکترونیکی تشکیل شده است و در دعاوی کیفری پرونده های فاقد گواهینامه همه پرونده های ما الکترونیکی است.
وی با بیان اینکه تلاش مجموعه دادگستری شهرستان، بحث کاهش ورودی پرونده است،خاطرنشان کرد: با اقداماتی که انجام گرفته ،ورودی پرونده ها نسبت به شهرستان پایین است.
عبداله زاده گفت: تلاش ما در دو حوزه معطوف شده است که مساله اول پیشگیری از وقوع جرم است و مساله دوم ما تلاش برای سازش است که در این چند ماه بیش از 13 درصد پرونده ها را سازش داده ایم.
ریاست دادگستری زیرکوه گفت: در بحث کاهش زندانیان، از موضوع عددالت ترمیمی در دادگاه استفاده کرده ایم و در مباحثی تعلیقی که قانون به ما اجازه داده است در بحث پیشگیری از وقوع جرم و کاهش زندانیان استفاده کرده ایم.
وی ادامه داد: ۲۱ کارمند شورای حل اختلاف ۶ نفر دبیرخانه مرکزی شهری ۱ شعبه صلحی ۱ شعبه و ۵ شعبه روستایی در زیرمجموعه دادگستری شهرستان مشغول به خدمت هستند.
عبداله زاده نبود پزشک قانونی در شهرستان را یکی از معضلات اساسی عنوان کرد و با بر شمردن برخی کمبودها گفت: مجموعه دادگستری شهرستان ساختمانش با توجه به ظرفیت آن بسیار کوچک است و نیروی کادر ما اتاق ندارد همچنین جهت مشاوره های قضایی به فضا احتیاج داریم.

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا