عمومی

مهارت وفن چاقو سازی سنتی روستای آبیز مستند سازی شد

رئیس اداره میراث فرهنگی زیرکوه از تهیه و تدوین پرونده ثبت مهارت و فن چاقو سازی سنتی روستای آبیز از توابع شهرستان زیرکوه خبر داد.

حسین سروش در گفت و گو با پایگاه خبری زیرکوه نیوز،اظهارداشت:در راستای پاسداشت از مواریث فرهنگی، تهیه پرونده های ثبت میراث ناملموس و مادی از اهمیت به سزایی برخوردار بوده که ابعاد ناملموس این میراث که در اصل عامل بوجود آورنده میراث مادی است علی رغم این که نسبت به اشکال صوری میراث فرهنگی قدیمی تر، اصیل تر و بسیار غنی و گسترده تر است، به سبب ماهیت ناملموس خود در طول سده ها و هزاره ها پیوسته از چشم به دور مانده و تنها بر حسب عادات فرهنگی سینه به سینه انتقال یافته و به حیات خود ادامه داده است.
رئیس اداره میراث فرهنگی زیرکوه ادامه داد: تخریب و فراموشی این مواریث فرهنگی می تواند باعث فقدان بخش اعظمی از فرهنگ، هنر و دانش های مختلف بشری شود که تاکنون بر جای مانده و در زنده نگه داشتن هویت های فرهنگی، تاریخی و پیوند نسلی وظیفه خود را به انجام رسانده است.
سروش گفت: در این راستا اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان پیوسته اقدامات ارزنده ای در جهت شناسایی، حفظ و ثبت این مواریث گرانقدر بشری انجام داده است. از ابتدای سال 96 نیزتدوین پرونده های مختلف در حوزه های صنایع دستی و مردم شناسی در دستور کار قرار گرفته که از آن جمله تهیه و تدوین پرونده ثبت مهارت و فن چاقو سازی سنتی روستای آبیز از توابع شهرستان زیرکوه، می باشد.
وی بیان داشت: مراحل بازدید کارشناسی و انجام مصاحبه و جمع آوری اطلاعات میدانی این پرونده که در انتهای سال 95 آغاز گردیده بود به پایان رسید.
سروش خاطرنشان کرد: اره کارد یا همان چاقوی چوپانی که از مهم ترین و اصیل ترین تولید کارگاه آهنگری آبیز می باشد در تمام مراحل به شیوه کار سنتی ساخت و تولید می گردد. این چاقو که دارای دو تیغه می باشد در داخل یک دسته از جنس شاخ که بیشتر از شاخ های قوچ کوهی یا نر بز می باشد به رنگ خاکستری و یا کرم روشن بوده و اتصالات میخ و پرچ آن هم در هنگام کار به صورت سنتی تولید می گردد. در حال حاضر ساخت یک عدد اره کارد با بیش از 7 ساعت کار سخت و مستمر با قیمت 30 هزار تومان به فروش می رسد.
به کانال اطلاع رسانی زیرکوه نیوز در تلگرام بپوندید:
https://telegram.me/zirkoohnews

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا