عمومی

میانگین اطاله دادرسی در شهرستان زیرکوه کمتر از 45 روز است

رئیس دادگستری زیرکوه گفت: میانگین اطاله دادرسی در این شهرستان کمتر از 45 روز است.

رئیس دادگستری زیرکوه گفت: میانگین اطاله دادرسی در این شهرستان کمتر از 45 روز است.
به گزارش زیرکوه نیوز ؛‌هادی اکبرزاده صبح امروز در دیدار مسولین شهرستان با ایشان اظهارداشت: مجموعه دادگستری زیرکوه یک مجموعه منسجم ، جوان و پویا است و علیرغم اینکه دادگستری زیرکوه کمترین میزان کارمند در سطح استان را دارا می باشد ، اما در بحث اطاله دادرسی بهترین عملکرد را داشته است.
رئیس دادگستری زیرکوه با بیان اینکه میانگین اطاله دادرسی که یکی از مشکلات دستگاه قضا است ، در دادگاه زیرکوه کمتر از یک و نیم ماه طول می کشد خاطرنشان کرد: از زمانی که فرد دادخواستی را مطرح می کند باید به این امید باشد که بعد از یک و نیم ماه رای صادر شده است واین امر باعث گردیده تا در بسیاری از موارد از جمله صدور چک بلامحل از شهرستانهای همجوار به این دادگستری مراجعه و طرح دعوی نمایند.
وی افزود: در دعاوی خانوادگی از سال 92 با اصلاح قانون حماین از خانواده زوجه می تواند در محل اقامت خودش طرح دعوا نماید و با توجه به اینکه کوتاه بودن زمان اطاله دادرسی پارامتر بسیار مهمی برای مردم به حساب می آید،‌حضور مردم از شهرستانهای همجوار برای طرح این دعاوی خود نشان دهنده سرعت کار در دادگستری شهرستان زیرکوه است.
اکبرزاده با بیان اینکه از تیرماه 93 تا تیرماه 94 بیش از 3800 پرونده در دادگستری زیرکوه بررسی شده است گفت:بیشترین پرونده‌های کیفری رسیدگی شده در این شهرستان مربوط به توهین است و جرائمی مانند ضرب و جرح عمدی،‌ سرقت و مواد مخدر در رده‌های بعدی قرار دارند که همجواری با کشور افغانستان به عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده مواد مخدر، یکی از دلایل افزایش پرونده‌های مواد مخدر است.
وی اضافه کرد: در جرائم حقوقی نیز مطالبه وجه، مطالبه خسارت و دعاوی خانوادگی بیشترین پرونده‌ها را به خود اختصاص داده است.
رئیس دادگستری زیرکوه تصریح کرد: در پرونده های با مجازات سنگین در بازه زمانی تیر 93 تا تیر 94 فقط 3 پرونده در این دادگستری بررسی شده است.
اکبرزاده اضافه کرد: از لحاظ ارزش دعاوی بالاترین ارزش دعاوی در سال اخیر دعاوی 100 میلیون به بالا بوده است و در دعاوی غیر منقول نیز پرونده هایی با ارزش 1 میلیاردتومان به بالا بررسی گردیده است.
وی عدم وجود پزشکی قانونی را معضلی بزرگ برای شهرستان دانست و افزود: رایزنی هایی در این خصوص انجام گرفته و اگر این اتفاق بیفتد به طور قطع به نفع مردم خواهد بود زیرا وجود پزشکی قانونی نقطه ثقلی برای مردم شهرستان است.
این مسول در خصوص نهادهای شبه قضای در شهرستان گفت: در حال حاضر دو شورای حل اختلاف شهری در شهرهای حاجی آباد و زهان و 4 شورای حل اختلاف روستایی در روستاهای گزخت ، پیشبر ، آبیز و شهرک بمرود وجود دارد که انصافا توانسته اند قسمتی از بار وارده به دادگستری شهرستان را کاهش دهند.
آرمان ما رضایت 100 درصدی جامعه است
رئیس دادگستری زیرکوه با بیان اینکه وقتی در دادگستری طرح دعوا می شود در نهایت یکی از طرفین دعوا ناراضی است ، خاطرنشان کرد:اگر بتوانیم دعاوی را با سازش حل و فص نمائیم شاید بتوانیم به آرمان ما که رضایت 100 در صدی مردم است برسیم که این کار را تقریبا شوراهای حل اختلاف با سازشهایی که در پرونده ها انجام داده اند ، عملی کرده است.
اکبرزاده تصریح کرد: خوشبختانه جرایمی مبتنی بر اراذل و اوباش در شهرستان وجود ندارد ، ولی چنانچه این جرایم مطرح شود با قاطعیت و جدیت زیادی با آن برخورد خواهد شد.
وی همچنین در خصوص مشکلات زمین های شهر حاجی آباد گفت : مشکل زمین های شهر حاجی آباد یک مشکل چند وجهی است که بخشی از آن به دادگستری برمی گردد و در این خصوص 600 پرونده در صف انتظار و نوبت است که رسیدگی به آن خود زمان برمی باشد و الحق پرونده های بخش زهان به دادگستری زیرکوه نیز باعث انباشته شدن پرونده ها شده است.

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا