عمومی

میل زنی باستانی کاران زیرکوه در گود مشکلات

باستانی کاران شهرستان زیرکوه،سالهاست چشم انتظار راه اندازی گود زورخانه دراین شهرستان مرزی هستند و در این مدت ورزش باستانی را در یک منزل شخصی انجام می دهند.

به گزارش پایگاه خبری زیرکوه نیوز، بهمن ماه سال 92 با حضور معاون سابق برنامه ریزی و اشتغال استانداری خراسان جنوبی کلنگ احداث گود باستانی زیرکوه به زمین زده شد و با وجود اینکه میلیونها تومان تاکنون در این زمینه هزینه شده است هنوز باستانی کاران این شهرستان مجبورند در منزل مسکونی تمرین و ورزش کنند.
رئیس هیئت پهلوانی و زورخانه ای زیرکوه در گفت و گو با پایگاه خبری زیرکوه نیوز،به مشکلات موجود بر سر راه ورزشکاران باستانی کار این شهرستان مرزی اشاره کرد و گفت: ه دلیل نبود گود زورخانه به ناچار در خانه مسکونی که هیچ شباهتی به گود ورزش باستانی ندارد، ورزش می کنیم.
حسین اروسی از سال 1374 که از بیرجند به زیرکوه آمده به همراه تعدادی از جوانان باستانی کار در منزل مسکونی خود به ورزش می پردازد، بر این نکته تاکید جدی دارد که نبود امکانات موجب شده به جای مرشد از برنامه ضبط شده آن هم در یک مکان کوچک و غیر استاندارد،استفاده کنیم و این وضعیت امکان پیشرفت در این رشته ورزشی را از ما گرفته است .
وی با اشاره به ساخت گود باستانی در شهر حاجی آباد،خاطرنشان کرد:کلنگ احداث این گود حدود 5 سال قبل به زمین خورد و در آن زمان مسؤولان اعلام کردند این گود دو ساله ساخته خواهد شد اما با پیشرفتی که در ساخت گود باستانی زیرکوه دیده می شود،احتمالا تا دو سال آینده هم به بهره برداری نخواهد رسید.
اروسی با بیان اینکه با ستانی کاران شهرستان زیرکوه از لحاظ مکان تمرینی با مشکلات زیادی مواجه هستند،گفت:علیرغم همه این مشکلات ،این ورزش علاقه مندان زیادی در سطح شهرستان پیدا کرده است و استقبال گسترده ای از این ورزش در شهرستان مرزی زیرکوه صورت می گیرد.
رئیس هیئت پهلوانی و زورخانه ای زیرکوه اذعان داشت:ورزش باستانی غیر از نیرومند کردن بدن،یک ورزش معنوی است و ورزشکاران این رشته اعتقادات خاصی دارند.
وی ادامه دادکاین ورزش معمولا با وضو انجام می شود و مراسم خاصی از جمله مراسم گلریزان در این ورزش انجام می شود و به صورت مخفیانه به افراد آبرومند کمک می شود.
اروسی تاکید کرد:این ورزش هم از نظر جسمی،هم از نظر روحی و هم از نظر اخلاقیات با بقیه ورزشها متفاوت است و احترام خاصی در این ورزش گذاشته می شود که در هیچ ورزشی دیده نمی شود و به این جهت علاقه مندان زیادی به سمت این ورزش روی می آورند.
مسئولان به وعده های خود عمل کنند
رئیس هیئت پهلوانی و زورخانه ای زیرکوه گفت: اخیرا قولهایی به باستانی کاران شهرستان مبنی بر افتتاح گود زورخانه در هفته دولت،داده شده است و تنها خواسته ما از مسئولان این است که به وعده های خود عمل کنند تا بتوانیم فرهنگ ورزش باستانی را هر چه بهتر در سطح شهرستان زیرکوه جا بیندازیم.
اروسی با بیان اینکه در حال حاضر حدود 20 نفر به صورت فعال و مداوم در این رشته ورزشی فعالیت می کنند،خاطرنشان کرد:باستانی کاران شهرستان در برنامه های مختلف و خصوصا در مدارس اجرای برنامه داشته اند و مورد استقبال بسیاری از جوانان و نوجوانان قرار گرفته است.
رئیس هیئت پهلوانی و زورخانه ای زیرکوه گفت:ما به همه افراد جامعه مخصوصا جوانان شهرستان زیرکوه که یک شهرستان مرزی است و امکانات تفریحی و ورزشی کمتری دارد،توصیه می کنیم به سمت ورزش باستانی حرکت کنند و خصوصیات این ورزش را بشناسند چرا که اگر خصوصیات این ورزش را بشناسند،وابسته به ورزش خواهند شد و هیچوقت این ورزش را ترک نخواهند کرد.

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا