عمومی

هر ماه یک کتابخانه روستایی افتتاح می‌شود

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی خراسان جنوبی گفت: در سال 94 توجه ویژه‌ای به کتابخانه‌های روستایی داریم و هر ماه یک کتابخانه روستایی به بهره‌برداری خواهد رسید.

محمدرضا رضایی در نخستین جلسه نهاد کتابخانه‌های شهرستان زیرکوه اظهار داشت: اهمیت کتاب و کتابخوانی در حدی است که شکل‌گیری دین مبین اسلام با کتاب و تاکید بر خواندن و نوشتن آغاز شده است.
وی ادامه داد: متاسفانه سرانه کتابخوانی در استان خراسان جنوبی پایین است و از این حیث دچار خسران هستیم بنابراین عموم جامعه باید به کمک نهاد کتابخانه‌‌ها برخیزند و این مشکل را برطرف کنند.
مدیرکل کتابخانه‌های عمومی خراسان جنوبی با اشاره به هجمه وسیع فرهنگی دشمن تصریح کرد: در هشت سال جنگ تحمیلی دشمن ما در جبهه‌ها مشخص بود و رزمندگان ما در راه آرمان‌های انقلاب مبارزه کردند و شهید شدند، اما امروز جوانان ما در خانه‌هایمان قربانی می‌شوند و ما بی‌خبریم، زیرا جنگ امروز جنگ فرهنگی است و دشمن تمام توان خود را برای منحرف کردن نسل جوان و نوجوان با ابزارهای مختلف فرهنگی و اجتماعی به کار بسته است.
رضایی از وضعیت موجود کتابخانه‌های استان ابراز نارضایتی کرد و گفت: فضای کتابخانه‌ها باید به عنوان یک نهاد فرهنگی برای جذب جوانان و نوجوانان جذابیت داشته باشد، اما این جاذبه‌ها برای این قشر عظیم جامعه در نهادهای فرهنگی فراهم نشده است در صورتی که دشمن در این زمینه واقعا کار کرده است.
مدیرکل کتابخانه‌های عمومی خراسان جنوبی با بیان اینکه بیشترین فعالیت این نهاد در سال جاری در حوزه روستایی خواهد بود، خاطرنشان کرد: در سال 94 هر ماه یک کتابخانه روستایی در روستاهای استان به بهره‌برداری خواهد رسید.
رضایی تصریح کرد: تلاش ما بر این است تا آینده‌سازان جامعه با بار علمی خوب به عرصه اجتماعی ورود کنند و این آمادگی را داریم تا در تمامی روستاهای بالای هزار و 500 نفر جمعیت در صورت تامین فضا از جانب اهالی، کتابخانه تاسیس نمائیم و یک نفر کتابدار ترجیحا از نیروهای بومی همان روستا به آن مکان اختصاص دهیم.
فرماندار زیرکوه نیز از پایین بودن سرانه مطالعه در جامعه انتقاد کرد و گفت: یکی از مسائل کنونی جامعه عدم استقبال از کتاب و کتابخوانی به صورت عام است و کشور ما جزو کشورهایی است که پایین‌ترین سرانه مطالعه را به خود اختصاص داده که این موضوع زیبنده یک جامعه در حال پیشرفت و ترقی نیست.
حجت‌الله خان‌زاده تصریح کرد: اگر مطالعه دانش‌آموزان و دانشجویان را حذف کنیم عامه مردم یک سرانه بسیار پایین در امر مطالعه به خود اختصاص داده‌اند که این موضوع علاوه بر اینکه برای توسعه پایدار مضر است مسئولیت همه بخش‌ها را سنگین‌تر می‌کند تا در این راه تلاش بیشتری نمایند.
فرماندار زیرکوه هزینه‌های تمام شده کتاب را یکی از عوامل عدم استقبال مردم دانست و خاطرنشان کرد: نوجوان و جوان ما حاضر است ساعت‌ها وقت خود را در شبکه‌های مجازی بدون یاد گرفتن یک جمله سپری نماید اما حاضر نیست حتی یک ساعت به کتاب و کتابخوانی اختصاص دهد و با وجود همه تلاش‌هایی که انجام گرفته استقبال چندانی از کتاب و کتابخوانی نمی‌شود که این موضوع نیازمند یک کار فرهنگی فراگیر در جامعه است.

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا