عمومی

وجود 253 موقوفه در شهرستان زیرکوه/اشتغال 500 خانوار از طریق موقوفات در زیرکوه

رئیس اداره اوقاف و امورخیریه زیرکوه از وجود 253 موقوفه در شهرستان زیرکوه خبرداد و گفت: اشتغال 500 خانوارزیرکوه از طریق موقوفات تامین می شود.

به گزارش پایگاه خبری زیرکوه نیوز،حجت الاسلام حسین رحیمی در نشست خبری در جمع خبرنگاران با تبریک دهه وقف اظهارداشت:سنت حسنه وقف از یادگاران انسان های پاک و مخلصی است که برای آخرت خود خانه ای ساخته اند و امیدواریم خداوند به همه ما توفیق دهد تا جزء واقفین باشیم.
رئیس اداره اوقاف و امورخیریه زیرکوه از تلاشهای اصحاب رسانه در زمینه وقف تشکر کرد وگفت:زحمات خبرنگاران در امر ترویج فرهنگ وقف بر کسی پوشیده نیست چرا که یک خبرنگار می تواند با ترویج این فرهنگ نقش مفید و مؤثری در ترویج فرهنگ وقف داشته باشد.
رحیمی با بیان اینکه اموال موقوفه متعلق به شخص خاصی نیست بلکه متعلق به امام زمان است،یادآورشد:اگر خبرنگاران ما با مسائل مربوط با موقوفات آگاه شوند و بتوانند این موارد را به مردم منعکس کنند و انتقال دهند می توانند در جامعه اسلامی آنها هم به عنوان یک واقف نقش مفیدی ایفا کنند.
وی خاطرنشان کرد: در شهرستان زیرکوه ٢٥٣ موقوفه وجود دارد كه از اين تعداد 16 موقوفه غیرمتصرفی و مابقی متصرفی است که بر اساس وقف نامه اجرای نیت واقف صورت می گیرد.
رئیس اداره اوقاف و امورخیریه زیرکوه بیان داشت:موقوفات غیرمتصرفی موقوفاتی هستند که توسط متولی اداره می شود واوقاف نقش ناظر بر آنها را دارد و بر اجرای نیست واقف توسط متولی نظارت دارد اما در موقوفات متصرفی سازمان اوقاف تولیت این موقوفات را برعهده دارد.
رحیمی با بیان اینکه به برکت نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران مردم از منافع و برکات موقوفات استفاده می کنند،گفت:در سه سال گذشته 27 وقف جدید در سامانه موقوفات به ثبت رسیده و در سال پیش رو تا کنون سه وقف جدید و جهار موقوفه جدید الکشف به ارزش تقریبی 100 میلیون تومان در شهرستان وجود داشته است.
وی اذعان داشت: در برخی از مناطق موقوفاتی وجود داشت که وضعیت آنها مشخص نبود که با استفاده از ظرفیت شورا ها و دهیاران و معتمدین محلی، موقوفات در سیستم جامع موقوفات و بقاع کشور ثبت و ساماندهی گردید.
اشتغال 500 خانوار از طریق موقوفات
رئیس اداره اوقاف و امورخیریه شهرستان گفت: از قبل موقوفات در شهرستان زیرکوه برای نزدیک به پانصد خانوار اشتغال زایی انجام شده است و بعد از پرداخت اجاره بها توسط مستاجرین اقدام لازم جهت اجرای امینانه نیات واقفین توسط این اداره و رابطین موقوفات انجام می شود.
حجت الاسلام رحیمی ادامه داد: وقف کردن تنها این نیست که انسان تنها خانه یا زمین یا مغازه و باغ خود را وقف کند بلکه هرکسی درحد توانایی خودش می تواند یک واقف باشد و به عنوان مثال یک دانش آموز با وقف کتاب یا یک معلم با وقف وقت خود برای تعلیم و تربیت می توانند واقف باشند. لذا می طلبد هرکس در موقعیت و جایگاه و مرتبه خویش زمینه وقف پیش قدم باشد.

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا