عمومی

پای عمل به وعده های مسؤولان لنگ می زند/جوانان با وعده های سرخرمن درچاه نیفتند

کارآفرین نمونه شهرستان زیرکوه گفت:مسؤولان حرف های قشنگ و دلنشین می زنند اما وقتی پای عمل به میان می آید می بینیم که از عمل خبری نیست.

به گزارش پایگاه خبری زیرکوه نیوز،بیکاری جوانان،ایجاد اشتغال و مهاجرت جوانان به شهرها از مسائل مهمی است که همیشه جزء مشغله های مسؤولان بوده و جلوگیری از مهاجرت روستائیان به شهرها و ایجاد اشتغال و ارزش افزوده از طریق محصولات کشاورزی ،دامداری و … در روستا،‌یکی از مهمترین موضوعات و دغدغه هایی است که مسئولان ما در این مورد با چالش مواجه هستند.
برای پایین آوردن نرخ بیکاری و جلوگیری از مهاجرت جوانان به کلان شهرها،راه حلهای متفاوتی از طرف متخصصین و اقتصاددانان پیشنهاد شده است که اولین و مهمترین آنها سرمایه گذاری در تولید است خواه تولید محصولات صنعتی باشد خواه محصولات دامی و کشاورزی.
شهرستان زیرکوه یکی از شهرستانهای محروم و مرزی در استان خراسان جنوبی است که به دلیل خشک سالی های پی درپی و عدم وجود کارگاههای اقتصادی در این شهرستان بسیاری از جوانان این شهرستان در سالهای اخیر راه شهر ها را در پیش گرفته اند به طوری که جمعیت اکثر روستاهای شهرستان جمعیت میانسال به بالاست.
در این بین حمایت مسؤولان از کار آفرینان می تواند علاوه بر ایجاد اشتغال برای جوانان این مرز و بوم باعث کند شدن روند مهاجرت جوانان به شهرها گردد.
اما یکی از کارآفرینان جوان شهرستان که به قصد ایجاد اشتغال اقدام به تاسیس گاوداری در شهرستان زیرکوه نموده است این روزها قصه پر غصه ای دارد و از وعده و وعیدهای مسؤولان و عمل نشدن به این وعده ها گلایه مند است.
محمد جواد عابدینی که به عنوان کار آفرین نمونه شهرستان نیز انتخاب شده است،در گفت و گو با زیرکوه نیوز اظهارداشت:با وجود اینکه بنده خود کاسب هستم و از نظر مالی تامین هستم اما هدف ایجاد اشتغال برای جوانان این مرز و بوم در اردیبهشت ماه 94 پروانه تاسیس یک واحد دامداری در روستای مهرک شهرستان زیرکوه را اخذ کرده ام.
وی خاطرنشان کرد:عملیات ساخت این واحد دامی در زمینی به مساحت 3 هزار و 300 متر و با یک هزار متر زیربنا آغاز شد و در کمتر از یک سال این واحد دامداری به بهره برداری رسید.
دریافت 200 میلیون تومان وام با بهره بالا برای تاسیس این واحد دامی
عابدینی با بیان تاکید کرد:تا این لحظه متاسفانه علیرغم قول های مساعد مسؤولان هیچ تسهیلات کم بهره ای به این واحد دامی تعلق نگرفته و تمام سرمایه ای که برای تاسیس این واحد دامی هزینه شده است با استفاده از وامهای با بهره بالا 18 و 22 درصد بوده است.
وی با بیان اینکه سرمایه اولیه تاسیس این واحد دامی 200 میلیون تومان بوده است،گفت:در طرح توجیهی این واحد دامی 500 میلیون تومان اعتبار برای هزینه اولیه،خرید گاو و آذوقه در نظر گرفته شده که در این طرح سه نفر به صورت مستقیم و ده نفر به صورت غیر مستقیم مشغول به کار می شوند.
کارآفرین نمونه زیرکوه ادامه داد:معرفی نامه فرمانداری زیرکوه به بانک کارآفرینان امید قاین در تاریخ تیرماه 94 ارائه شده است اما متاسفانه پس از گذشت بیش از یک سال ودر شهریور 95 حدود 50 درصد از مبلغی که قرار بود با بهره 4 درصد کمک شود به ما تزریق گردید.
عابدینی گفت: تا کنون به همه ادارات ازجمله استانداری، فرمانداری بخشداری،نماینده مجلس،شورای اسلامی شهر و شورای اسلامی روستای مهرک مراجعه کرده ام و همه حرف های خیلی خوب و دلنشین می زنند اما وقتی پای عمل در میان می آید می بینیم که از عمل خبری نیست.
بخاطر بدهی 23 راس گاوم را بوسیدم و فروختم
وی با بیان اینکه در ابتدای راه اندازی، این واحد دامی با30 راس گاو راه اندازی شد،اذعان داشت:متاسفانه مجبور شدم به خاطر بدهی و پرداخت اقساط وام 23 راس گاو را علیرغم میل باطنی بفروشم و تک تک این گاوها را بوسیدم و برای فروختنشان گریه کردم اما چاره ای جز این نداشتم.
این کارآفرین از کمبود امکانات در این واحد گلایه کرد و گفت: درحال حاضر برق وآب و نداریم و علیرغم مراجعات مکرر به ادارات مربوطه اما هنوز با وجود گرفته شدن استعلامات ،اقدامی در این خصوص صورت نگرفته است و آب این واحد با استفاده از تانکر و برق آن نیز با استفاده ازدستگاه موتور برق دیزل تامین می شود که هزینه زیادی را به همراه دارد.
مسؤولان ما را دریابند
عابدینی با بیان اینکه مجتمعی که ساخته شده است در حال حاضر فقط 7 راس گاو دارد،بیان داشت:برای این موضوع واقعا افسوس می خورم وانتظار دارم مسؤولان ما را دریابند و کمک کنند تا بتوانم حداقل 30 راس گاو در این مجتمع نگهداری کنم تا زمینه اشتغال چند نفردیگر فراهم شود.
وی ادامه داد:در حال حاضر ساختمان شیردوش و شیر سرد کن این واحد تکمیل شده است اما جهت خرید دستگاههای شیردوش نیازمند وام کم بهره هستیم تا با نصب انها هم کار ما راحت تر شود و هم کارگرامون راحت تر باشند.
جوانان با وعده های سرخرمن درچاه نیفتند
عابدینی تاکیدکرد:علیرغم همه تاکیداتی که در بحث کارآفرینی می شود من شخصا به جوانان توصیه می کنم با وعده های سرخرمن در چاه نیفتند زیرا حمایتی انجام نمی شود و به عقیده من در این منطقه هر کس به سمت تولید حرکت کند به سمت مرگ رفته است و وسط راه گیر خواهد کرد.
این جوان کارآفرین شهرستان اذعان داشت:قبل از راه اندازی این واحد دامداری،با افراد زیادی مشورت کردم و از گاوداری های زیادی بازدید داشته ام و پس از راه اندازی هم به عنوان کارآفرین برتر شهرستان انتخاب شده ام و لوح تقدیر دریافت کرده ام اما متاسفانه حمایت نشدم .
وی تاکیدکرد:لوح تقدیر دردی از ما دوا نمی کند بلکه ما میخواهیم کاری انجام شود که این واحد دامداری تعطیل نشود.
عابدینی خاطرنشان کرد:من الان داری چهار فرزند هستم و فرزندانم نیز اکثرادر این راه کمکم می کنند اما به علت بدهی های این مجتمع زندگیم با مشکل مواجه شده است و دچار اختلافات خانوادگی شده ام و در نهایت مجبور هستم برای پرداخت اقساط و بدهی ها منزل مسکونیم را به فروش برسانم.
وی ادامه داد:من یک سال خون دل خوردم و با توکل برخدا در این محل سرمایه گذاری کرده ام و این واحد را با امید ساخته ام اما در نهایت شاید مجبور به تعطیلی و فروش این واحد می شوم.
گفتنی است این واحد ادامی در قالب شرکت تعاونی گاو شیری سپیدخال سبزه دشت زیرکوه تاسیس شده و سه نفر از اعضای این شرکت تعاونی از خانواده معظم شهدا هستند.
هم اکنون به کانال اطلاع رسانی زیرکوه نیوز در تلگرام بپیوندید:
https://telegram.me/zirkoohnews

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا