عمومی

پروژه آبرسانی به گمنج، سه ساله شد

حدود سه سال است که از حفر چاه، ایجاد منبع ذخیره آب و لوله گذاری می گذرد اما هنوز، آبرسانی به روستای گمنج شهرستان زیرکوه استان خراسان جنوبی محقق نشده است و مسئولان کار را تمام نمی کنند.

به گزارش پایگاه خبری زیرکوه نیوز،روستای گمنج در فاصله 45 کیلومتری مرکز شهرستان زیرکوه یکی از روستاهای کوهستانی و محروم بخش مرکزی است.
روستایی که بی مهری طبیعت و خشک سالی های مکرر باعث شده تا کشاورزی و باغداری به عنوان شغل اصلی ساکنین این محل،کم رونق شود وبا خشک شدن یاغزارهای آلو و زرشک، جوانان جویای کار این روستا راه مهاجرت به شهرها را در پیش بگیرند.
مردم صبور این روستا سالها با کمبود آب و نبود برق و مشکلات عدیده دیگرساختند و روزگار گذراندند و اگر چه تعدادی از ساکنین این روستا به شهرهای اطراف و شهرک نزومند در بالادست این روستا مهاجرت کردند، اما خوشبختانه با اجرای پروژه برق رسانی به این روستا تا حدودی امید در بین ساکنین روستای گمنج ، زنده شد.
اما سالهاست که زخم کهنه بی آبی اهالی روستای گمنج را عذاب می دهد و ساکنین این روستا چشم انتظار آبرسانی به روستایشان هستند.
در حال حاضر تنها منبع تامین آب این روستای محروم ،‌قنات روستاست که آن هم به علت خشک سالی های متمادی دچار کم آبی شده است.
پروژه آبرسانی سه ساله شده است
یکی از ساکنین روستای گمنج در این خصوص گفت:سه سال قبل چاه آبرسانی به روستای گمنج در حدود 4 کیلوومتری روستا حفر شده است و در عمق 25 متری به آب شیرین و کوارا رسیده است.
فلاحی ادامه داد: بعد از حفر چاه، اقدامات خوبی انجام شد و کوچه های روستای گمنج لوله گذاری شد که این نوید بخش آبرسانی به این روستای محروم بود.
وی خاطرنشان کرد:بعد از اجرای لوله گذاری ،‌این پروژه به مدت یک سال تعطیل شد و سال بعد با پیگیری هایی که انجام گردید،از مسیر چاه تا منبع بالاتر از روستا لوله گذاری شد و مردم باز هم چشم انتظار آبرسانی بودند اما این پروژه با وجود لوله گذاری و حفر چاه و … تعطیل گردید.
فلاحی بیان داشت:مردم مشکلات زیادی دارند و با توجه به کوهستانی بودن روستا حمل آب توسط مردم و خصوصا افراد کهنسال به ارتفاعات و منازل بالادست بسیار سخت و طاقت فرساست و به همین جهت پیگیری های زیادی برای تکمیل پروژه آبرسانی به روستای گمنج از طرف شورای اسلامی و اهالی روستا انجام شد اما هیچکدام به نتیجه نرسید.
وی ادامه داد: چندین بار به فرماندار شهرستان مراجعه داشته ایم و ایشان هم قول مساعد داده اند اما با گذشت سه سال از آغاز پروژه آبرسانی، همچنان مردم روستا چشم انتظار افتتاح این پروژه هستند.
فلاحی با بیان اینکه تنها منبع تامین آب شرب و کشاورزی و … قنات روستاست، گفت:با توجه به خشک سالی های مکرر آب قنات نیز کم شده است و در اکثر مواقع کشاورزان ، راضی یه استفاده مردم از آب کشاورزی برای مصارف خانگی و … نیستند و این نارضایتی خصوصا در فصل تابستان شدت می گیرد و برای مردم مشکلاتی را به همراه دارد.
هوای سوزناک زمستان ، عذاب آور است
یکی از بانوان روستای گمنج نیز با اشاره به مشکلات کمبود آب و عدم لوله کشی منازل، گفت:اینجا یک منطقه کوهستانی است و سرمای سوزناکی دارد و با وجود همین سرما مجبور هستیم برای شستن لباس و ظرف و … به قنات روستا مراجعه کنیم که این موضوع بسیار اذیت کننده و عذاب آور است.
وی به شیب منازل تا قنات اشاره کرد و گفت:با اولین باران ، اطراف قنات و کوچه های روستا گل آلود و لیز می شود و رفتن تا قنات خصوصا برای بانوان و افراد کهنسال واقعا مشکل است.
دو کیلومتر پیاده روی برای شستن لباس
یکی دیگر از بانوان روستا در حالی که تشتی از لباس در دست دارد،می گوید: برای شستن لباس بعضی مواقع مجبور هستیم فاصله 2 کیلومتری شهرک نزومند تا قنات گمنج را پیاده طی کنیم.
وی به مشکل کمبود آب در شهرک نزومند اشاره کرد و گفت:با وجود لوله کشی این شهرک، هر دو سه روز یک بار آب داریم و مجبوریم بقیه روزها به قنات روستا در فاصله دو کیلومتری برویم که برای خانمها واقعا کار مشکلی است.
فقط سه شبکه تلوزیونی در گمنج
یکی دیگر از ساکنین روستای گمنج با اشاره به مشکلات این روستا، گفت:دراین روستا هیچ سرگرمی برای جوانان ونوجوانان وجود ندارد و اکثر جوانان روستا به خاطر مشکلات به شهرهای اطراف مهاجرت کرده اند.
وی ادامه داد:علاوه بر مشکل آب و خشک شدن درختان ، مشکلات دیگری هم هست و به عنوان مثال تنها سه شبکه تلوزیونی در این روستا در دسترس است و همین سه شبکه هم کیفیت لازم را ندارد.
درخواست قبر دسته جمعی داریم
یکی از بانوان روستا درحالی که ظرف آبی را به سختی حمل می کند، می گوید:اکثر جوانان روستا از اینجا مهاجرت کرده اند و فقط همین عده افراد پیر و ناتوان در روستا زندگی می کنند.
وی با بیان اینکه زندگی در روستای گمنج با وجود مشکلات فراوان و کمبود آب ، واقعا سخت است،گفت: اگر مسئولان نمی توانند مشکل ما را حل کنند ، یک قبر دسته جمعی حفر کنند و همه ما را در آن دفن نمایند تا ما هم از این مشکلات راحت شویم.

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا