عمومی

پیروی از سبک زندگی ائمه معصومين (ع) ،راه درست زندگی كردن است

استاد دانشگاه بیرجند گفت:پیروی از سبک زندگی ائمه معصومين (ع) ،راه درست زندگی كردن است.

به گزارش پایگاه خبری زیرکوه نیوز،اوحدي استاد دانشگاه بيرجند در همایش سبک زندگی اسلامی ، جمع مردم كبودان گفت: با دقت در سبک و روش رسیده از معصومین (ع) در زندگی فردی و اجتماعی، مشاهده می کنیم که برای اسوه پذیری در همه ی عرصه های زندگی کمبودی نداریم. الگو قرار دادن این اسوه ها و تبعیت از رفتار آنها که در اصطلاح «سنت» و «سیره» نام دارد، دارای فواید بسیاری است. اینکه اسوه های دیگری غیر از معصومین (ع) نیز در مذهب شیعه قابل تبعیت هستند، به علت پیروی این اسوه ها از اسوه هایی برتر چون ائمه (ع) و انبیا (ع) است .
وقتی یک اسوه با دلایل عدیده به مخاطب معرفی شد و شخص نسبت به آن اسوه، اطمینان حاصل کرد، مفاهیمی را که به واسطه تقلید از این اسوه و تبعیت از وی انجام می دهد، دارای پشتوانه عقلی می گردد.
در عین حال در معرفی اسوه فقط به شاخصه های ظاهری اکتفا نمی شود و خصوصیات اخلاقی او هم بیان می شود. شخص به خاطر اسوه قرار دادن یک نمونه برتر، اقدام به رعایت مفاهیم مثبت و ترک مفاهیم منفی می کند. این به معنای تقلید کورکورانه و اشعری منشانه نیست. در واقع محبت و عشق به همان اسوه باعث می شود انسان با میل کامل او را سرمشق خود قرار دهد.
با دقت در سبک و روش رسیده از معصومین (ع) در زندگی فردی و اجتماعی، مشاهده می کنیم که برای اسوه پذیری در همه ی عرصه های زندگی کمبودی نداریم. الگو قرار دادن این اسوه ها و تبعیت از رفتار آنها که در اصطلاح «سنت» و «سیره» نام دارد، دارای فواید بسیاری است. اینکه اسوه های دیگری غیر از معصومین (ع) نیز در مذهب شیعه قابل تبعیت هستند، به علت پیروی این اسوه ها از اسوه هایی برتر چون ائمه (ع) و انبیا (ع) است .
همچنان كه خوردن شراب حرام است ، خوردن غصه حرام است
اوحدي با بيان اينكه همچنان كه خوردن شراب حرام است ، خوردن غصه حرام است گفت: پدر و مادرها حواسشان به خودشان و فرزندانشان باشد مبادا براي دلايل پوچ و الكي مثل مهريه هاي سنگين ، جهيزيه زياد و…زمينه غصه خود و فرزندان خود را فراهم كنند،چون غصه انسان را از درون متلاشي مي كند و فكر انسان را از كار مي اندازد و خداي نكرده انسان را از راه دين و ارزشهاي ديني به در مي كند.وي درادامه با اشاره به زندگي حضرت زهراگفت: زنان ما بايد با الگوگيري از شيوه زندگي حضرت زهرا مايه آرامش خانه خود باشند ، حضرت زهرا اگرچه زندگي دنيوي زيادي نداشتند ولي فرزنداني مانند امام حسن و امام حسين و حضرت زينب تربيت كردند كه نتنها مايه افتخار دين اسلام شدند ،بلكه براي ساير اديان هم مورد وثوق و مراجعه هستند.
باید آسیب‌شناسی کنیم چرا در بخش سبک زندگی پیشرفت نکردیم
اوحدي در بخش ديگري از سخنان خود با عنوان اينكه باید آسیب‌شناسی کنیم چرا در بخش سبک زندگی باتوجه به وجود اين همه اسوه پیشرفت نکردیم، گفت:چند مولفه در اين مورد را بايد ارزيابي كرد، چرا فرهنگ کار جمعى در جامعه‌ى ما ضعیف است؟ این یک آسیب است. با اینکه کار جمعى را غربى‌ها به اسم خودشان ثبت کرده‌اند، اما اسلام خیلى قبل از اینها گفته است: «تعاونوا على البرّ و التّقوى»، یا: «و اعتصموا بحبل اللّه جمیعا». یعنى حتّى اعتصام به حبل‌اللّه هم باید دسته‌جمعى باشد؛ «و لا تفرّقوا». چرا در برخى از بخشهاى کشورمان طلاق زیاد است؟ چرا در برخى از بخشهاى کشورمان روى آوردن جوانها به مواد مخدر زیاد است؟ چرا در روابط همسایگى‌مان رعایتهاى لازم را نمیکنیم؟ چرا صله‌ى رحم در بین ما ضعیف است؟ وي پاسخ اين سوالات را ضعف ايمان و دوري از ارزشهاي ناب اسلامي بيان كرد و گفت : ما اگر عقلانيت را دركنار معنويت در زندگي هاي خودمان به كار ببنديم ديگر شاهد وجود اينگونه موارد در زندگي نخواهيم بود
تقلید از غرب جز ضرر و فاجعه چیزی به بار نمی‌آورد
وي با بيان اينكه تقلید از غرب جز ضرر و فاجعه چیزی به بار نمی‌آورد، گفت: براى ساختن تمدن نوین اسلامى، بشدت باید از تقلید پرهیز کنیم؛ تقلید از آن کسانى که سعى دارند روشهاى زندگى و سبک و سلوک زندگى را به ملتها تحمیل کنند. امروز مظهر کامل و تنها مظهر این زورگوئى و تحمیل، تمدن غربى است.
تقلید از غرب براى کشورهائى که این تقلید را براى خودشان روا دانستند و عمل کردند، جز ضرر و فاجعه به بار نیاورده؛ حتّى آن کشورهائى که بظاهر به صنعتى و اختراعى و ثروتى هم رسیدند، اما مقلد بودند. علت این است که فرهنگ غرب، یک فرهنگ مهاجم است. فرهنگ غرب، فرهنگ نابودکننده ى فرهنگهاست. هرجا غربىها وارد شدند، فرهنگهاى بومى را نابود کردند، بنیانهاى اساسىِ اجتماعى را از بین بردند؛ تا آنجائى که توانستند، تاریخ ملتها را تغییر دادند.
وي در پايان به خانواده ها هشدار داد مواظب فرزندان خود باشيد ، فضاي مجازي مانند هيولايي دارد زندگي ها را نابود مي كند و جوانان را به ورطه نابودي مي كشاند. گفتني است نمايشاگاه سبك زندگي حضرت زهرا(س) نيز در حاشيه مراسم داير بود

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا