عمومی

پیشرفت درسایه ۳ درصد امکانات و ۹۷ درصد پیگیری

حجت الاسلام نظری استاد حوزه علمیه حاجی آباد در یاداشتی به بهانه سال اقتصاد مقاومتی ،تولید واشتغال به شرایط پیشرفت شهرستان زیرکوه پرداخته است.

به گزارش پایگاه خبری زیرکوه نیوز ، حجت الاسلام نظری استاد حوزه علمیه حاجی آباد در یاداشتی به بهانه سال اقتصاد مقاومتی ،تولید واشتغال به شرایط پیشرفت شهرستان زیرکوه پرداخته است.
متن این یاداشت بدین شرح است:
بسم الله الرحمن الرحیم سه درصد امکانات ،97 درصد پیگیری ومطالبه شاید اخبار توسعه وپیشرفت خیرکننده کشور مالزی به گوشتان خورده باشد مالزی یک کشور مسلمان جهان سومی بود که در آن فقر و بدبختی بیداد میکرد اما با کمال شگفتی امروزه این کشور جهان سومی چنان در توسعه و ترقی پیشرفت کرده و شاخص های پیشرفت و ترقی را در عرصه های مختلف به نمایش گذاشته است که چشم جهانیان را به خود خیره ساخته است بطوریکه در اواخر دهه 1970 نرخ فقر در مالزی 57 درصد بود، اما امروزه این رقم به کمتر از پنج درصد رسیده است در منطقه در مهندسی آ.تی حرف نخست را می زند .
از یک اقتصاد کشاورزی با اندکی ذخایر قلع، به یک اقتصاد صنعتی تبدیل شده که 82 درصد صادرات آن را کالاهای ساخته شده تشکیل می دهد. از صادرکننده مواد خام نظیر کائوچو، قلع، روغن نخل و نفت به صادرکننده بزرگ کالاهای صنعتی تبدیل کرده شده است که در سال 2003 جمع صادرات مالزی به 100 میلیارد دلار رسید که 82 درصد آن را کالاهای ساخته شده تشکیل می داد.
اکنون این پرسش اساسی مطرح است که چگونه مالزی بدون آنکه از منابع زیززمینی قابل توجه ای برخوردار باشد به چنین تحولات چشمگیری دست یافته است.؟؟؟
چون موضوع این مقاله به نوعی پتانسیلهای اقتصادی زیرکوه و عقب افتادگی این شهرستان اشاره دارد خوب است مسئولین و مدیران ونخبگان منطقه که دغدغه توسعه وپیشرفت شهرستان را دارند اندکی تامل نمایند و راهی که این کشور فقیر دیروز و رو به پیشرفت امروز طی کرده است را با دقت بیشتری مورد مداقه و مطالعه قرار دهند . از ماهاتیر محمد نخست وزیروقت مالزی که پیشرفت و ترقی چشمگیر این کشور را را مدیریت و رهبری کرده است رازو رمز آنرا را سوال کردند وی در پاسخ به یک جمله کوتاه بسنده کرد و در پاسخ گفت : آنچه که باعث پیشرفت ما شد سه درصد امکانات ،97 درصد پیگیری ومطالبه بود ، یعنی امکانات وسرمایه ای که کشور فقیر مالزی در ابتدای کار داشت فقط سه درصد بود چرا که از منابع زیززمینی چندانی برخوردار نبود .
اما چیزی که موتور محرکه پیشرفت مالزی شد ومالزی را در سرازیری توسعه قرار داد پیگیریهای شخص ماهاتیرمحمد و دولت وی از پروژها ، برنامه ها و تاسیسات در دست اقدام بود همان چیزی که متاسفانه درکشور ما به خصوص در زیرکوه یافت نمی شود واگر پیدا شود به قدری ناچیز است که دردی را دوا نمیکند .
شهرستان زیرکوه بر خلاف مالزی از منابع غنی طبیعی بسیاری برخوردار میباشد منطقه ای ثروتمند از معادن ، تولیدات کشاورزی ودامی همچون : ذخیره 4میلیون تن مواد معدنی ،از جمله بزرگترین معدن فلدسپات کشور، که به علت برخورداری از رشته کوههای عظیم می تواند به یکی از قطب های صنعت معدن در استان خراسان جنوبی تبدیل شود.
تولید 4000 تن زرشک درسال ، 100 تن عناب ، 5 تن زعفران ، 5تن عسل ، حدود 500 تن پسته تر ، 80 تن آلو در سال ، وجود 200 هزار راس دام سبک (گوسفند وبز( ، وجود چشمه های آب معدنی فراوان ، ، .وجود گیاهان دارویی بسیار متنوع ، منطقه ای مستعد برای پرورش شتر و شتر مرغ ، و…می باشد .
اما چون این منابع خدادادی بدون عنصری دوم پیشرفت مالزی یعنی عدم پیگیری مسئولین رها شده هیچگونه تغییر وتحولی در ساختار اقتصادی منطقه دیده نمی شود واگر رویت گردد بسیار ناچیز وبی مقدار میباشد . به قول فرماندار محترم ، شهرستان زیرکوه یک شهرستان صددرصد غیر صنعتی است .
که نه در آن کارخانه تولیدی وتبدیلی تاسیس شده نه کارگاهی . فقط افتخارش اینست به چند شن شویی در ابتدای شهر دارد. اکنون زمان آن فرا رسیده که از مسئولین امر خصوصا فرماندار ونماینده محترم که در واقع مسئول ترقی و پیشرفت منطقه هستند پرسید :از بودجه ۲۹ میلیارد و ۳۹۰ میلیون تومانی سال جاری که برای شهرستان اختصاص دادید. چند درصد آن در جهت توسعه ، اشتغال وتاسیس حتی یک کارخانه تخصیص دادید ؟؟
جناب فرماندار محترم شما در روز تقسیم اعتبار بیان داشتید : شهرستان نیازمند یک تغییر نگاه در خصوص توسعه پایدار و اشتغال پایدار می باشد و باید یک نگاه جامع به اعتیارات داشته باشیم و هدف نهایی را توسعه پایدار و اشتغال پایدار قرار دهیم . حال این سوال در ذهن تداعی میکند شما با این بودجه هنگفت به چه میزان اشتغال ، و توسعه در شهرستان ایجاد کردید ؟ چند کارخانه وکارگاه هرچند کوچک در این شهرستان محروم و مرزی تاسیس کردید ؟؟
چرا با اینکه بودجه شهرستان 78 درصد نسبت به دسنوات گذشته افزایش داشته هیچ تحول بنیادی در ساختار صنایع تولیدی وتبدیلی شهرستان دیده نمی شود ؟؟
حتی دریغ از تاسیس یک کارخانه مولد و تبدیلی ؟؟ چرا با آنکه جانمایی زمین واحدهای صنعتی ، شهرک صنعتی تمام شده اما خبری از تاسیس این شهرک به گوش نمی رسد ؟
چرا اکثر مدیران شهرستان ، که باید مقیم و ساکن شهرستان باشند تا از نزدیک درد وغصه مردم را حس کنند پروازیند و با پایان ساعت اداری ، رد پایی از آنان در زیرکوه دیده نمی شود ؟؟ و سوالات وچراهای دیگر ؟؟؟
واقعا اگر می خواهیم منطقه مان را در چرخه توسعه و پیشرفت قرار دهیم ، اشتغال ایجاد کنیم ،سرمایه ساز گردیم ، مولد باشیم تا ریشه فقر وفلاکت خشکیده شود بایستی در وهله نخست مسئولین امر ، عنصر دومی پیشرفت مالزی را نصب العین کارهای خود قرار دهند ، پیگیر امور باشند ،حل مشکلات منطقه را از مافوق خود مطالبه کنند بدنبال سرمایه وسرمایه گذار باشند چرا که اگر کارها و برنامه ها بدون این عنصر اساسی رها گردد هیچگونه تحول وتوسعه ای در منطقه به سرانجام نخواهد رسید حتی اگر بر روی چاههای نفت وگاز خوابیده باشیم .
شهر حاجی اباد مورخه 27\ 7\96 مصادف با 26 محرم الحرام
منابع : سایت پارسینه

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا