عمومی

کارگاه آموزشی توانمند سازی مربیان پرورشی زیرکوه برگزار شد

با همکاری اداره تبلیغات اسلامی و آموزش و پرورش زیرکوه دوره آموزشی یک روزه توانمند سازی مربیان پرورشی و دبیران معارف اسلامی شهرستان زیرکوه برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری زیرکوه نیوز،دوره آموزشی یک روزه «توانمند سازی مربیان پرورشی و دبیران معارف اسلامی شهرستان زیرکوه» با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر ایمانی مقدم، معاون فرهنگی و پژوهشی مجمع جهانی اهل بیت(علیهم السلام) و حجت السالام دکتر اوحدی از مجمع تقریب مذاهب در اداره آموزش و پرورش شهرستان برگزار شد.
حجت‌الاسلام ایمانی مقدم در این کارگاه با بیان اهمیت برگزاری دوره برای فرهنگیان اظهارداشت: دبیران اگر دورنمایی از مذاهب اسلامی داشته باشند در آینده چنانچه دانش اموزان سوالی داشته باشند می توانند به خوبی پاسخ دهند.
وی به انشعابات فرق و مذاهب پرداخت وگفت: چه شد که امت اسلامی صدپاره شد؟بعد از رحلت پیامبر ازهمان اول امت دوپاره شد یک عده ای پیروان خلافت در سقیفه و عده ای از بزرگان (۱۸ نفر) ازجمله سلمان عماز مقدا حذیفه یمان براء بن عاذب و…خانه حضرت علی ع جمع شدند و ایشان را خلیفه رسول خدا می دانستند و سقیفه را قبول نکردند.
ایمانی تصریح کرد: فرقه های اهل سنت تا سال ۳۷ هجری یکپارچه بودند در سپاه امام علی ع امت دوباره دوپارچه شدند یک عده از اهل سنت حاضر درسپاه امام علی ع خوارج شدند و عده ای دیگردر مقابل خوارج ایستادند و مرجئه نام گرفتند.کسانی بودند که می گفتند خدا همه توجهش به عقیده ماست و به اعمال ما کاری ندارد. خوارج ایمان را با عمل همراه می دانستند و می گفتند با اولین گناه کافر می شوید و امام را که به حکمیت تن داده بود کافر می دانستند و می گفتند باید توبه نماید.و در پی جنگی که حضرت با خوارج کرد و طبق پیش بینی امام از ۴۰۰۰ نفر خوارج ۳۹۹۱ نفر به درک واصل شدند و ۹ نفر توانستند فرار کنند و از سپاه امام علی ع هم ۸ نفر کشته شدند.
حجت‌الاسلام ایمانی در ادامه به دیگر انشعابات فرق اسلامی دراواخر قرن اول هجری از جمله جبری گرایی، قدری پرداخت.
وی انشعاب چهارم امت اسلامی را در اوایل قرن دوم اهل حدیث یا ظاهریه و حشویه (پای بندی به ظواهر حدیث و قرآن)، معتزله،اسماعیلیه خالصه، مبارکیه و قرامطه دانست.
وی تصریح کرد: قرامطه انشعاب انحرافی شیعه اسماعیلیه بدترین ظلم را به شیعه کردند که به قول مقام معظم رهبری هنوز ما را با این نام می کوبند که از میان قرامطه انشعاب فاطمی ها و حکومت ۲۷۰ ساله فاطمیها ایجاد شد که اندیشه تقریب را ایجاد کردند و آبرو برای اسلام و تشیع شدند. دانشگاه کنونی الازهر
بنام حضرت صدیقه طاهره توسط خلیفه چهارم فاطمی المعز لدین الله تاسیس شد و ۵ کرسی فقه از اهل سنت و شیعه در آن بود و مردم در انتخاب مذهب آزاد بودند. کشتی سازی، آسیاب، شهر سازی و. .. از
مظاهر تمدنی اولین باردر میان مسلمانان توسط شیعه اسماعیلیه فاطمیان در مصر بود.در سال ۵۶۷ صلاح الدین ایوبی کرد ایرانی حکومت فاطمیان را سرنگون کرد و ایوبیان را بنا کرد اما فکر و اندیشه فاطمیان باقی بود.
وی در ادامه به تبیین فرقه ها و انشعابات اسماعیلیه فاطمیه از قبیل نزاریه و مستعلویه پرداخت.
دکتر ایمانی مقدم در بخش دیگری از سخنانش گفت: مرحوم شیخ حبیب لبنانی در کتابی بنام الجوامع والفوارق نقاط اشتراک و افتراق شیعه را با اهل سنت بیان کرده که می‌گوید درکل معارف کلامی ۸۹ درصد موارد شیعه با اهل سنت اتحاد دارد و در ۱۱ در صد شیعه و سنی از هم جدا می شوند و در مسائل فقهی و فروع دین ۹۱ درصد با هم متحدیم و فقط در ۹ درصد اختلاف داریم.
وی افزود: نمازمان، حجمان، زکاتمان یکی است و در متوسط اصول و فروع دین ۹۰ درصد وجه مشترک داریم و شایسته نیست به خاطر این موارد کم آب به آسیاب دشمن بریزیم و دامن به اختلافات بزنیم.
حجت الاسلام ایمانی گفت: امروزه متاسفانه صداهایی از حلقومهای مختلف چه شیعه و چه سنی بلند می‌شود که ندای تفرقه سر می دهند و تلاش می‌کنند مسلمانان را به جان هم بیندازند که اگر کوچکترین مسائل اختلافی منعکس می‌شود باعث قتل هزاران انسان بی گناه می‌شود.
وی تصریح کرد: وقتی مقام معظم رهبری می فرمایند: اهانت به مقدسات اهل سنت درست نیست این به معنای این نیست که شیعه از عقایدش دست برداردو سنی هم همینطور؛ این خودباختگی است. بلکه شیعه و سنی هم متعصب به عقایدشان باشند،بلکه نقاط مشترک را بیان کنیم.

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا