عمومی

کام مردم بقرایی و حسین آباد با آب، شیرین می شود

مدیر آب و فاضلاب روستایی زیرکوه گفت:فاز سوم پروژه آبرسانی آهنگران تا پایان سال 95 وارد مدار خواهد شد و مردم روستاهای محمد آباد،حسین آباد خانم،بقرایی،حسین آباد تاجکوه و تاجکوه از آب آشامیدنی برخوردار خواهند شد.

علیرضا غلامحسینی امروز در گفت و گو با پایگاه خبری زیرکوه نیوز با تشریح آخرین وضعیت پروژه آبرسانی آهنگران ،اظهارداشت:مجتمع آبرسانی آهنگران عملا استارت آن از سال 1393 خورده شده و قرار بود تا پایان سال 1395 به بهره برداری برسد.
مدیر آبفار زیرکوه خاطرنشان کرد:در همین راستا علیرغم محدودیت ها و مشکلات اعتباری که در کشور وجود داشت، باوجود اینکه پروژه ملی است اما سعی شده به نوعی در انجام فعالیت ها و روند پروژه و نوع پیشرفت فیزیکی هیچ خللی ایجاد نشود.
وی تصریح کرد:در سال 93 و 94 با قدرت، تمام عملیات اجرایی این پروژه پیگیری شده و هزینه ها هم پرداخت شده اما در سال 95 به دلیل خلاء اعتباری که در کشور ایجاد شده ،شهرستان زیرکوه نیز مستثنی نبود ویکی از پروژه های عمرانی ما که مجتمع آهنگران است با مشکل مواجه شد.
غلامحسینی ادامه داد:در سال 95 علیرغم انجام موافقتنامه ها هنوز برای هیچ یک از پروژه های سال 95شهرستان به جز پروژه های توسعه ملی هیچگونه واریزی از خزانه انجام نگرفته و به شدت منتظر تخصیص اعتبارات هستیم.
مدیر آبفار زیرکوه با بیان اینکه در شهرستان زیرکوه سه پروژه ملی در حوزه آبرسانی وجود دارد،گفت:پروژه مجتمع آهنگران،گزخت و فندخت جزء پروژه های ملی شهرستان هستند.
وی با اشاره به اینکه مجتمع آبرسانی آهنگران در چهار فاز تعریف شده است،ادامه داد:قرار بر این است که در مجتمع آهنگران 11 روستا به اضافه پاسگاه آهنگران از نعمت آب آشامیدنی برخوردار شوند که فاز اول و دوم در بهمن ماه 94 به بهره برداری رسید و روستاهای کرت آباد،دارج علیا،دارج سفلی و مهمانشهر از نعمت آب برخوردار شدند.
غلامحسنی تصریح کرد:در فاز سوم روستاهای محمد آباد،حسین آباد خانم،بقرایی،حسین آبادتاجکوه و تاجکوه از نعمت آب آشامیدنی برخوردار خواهند شدو ما عملا تا پایان سال 95 مهلت داریم این روستاها را برابر تخصیصی که به ما داده اندبرخوردار کنیم.
مدیر آبفار زیرکوه اذعان داشت:ما فرصت داریم تا 29 اسفند سال جاری فاز سوم این پروژه را تحویل دهیم اما سعی ما براین است که شاید این موضوع را به دهه فجر امسال برسانیم و امیدواریم به برکت دهه فجر اعتبارات مورد نیاز تخصیص داده شود تا در دهه فجر امسال شاهد بهره برداری از فاز سوم این پروژه باشیم.
وی بااشاره به اینکه این پروژه حدود 350 میلیون تومان دیون دارد و با وجود این کار تعطیل نشده است،ادامه داد:علیرغم محدودیت های اعتباری که داشته ایم اما از برنامه پیشرفت فیزیکی پروژه عقب نیستیم و درحال حاضر نیز کارهای تحویل موقت پروژه در دست انجام است.
غلامحسینی بیان داشت:بعد از بهره برداری از فاز سوم این پروژه،کارهای مهم این پروژه از جمله تعیین تکلیف اراضی ملی،تعیین تکلیف انشعاب برق و وصل شبکه های جدید انجام خواهد شد که در حال حاضر نامه های مربوط به انشعاب برق نیز نوشته شده است و بعد از نصب انشعاب برق و تعیین تکلیف اراضی امیدواریم این پروژه تا نوروز امسال وارد مدارخواهد شدبه بهره برداری برسد و روستاهای مذکور از آب شرب برخوردار شوند.
مدیر آبفار زیرکوه گفت:پروژه آبرسانی آهنگران یکی از پروژه بسیار بزرگ استان خراسان جنوبی است که قرار است 12 روستا با جمعیتی معادل 3 هزارو 471 نفر از را از نعمت آب آشامیدنی برخوردار کند.
وی ادامه داد:لوله گذاری خط توزیع و خط انتقال آب به طول 55 کیلومتر با 4 باب ایستگاه پمپاز فشار قوی و 9 باب مخزن با حجم 2 هزار و 500 متر مکعب ،اجرای شبکه برق متوسط ، احداث موتورخانه و حفر و تجهیز دو حلقه چاه عمیق در دشت آهنگران یا شاهرخت از جمله اقدامات انجام گرفته در این پروژه بزرگ آبرسانی است.
غلامحسینی با بیان اینکه فاز سوم این پروژه تا پایان سال 95 به بهره برداری خواهد رسید،خاطرنشان کرد:درفازچهارم این پروژه از روستای تاجکوه به روستاهای اردکول و معین آباد آبرسانی انجام خواهد شد و این پروژه نیز در حال حاضر مراحل پیمان گذاری آن انجام گرفته اما به علت مشکل اعتباری تامین زمین نشده است و اگر اعتبارات ملی قوت بگیرد فاز چهارم این پروژه هم عملیاتی خواهد شد.
مدیر آبفار زیرکوه گفت:این پروژه در افق دور دست قرار است علاوه بر آبرسانی به 12 روستا به شهر حاجی آباد نیز آبرسانی کند که این عملیات نیز در قالب فاز چهار صورت می گیرد و مراحل مقدماتی و مطالعات آن انجام شده است.
وی تصریح کرد:قرار است در قالب مجتمع آهنگران بزرگ یا مجتمع تجنود 7 حلقه چاه در دشت شاهرخت توسط آب منطقه ای حفر شود و شهرهای حاجی آباد،قهستان و شهر قاین را پوشش دهد که اگر این اتفاق صورت گیرد و عملیاتی شود به عنوان یک انشعاب به مجتمع آبرسانی آهنگران هم کمک خواهد شد.

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا