عمومی

کرم های زیرکوه کنگر می خورند و لنگر می اندازند

کرم های مهاجم زیرکوه که برخی دشت های این شهرستان را تصرف کرده اند، زیر ذره بین کارشناسان اداره کل منابع طبیعی قرار گرفتند.

به گزارش پایگاه خبری زیرکوه نیوز،کرم های مهاجم که برخی دشت هایشهرستان زیرکوه را تصرف کرده اندو عمدتا از گیاه کنگر تغذیه می کنند،صبح امروز زیر ذره بین کارشناسان اداره کل منابع طبیعی قرار گرفتند.
مهندس علی نصرآبادی کارشناس گیاه پزشکی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان در طی بازدیدی که از مراتع شهرستان زیرکوه داشت گفت: در زمانی که حجم بارندگی ها زیاد باشد یک سری آفات در سطح مراتع گسترش پیدا می کند که از جمله این آفات کرم لپیدوپترا از جنس مالاکوزوما این کرم است که از یارانیشم برگ (گیاه کنگر ) تغذیه می کند.
وی خاطرنشان کرد:در نگاه اول با توجه به مشاهده زیاد لارو گمان بر این می رود که خسارت زیادی متوجه گیاهان مرتعی خواهد بود اما با بررسی زیست شناسی این حشره این مسئله مشخص می شود که این حشره یک نسل بیشتر ندارد و پس از یک بازه زمانی و تغذیه از گیاهان تبدیل به حشره کامل شده و خسارت نخواهد داشت و تبدیل به پروانه می شود.
نصرآبادی در خصوص کنترل این حشره گفت: این حشره در طبیعت دشمنانی همچون پرندگان و مگس تاکنید دارد و اگر بخواهیم از روش شیمیایی این موضوع را کنترل کنیم باید مناطقی که این افت وجود دارد غرق شود و این روش مخاطرات زیست محیطی به دنبال خواهد داشت و سم پاشی هم معظلاتی همچون در معرض خطر قرار گرفتن یک سری گونه های گیاهی و حیوانی را در بر می گیرد.
مهندس چابک، مسئول آبخیزداری اداره منابع طبیعی شهرستان زیرکوه نیز در این خصوص گفت: تا کنون از دشت بمرود، محمدآباد، نوده و سالک آباد،گزارش هایی از این کرم به دست ما رسیده است و در حال بررسی راه های مبارزه با این حشره هستیم.

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا