عمومی

کشتی صحرا،بدون ساربان

اگر چه شهرستان زیرکوه با داشتن مراتع عالی و شرایط خاص می تواند به عنوان قطب پرورش شتر در استان معرفی شود، اما بار مشکلات،بردوش شترداران این شهرستان سنگینی می کند.

به گزارش پایگاه خبری زیرکوه نیوز،نام كوير تداعي‌گر خشكي، بي‌آبي، خار، شتر، طوفان و شن است و با توجه به شرایط اقلیمی شهرستان زیرکوه ، شتر داري و پرورش شتر بخشي از زندگي مردم اين ديار است.
شتر با مردم كوير خو گرفته و چون مردمان اين سرزمين، سرسخت و مقاوم است و پهنه كوير را به تسخير خود در آورده و با شرايط اقليمي گرم و سوزان و خوردن علف هاي شور سازگاري دارد.
اگر چه شهرستان زیرکوه با داشتن مراتع عالی و شرایط خاص می تواند به عنوان قطب پرورش شتر در استان معرفی شود، اما پرورش شتـر به رغم پیشینه کهن همچنان سنتی و کم رونق است و بار مشکلات،بردوش شترداران این شهرستان سنگینی می کند،گویا این کشتی صحرا بدون ساربان رها شده است.
رسول نهتانی، یکی از شترداران شهرستان است که برخلاف بسیاری از جوانان ،شغل آبا و اجدادی خود را دنبال می کند و امروز با داشتن بیش از صد نفر شتر، یکی از جوانان موفق در عرصه شترداری است.
رسول که این شغل را مدیون تشویق و حمایت های استانداری خراسان جنوبی ، فرمانداری شهرستان ،جهاد کشاورزی و منابع طبیعی است، ضمن تشکر از این حمایت ها ،از فواید شتر و البته مشکلات پیش رو می گوید، مشکلاتی که این روزها با گرم شدن هوا بارشان بردوش این دامدار، سنگینی می کند.
به گفته رسول:گوشت شتر دارای پروتئین‌هایی با ارزش غذایی بالا و حاوی ویتامین هـای مفیـد و مورد نیـاز بـدن مانند ب کمپلکـس و برخـی از عناصـر معدنی مهم مانند آهن، فسفر و کلسیم است.
شير شتر نيز نوشيده مي ‌شود و خواص دارويي بسيار دارد كه پزشكان براي كاهش قند خون تجويز مي كنند.
اشتغال زایی برای حدود 50 نفر
رسول می گوید: جوانان این منطقه کار خاصی ندارند و اگر بیکار باشند مجبور می شوند یا برای کارگری به شهرها مهاجرت کنند یا در همین منطقه دست به کار خلاف بزنند اما رونق دامداری و خصوصا شترداری می تواند علاوه بر جلوگیری از مهاجرت جوانان،به اشتغال زایی در این منطقه کمک کند.
وی ادامه داد: در حال حاضر حدود 50 نفر از همین گله ی شتر ، نان می خورند از ساربان گرفته تا فروش شیر و گوشت .
اگر چه از گامی که در راه حمایت از تنظیم بازار و اشتغال زایی برداشته راضی است ،اما مشکلاتی در این حوزه دارد.
آب،مشکل اصلی شترداران منطقه تاجکوه
رسول می گوید شتر باید هر روز آب بخورد تا روی فرم بیاید اما ما شترهامان را با تانکر آب می دهیم و هرروز باید وقت و سرمایه خود را صرف تهیه آب برای شترها کنیم.
وی از عدم آشنایی مردم با صنعت شترداری می گوید و خواستار برگزاری کلاسهای توجیهی برای مردم است.
رسول از مسئولین انتظار حمایت بیشتر دارد تا جوانها به این سمت هدایت شوند.
شتر، معدن طلا در دل طبیعت
نهتانی یکی دیگر از شترداران زیرکوه می گوید: شتر در طبیعت مانند معدن طلاست و سهم بسیار بالایی در حفظ و رونق طبیعت دارد.
وی با انتقاد از برخی ها که شتر را عامل تخریب طبیعت می دانند می گوید: معمولا بوته ها و درختچه های طاغ و … به علت نشستن و تخم گذاری حشرات بر سرشاخه ها ،دچار آفت می شوند و کم کم از بین می روند اما شتر با خوردن سرشاخه ها ضمن از بین بردن این آفت ها، به قوی شدن تنه و ساقه بوته ها و درختچه ها کمک می کند.
وی از نقش شتر در انتشار بذر گیاهان می گوید و خاطر نشان می کند:شترها بذر گیاهان را هضم نمی کنند و مدفوع شتر حاوی بذرهای سالم گیاهان است که در دل طبیعت رها شده و هر جا شترها رفت و آمد دارند،رشد و نمو گیاهان در این منطقه چندین برابر می شود .
نهتانی خواستار حمایت مسئولان از شترداران است و می گوید: وقتی شتردار با مشکلات مواجه می شود، مجبور به کشتار دام در کشتارگاه ها می شود که از نظر اقتصادی بسیار به ضرر دامدار است .
وی می گوید: در راستای تامین گوشت نیز،با توجه به مراتع غنی در این شهرستان و خاصیت اقلیمی این منطقه، اگر به صنعت شترداری در شهرستان زیرکوه به صورت حرفه ای توجه شود، می توان این شهرستان را به عنوان یکی از قطب های تولید گوشت قرمز در شرق کشور معرفی کرد.
در شهرستان زیرکوه روستاهای ، چشمه بید، همت آباد،چاه الله داد، ملکی ، چاه عمیق ، تاجکوه و … قطب های پرورش شتر هستند که با پرورش صنعتی شتر و اجرای موفق سند جامع شترداری همراه با حفاظت از گونه‌های خاص ژنتیکی می توان در جهت رونق دامداری ، گردشگری ، اشتغال‌زایی و ارتقاء سطح اقتصادی و درآمدی مردم محروم استان و تأمین بخشی از پروتئین موردنیاز جامعه قدم‌های اساسی برداشت.

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا