عمومی

کشت نشایی خربزه و کاهش بی نظیر در مصرف آب

اهش میزان مصرف آب ،کاهش استغاده از سم و کود ،کاهش خسارت تگرگ ، کم شدن یکی دو دوره وجین کردن علفهای هرز ، محصولی سالم با امنیت غذایی بیشتر و افزایش تولید کشاورز از محاسن کشت نشایی خربزه است .

به گزارش پایگاه خبری زیرکوه نیوز،کاهش میزان مصرف آب ،کاهش استغاده از سم و کود ،کاهش خسارت تگرگ ، کم شدن یکی دو دوره وجین کردن علفهای هرز ، محصولی سالم با امنیت غذایی بیشتر و افزایش تولید کشاورز از محاسن کشت نشایی خربزه است .
مهندس درویشی مدیر جهاد کشاورزی زیرکوه در این خصوص گفت : در کشت نشایی حداقل 3 دوره آبیاری صرفه جویی میشود درویشی افزود در این نوع کاشت خریزه در هر هکتار 2هزار متر مکعب اب کمتر مصرف میشود ،این نوع محصول خارج از فصل نوبرانه افزایش 40 تا 50 ذرصدی درآمد کشاورز را به همراه دارد .مدیر جهاد کشاورزی، کاهش خسارت ناشی ازتگرگ، کاهش نهادی های کشاورزی از جمله سم و کود را از دیگر محاسن کشت نشایی عنوان کرد و گفت این امر باعث افزایش تولید محصول سالم و به تبع آن افزایش امنیت غذایی میشود . همچنین چون گیاه اصلی در گلخانه پرورش می یابد و سپس در بهار به زمین اصلی منتقل میشود به همین منظور شخم اولیه هم در همین زمان انجام میشود و تمام علفهای هرز که در این فصل رشد کرده یکی دو نوبت در وجین کردن مزرعه صرفه جویی میشود . درویشی اظهار داشت در این مزرعه که 3 هکتار بصورت نشایی خربزه کشت میشود حدود 6 هزار مترمکعب در آب صرفه جویی شده است .
رازقی یکی از کشاورزان میگوید: با کشت نشایی که برای 3 هکتار این مزرعه در گلخانه انجام شده تا این گیاه به مرحله دو برگی رسیده حدود 15 هزار لیتر آب مصرف شده در صورتی که اگر قرار بود در فضای باز این کشت انجام شود تا رسیدن بوته به مرحله 2 برگی حدود 3 میلیون لیتر آب باید مصرف میشد .
از طرفی چون بوته داخل گلخانه پرورش داده میشد با توجه به تغییرات اقلیمی که ما دچار آن هستیم ،خطرات ناشی از تگرگ و سرمازدگی را کاهش داده است.
این کشاورز کارآفرین کمک به اقتصاد کشاورز در افزایش میزان کشت را عنوان کرد و افزود در این روشبا استفاده بهینه از آب میتوان سطح زیر کشت را افزایش داد .
یکی دیگر از این کشاورزان نوع خربزه کشت شده را از نوع اطلسی که رقم ایرانیس عنوان کرد و گفت آبیاری در این مزرعه بصورت آبیاری تیپ انجام میشود وی اظهار داشت با تلفیق این دو روش (آبیاری تیپ و کشت اولیه محصول در گلخانه ) صرفه جویی قابل توجه ای در مصرف آب وجود دارد ، مدیریت بوته در ا یک ماهی که درگلخانه پرورش داده میشود بیشتر است

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا