عمومی

کشف بیش از 5 تن کمای غیرمجاز در زیرکوه

رئیس اداره منابع طبیعی زیرکوه از کشف بیش از 5 تن کمای غیرمجاز در این شهرستان خبرداد.

محمدرضا عبدالله‌نژاد در گفت و گو با پایگاه خبری زیرکوه نیوز،اظهارداشت:با گرم شدن تدریجی هوا گیاهان زیادی دردشت های شهرستان زیرکوه رشد می کند که گیاه کما نیز یکی از این گیاهان است.
رئیس اداره منابع طبیعی زیرکوه خاطرنشان کرد:مردم به علت علاقه ای که به این گیاه از لحاظ خاصیت دارویی و خوراکی دارند اقدام به جمع آوری این گیاه از دل طبیعت می کنند.
وی با بیان اینکه با هماهنگی منابع طبیعی تا سقف 30 کیلوگرم برداشت برای هر نفر مجاز است، ادامه داد:برداشت هرگونه گیاه که برداشت ان مجاز است، باید با مجوز اداره منابع طبیعی باشد اما بهره برداری غیر اصولی و غیر مجاز که باعث تخریب محیط زیست شود غیر مجاز است و با این برداشت ها برخورد قانونی صورت می گیرد.
عبدالله نژاد،اذعان داشت:در سال جاری مقدار 5 تن کمای قاچاق توسط مآموران منابع طبیعی و مامورین نیروی انتظامی شهرستان کشف و ضبط گردیده است .
وی تصریح کرد:کمای کشف شده طبق قانون و با نظر مراجع قضایی به مزایده گذاشته می شود و به نفع دولت به فروش می رسد.
رئیس اداره منابع طبیعی زیرکوه گفت:با توجه به اینکه شهرستان زیرکوه یک شهرستان کویری و در محدوده کانونهای بحران حرکت شن های روان قرار دارد،حفظ پوشش گیاهی در این منطقه بسیار ضرورت دارد و یکی از مباحثی که باعث تخریب پوشش گیاهی می شود،جمع آوری کما است که باید با روش اصولی و مقررات صحیح صورت گیرد تا به طبیعت اسیب نرساند.
وی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه گونه گیاهی کما در فصل زمستان با توجه به کمبود علوفه،به عنوان علوفه دام مورد استفاده قرار می گیرد بنابراین هم به عنوان علوفه دام و هم به عنوان حفظ پوشش گیاهی باید برداشت این گیاه با روش های اصولی و در حد نیاز صورت گیرد.
عبدالله نژاد ،ادامه داد:درخواست ما از شهروندان شهرستان این است که در این راه با منابع طبیعی شهرستان همکاری کنند تا جلوی اینگونه برداشت های غیر اصولی و تجاری گرفته شود و برداشت در حد مصرف خانواده ها انجام گیرد.

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا