عمومی

گرد و غبار محرومیت بر چهره تاجکوه/مسئولان در فکر زیباسازی

در حالی که مردم روستای تاجکوه از محرومیت رنج می برند،مسئولان در حال جدول کشی خیابانهای این روستا هستند.

به گزارش پایگاه خبری زیرکوه نیوز،روستای تاجکوه یکی از روستاهای بخش مرکزی شهرستان زیرکوه است که در فاصله 10 کیلومتری مرکز شهرستان قرار دارد.
ساکنین این روستای سنی نشین عشایر غیور بلوچ هستند که سالهاست بخاطر قهر طبیعت و خشک سالی های پی در پی با سختی و مشقت روزگار می گذرانند.
در حالی که روستای تاجکوه به جهت قرار گرفتن در پایین دست رشته کوههای سربه فلک کشیده اردکول و همسایگی با شهر حاجی آباد به عنوان مرکز شهرستان زیرکوه می توانست چهره زیبا تری به خود بگیرد، اما در جای جای این روستا، آثار محرومیت به چشم می خورد.
اگر چه کام تشنه مردم این روستا که سالها رنج بی آبی را کشیده اند،این روزها با آب گوارا شیرین شد،اما هنوز مشکلاتی بر سر راه این مردم غیور و زحمت کش قرار دارد که باید به آن رسیدگی شود.
مشکلاتی که مردم صبور و قانع این روستا با آن ساخته اند و شاید کمتر بر زبان جاری کنند.
خشک سالی کمر مردم را شکسته است
یکی از اهالی این روستا با اشاره به قهر چندین ساله طبیعت، گفت:مردم این روستا اکثرا دامدار و کشاورز هستند اما خشک سالی کمر مردم را شکسته است.
وی با بیان اینکه آب قنات روستا تقریبا خشکیده است، خاطرنشان کرد:بیشتر درختان و باغزارها و مزارع روستا خشک شده و مجبور هستیم برای گذران زندگی از روستا مهاجرت کنیم.
نهتانی ادامه داد: اکثر جوانان روستا به شهرهای دیگر مهاجرت کرده اند و زنان و مردان روستا هم اکثرا در فصول مختلف در مزارع روستای اردکول کارگری می کنند.
یکی از دامداران روستا نیز گفت:مراتع روستا بر اثر خشک سالی های پی درپی خشک شده و علوفه کافی برای دام ها وجود ندارد از طرفی مردم هم به علت توان مالی پایین قادر به خرید علوفه برای دامها نیستند و به همین جهت اکثر مردم دامهای خود را فروخته اند.
4 کیلومتر پیاده روی برای رسیدن به مدرسه
یکی از دانش آموزان روستا گفت:اینجا مدرسه راهنمایی ندارد و مجبور هستیم چندین کیلومتر پیاده به روستای اردکول برویم تا بتوانیم درس بخوانیم.
وی ادامه داد:وضعیت روستاهای حسین آباد و بقرایی هم به همین شکل است و این ددانش آموزان هم باید برای درس خواندن به مدارس شبانه روزی یا روستای اردکول بروند.
هیچ امکانات تفریحی نداریم
یکی از نوجوانان روستا با گلایه از نبود امکانات تفریحی ، گفت: هیچ گونه امکانات تفریحی در این روستا وجود ندارد و تنها پارک روستا هم همه وسایلش خراب شده است به گونه ای که حتی کودکان نیز مجبورند با همین وسایل خراب و از رده خارج بازی کنند.
وی با اشاره به مشکلات اینترنت در روستا، خاطرنشان کرد:خیلی از کارها اینترنتی شده و دانش آموزان و دانشجویان نیز برای کارهای تحقیقاتی و درسی نیاز به اینترنت دارند، اما هیچگونه دسترسی به اینترنت در روستا نیست و برای انجام برخی کارها مجبور هستیم فاصله 10 کیلومتری تا حاجی آباد را طی کنیم.
داستان محرومیت روستای تاجکوه به همینجا ختم نمی شود و وقتی قدم در این روستا می گذاری،آثار محرومیت از در و دیوار روستا مشاهده می شود.
روستای تاجکوه 40 خانوار و 200 نفر جمعیت در دل خود جای داده است ، جمعیتی که رنج محرومیت را سالهاست بر دوش می کشند.
اما این روزها مثل اکثر روستاهای شهرستان، خیابانهای روستای تاجکوه نیز جدول گذاری می شود. اقدامی که اگر چه باعث زیباتر شدن چهره روستا خواهد شد، اما به طور یقین دوای درد اهالی رنج کشیده این روستا نیست.

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا