عمومی

گوش شنوایی برای بازگشایی بازارچه یزدان نیست

فلاحتی گفت:بارها برای بازگشایی مجدد بازارچه مرزی یزدان به مسئولان و متولیان امر در رده های مختلف در مجلس تذکر داده ام اما مثل این که گوش شنوایی برای این موضوع نیست و این بازارچه همچنان بسته است.

به گزارش پایگاه خبری زیرکوه نیوز،فرهاد فلاحتی درگفت و گو با خراسان جنوبی اظهار کرد:بارها برای بازگشایی مجدد بازارچه مرزی یزدان به مسئولان و متولیان امر در رده های مختلف در مجلس تذکر داده ام اما مثل این که گوش شنوایی برای این موضوع نیست و این بازارچه همچنان بسته است.
نماینده مردم قاینات و زیرکوه در مجلس شورای اسلامی با بیان این که با وجود قول های متعدد مسئولان برای بازگشایی بازارچه یزدان هنوز هیچ اتفاقی در این زمینه نیفتاده است گفت: باید مسئولانی که دراین باره قول دادند پاسخگو باشند و نتایج پیگیری ها را به مردم اعلام کنند.
«فرهاد فلاحتی» با اشاره به پیگیری هایی که خودش در مورد این موضوع انجام داده است افزود: در این زمینه گفت وگوهایی با وزیر کشور، معاون وزارت امور خارجه و گمرک کشور داشته ام اما هیچ کدام منتج به نتیجه نشده است.
به علاوه در نطق های میان دستور مجلس و مسئولان مرتبط در این زمینه که به مجلس شورای اسلامی هم آمده اند مسئله را تذکر داده و پی گیر موضوع شده ام.
به گفته وی مرتب در مجلس شورای اسلامی دراین زمینه تذکر کتبی و شفاهی می دهم اما هیچ گوش شنوایی برای آن نیست.
نماینده مردم شهرستان‌های قاینات و زیرکوه در مجلس شورای اسلامی بازارچه یزدان را فرصت مناسبی برای توسعه کشور دانست و گفت: این بازارچه قابلیت مهمی برای توسعه این دو شهرستان، استان وفرصت مناسبی برای کشور است که‌ باید مورد توجه قرار گیرد.
«فلاحتی» با اشاره به موقعیت بازارچه مرزی یزدان افزود: این بازارچه در گذشته و قبل از تقسیم استان جزو بهترین و موفق‌ترین بازارچه های خراسان بود.
به گفته وی تأسیسات و ابنیه ای که در این بازارچه بنا شده از جمله سیستم برق‌رسانی، آبرسانی، انبار، سوله های متعدد و شرایط بازارچه نیز به گونه ای است که‌ برای گمرک در نظر گرفته شده است.
نماینده مردم با بیان این که این بازارچه چندسالی به لحاظ حجم مبادلات به عنوان بهترین بازارچه کشور شناخته شده است بیان کرد: بازارچه یزدان متأسفانه و به مرور زمان از رونق افتاده و یکی از علل این امر توجه به بازارچه هایی بود که‌ افتتاح می شد و این امر سبب کم توجهی به این بازارچه شد.
«فلاحتی» تصریح کرد: همچنین مسائلی که پشت مرزهای افغانستان پیش آمد سبب شد کسی به دنبال رفع مشکلات نرود.
استاندار خراسان جنوبی هم که بهمن ماه سال گذشته سفری به شهرستان زیرکوه داشت گفت: بازگشایی بازارچه مرزی یزدان به نفع ‌ایران و افغانستان است و آماده‌ایم ‌تا ۳ هفته آینده برای ‌ایجاد زیرساخت‌های ‌بازارچه یزدان اقدام کنیم.
سید«علی اکبر پرویزی» افزود:فعال سازی تمام بازارچه های مرزی استان از مهمترین خواسته‌های‌ دولت است.
به گفته وی در چند ماه اخیر تلاش ها، پیگیری‌ها و مذاکرات بسیار مناسبی با مسئولان افغانستان انجام شده است که امیدواریم هر چه سریع‌تر به نتیجه مورد نظر ختم شود.
وی به مذاکرات انجام شده با والیان ولایت فراه، هرات و نیمروز افغانستان و همچنین وزیر داخله و وزیر ترانسپورت این کشور اشاره کرد و افزود: امیدواریم با قول‌های مساعدی که طرف های افغان داده‌اند، هر چه سریع‌تر شاهد فعال شدن بازارچه مرزی یزدان باشیم چرا که این امر به نفع مردم و دولتمردان است.
وی به سابقه تاریخی بازارچه مرزی یزدان اشاره کرد و افزود: به مسئولان ذیربط در آن سوی مرز اعلام کردیم که آماده ایجاد زمینه‌های امنیتی به منظور استقرار کارکنان و خانواده های آنان از کشور افغانستان در مرز یزدان هستیم چرا که معتقدیم این امر، بازگشایی بازارچه یزدان را تسریع خواهد کرد.

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا