عمومی

آماده بازگشایی بازارچه مرزی یزدان هستیم

استاندار خراسان جنوبی گفت:چنانچه اعلام آمادگی از طرف دولت افغانستان انجام شود حداکثر ظرف دو هفته می توانیم تمام مقدمات را آماده کنیم و نیروهای خود را مستقر کنیم و صادرات و واردات انجام شود.

به گزارش پایگاه خبری زیرکوه نیوز،سید علی اکبر پرویزی ظهر امروز در بازدید از بازارچه مرزی یزدان شهرستان زیرکوه در جمع خبرنگاران،اظهارداشت: سه بازارچه استان خراسان جنوبی توسط کشور افغانستان بسته شده است و خواسته ما نبوده است.
استاندار خراسان جنوبی خاطرنشان کرد:از دو سال قبل که این اتفاق افتاده است ،مسؤولان استانی و کشوری تلاش کرده اند که این بازارچه مجددا بازگشایی شود.
وی ادامه داد:در سال جاری مذاکرات مفصلی در مشهد با والیان نیمروز ،فراه و هرات افغانستان انجام شده است و قرار شد در مورد یزدان والی هرات موضوع را با نظر مثبت به دولت منتقل کند و آنها هم با بازگشایی بازارچه یزدان موافقت کنند.
پرویزی تصریح کرد:بعد از این موضوع مکاتبات زیادی هم از طریق وزارت امور خارجه و هم از طریق وزارت کشور صورت گرفته است اما تا الان چیزی به صورت رسمی چیزی به ما ابلاغ نشده است.
استاندار خراسان جنوبی افزود: در مذاکرات هفته گذشته که با وزیر ترانسپورت افغانستان داشتم نیز تاکید شد که بازگشایی این بازارچه با توجه به سابقه تاریخی که دارد،به نفع کشور افغانستان و هم به نفع کشور ایران است و منافع مشترکی در آن نهفته است.
وی اذعان داشت: در مذاکرات شش ماه قبل نظر طرف مقابل بر تاسیس گمرک رسمی بود که ما بر این موضوع اصرار نکردیم و تاکید کردیم که بازارچه یا گمرک رسمی برای ما فرقی ندارد.
پرویزی ادامه داد:در شش ماه گذشته مذاکرات مستمری انجام گرفته و امیدهایی ایجاد شده است که دولت افغانستان با بازگشایی این بازارچه موافقت کند.
استاندار خراسان جنوبی بیان داشت:ما اعلام آمادگی کردیم که چنانچه این مرز از طرف دولت افغانستان باز شود بعضی ازامکانات را برای تامین زندگی خانواده های کارکنان گمرک در داخل ایران تامین کنیم و بحث آب،برق و انکاناتی که در مسیر وجود دارد به طرف مقابل کمک کنیم.
وی تاکیدکرد: چنانچه اعلام آمادگی از طرف دولت افغانستان انجام شود حداکثر ظرف دو هفته می توانیم تمام مقدمات را آماده کنیم و نیروهای خود را مستقر کنیم و صادرات و واردات انجام شود.
مدیر کل گمرک استان نیز گفت:ساختمان قدیمی بازارچه یزدان و ایستگاه قرنطینه این مرکز با قدمت 250 سال نشان می دهد که این بازارچه یکی از قدیمی ترین بازارچه های ایران بوده است.
وی خاطرنشان کرد:بازارچه یزدان به شکل کنونی در سال 1372 ساخته شد و در سالهای 1382 و 83 رتبه اول بازارچه های مرزی کشور در بحث صادرات کالا را داشته است.
وی ادامه داد: این بازارچه در زمینی به وسعت 50 هزار متر مربع احداث شده است که در حال حاضر 7 هزار و 500 متر ساختمان احداثی شامل چهار انبار 500 تنی ،ایستگاه تاسیسات فروشندگی فراورده ای نفتی ،ساختمان اداری،ایستگاه استاندارد،نمازخانه،40 غرفه تجاری و سرد خانه دارد.
مدیر کل گمرک استان گفت:امیدواریم پیگیری های انجام گرفته مثمر ثمر باشد و بتوانیم شاهد بازگشایی بازارچه که نقش بسیار مهمی در مبادلات مرزی منطقه و کشور داشته باشیم .
وی ادامه داد:علاوه بر این مردم روستای کلاته نظر که در دو کیلومتری بازارچه یزردان ساکن هستند نیز از برکت بازگشایی بازارچه بهره مند خواهند شد.

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا