عمومی

اشتغال 8 نفر توسط بانوی کارآفرین زیرکوهی

بانوی کارآفرین زیرکوهی با راه‌اندازی کارگاه گوهرتراشی ارزش سنگ‌های قیمتی و نیمه ‌قیمتی را تا چندین برابر افزایش داده و باعث اشتغال 8 نفر از بانوان شده است.

به گزارش پایگاه خبری زیرکوه نیوز،وسعه مشاغل خانگی از جمله طرح‌هایی است که در چند سال گذشته از سوی دولت مورد حمایت قرار گرفته و در میان مشاغل خانگی مختلف، حرفه تراش سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی از جمله مشاغلی است که فرد می‌تواند این کسب و کار را با حداقل هزینه و با کم‌ترین سرمایه در یک فضای محدود انجام دهد و علاوه بر کسب درآمد، ایجاد اشتغال نیز نماید.
گوهرتراشی از جمله مشاغلی است که در صورت حمایت شدن می‌تواند با هزینه بسیار کم زمینه را برای اشتغال مناسب جوانان در زمینه‌هایی همچون اکتشاف، تولید، تجارت و صادرات فراهم کند.
ایران ظرفیت‌های مناسبی در زمینه تولید سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی دارد و می‌توان با فرآوری این سنگ‌ها ارزش افزوده آن‌ها را تا چندین برابر افزایش داد و ضمن ایجاد اشتغال، درآمد خوبی نیز برای کشور ایجاد کرد.
فهیمه دلیر،بانوی کارآفرین اهل روستای اسفاد زیرکوه است که با راه‌اندازی کارگاه گوهرتراشی با کمک همسرش و چند نفر از هنرمندان گوهرتراشی، ارزش سنگ‌های قیمتی و نیمه ‌قیمتی را تا چندین برابر افزایش داده و باعث اشتغال 8 نفر از بانوان شده است.
اشتغال 8 نفر در کارگاه سنگ تراشی
در همين ارتباط به مناسبت روز زن،با این بانوی کارآفرین به‌گفت‌وگو نشستيم كه ماحصل آن‌را در ادامه مي‌خوانيد:
این بانوی کارآفرین زیرکوه در گفت و گو با خبرنگار ما گفت: فهیمه دلیر هستم اهل روستای اسفاد زیرکوه دارای مدرک کارشناسی ارشد مهندسی معدن از دانشگاه تربیت مدرس تهران.
وی ادامه داد:حدود یک سال و نیم قبل در شهر حاجی آباد یک کارگاه گوهر تراشی راه اندازی کرده ام و با این کار باعث ایجاد اشتغال برای 8 نفر از بانوان شهرستان شده ام که هر روزه 4 نفر در این محل کار می کنند.
دلیر، با بیان اینکه قبلا در شهرستان قاین سکونت داشته ام،خاطرنشان کرد:بعد از برگزاری کلاس گوهر تراشی توسط میراث فرهنگی زیرکوه در این کلاسها شرکت کردم و آموزشهای لازم را فرا گرفتم و به فکر افتادم برای شهرستان خودم یک کاری انجام دهم.
وی ادامه داد: با توجه به رشته تحصیلی و شناختی که از سنگ ها داشتم و ظرفیتی که شهرستان زیرکوه در زمینه سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی دارد، و با توجه به اینکه بیشتر فروش این سنگ ها توسط مردم به صورت خام فروشی انجام می شد، به فکر تاسیس این کارگاه افتادم تا با تراش این سنگ ها ،‌تا حدودی دست واسطه ها کوتاه شود و درآمدی برای مردم شهرستان کسب شود.
کار در کارگاه ، خللی در زندگی ام ایجاد نکرده است
دلیر در پاسخ به این سئوال که آیا به عنوان یک زن این کار برای شما سخت نیست،گفت:هر کاری سختی خودش را دارد اما این بستگی به خود آدم دارد و اگر خواسته باشی کاری را انجام دهی می شود و زن و مرد بودن زیاد تاثیری ندارد بلکه فقط نیاز به مدیریت دارد.
وی با بیان اینکه در همه کارها همسرم همیشه پشتم بوده است و حمایت کرده است، بیان داشت:خوشبختانه با این حمایت ها ، هیچوقت این کار خللی در زندگی ام ایجاد نکرده است و هم کار بیرون و هم کار خانه را به راحتی می توانم انجام دهم.
این بانوی تحصیلکرده کارآفرین خطاب به جوانانی که دنبال پشت میزنشینی هستند،گفت:برای کسب درآمد حتما نباید دنبال کار اداری بود بلکه باید خود افراد تصمیم بگیرند که اگر بخواهند کاری را شروع کنند، قطعا می شود و برخی کارها را حتی می شود در داخل خانه انجام داد و از این طریق کسب درآمد کرد.
وی با بیان اینکه سنگ ها را از معدن کاران شهرستان خریداری می کنیم،گفت:بعد از تراش سنگ ها ،‌به صورت حضوری یا اینترنتی این سنگ ها را به فروش می رسانیم و بیشتر فروش ما از طریق فضای مجازی انجام می شود.
دلیر از حمایت های اداره میراث فرهنگی زیرکوه تشکر کرد و گفت: تنها اداره ای که ما را حمایت کرده اند ،‌اداره میراث فرهنگی بوده است و انتظار ما از بقیه ادارات بیشتر از این بود.

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا