عمومی

تجلیل از خبرنگاران فعال در حوزه وقف در همایش وقف و رسانه

همایش وقف و رسانه با تجلیل از 57 خبرنگار فعال در حوزه وقف به کار خود پایان داد.

همایش وقف و رسانه با تجلیل از 57 خبرنگار فعال در حوزه وقف به کار خود پایان داد.
به گزارش خبرگزاری فارس، حجت‌الاسلام محمدطاهر گرایلی مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان در چهارمین همایش وقف و رسانه خراسان جنوبی اظهار داشت: اصحاب رسانه در راستای حرکت شکوهمند نظام اسلامی وظیفه خطیری بر عهده دارند.
وی با بیان اینکه رسانه موضوع بسیار مهمی است و این بس که در قرآن نیز خداوند از قلم با قسم یاد کرده است، افزود: مهم‌تر از این امر اینکه خداوند برای تبیین دین خود از رسانه یاد می‌کند و آخرین معجزه انبیاء خود را قرآن قرار می‌دهد و همچنین برای بیان مفاهیم بلند قرآنی خداوند از ابزار رسانه یاد می‌کند و اینها همه نشانگر جایگاه رفیع رسانه است.
مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان جنوبی بحث رسانه تنها مربوط به زمان حال نیست بلکه در تمام زمان‌ها مورد توجه بوده است، یادآور شد: در زمان خلقت انسان برقراری ارتباط به صورت رو در رو بود و بعد از افزایش جمعیت ابزاری جدیدی به عنوان رسانه برای انتقال مطالب استفاده شد.
گرایلی ادامه داد: برای اثرگذاری کلام باید به روان‌شناسی مخاطب نیز توجه شود.
وی با بیان اینکه در حال حاضر دنیا برای انتقال مفاهیم خود به ابزار رسانه نیاز دارد، افزود: امام خمینی(ره) با در اختیار گرفتن افکار عمومی توانستند مردم را با خود همراه سازند و بزرگترین انقلاب بعد از انقلاب پیامبر(ص) را ایجاد کنند و این نشان‌دهنده قدرت ابزار رسانه است.
مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان جنوبی به جنگ هیروشیما ناکازاکی اشاره کرد و گفت: آمریکا برای تحت تاثیر قرار دادن افکار مردم ژاپن بعد از این جنگ 19 میلیون جلد کتاب را در بین آنها توزیع کرد و آمریکا توانست با ابزار رسانه اذهان مردم ژاپن را در اختیار خود قرار دهد.
گرایلی با اشاره به موضوع نفوذ که بارها توسط مقام معظم رهبری به آن تاکید شده است، یادآور شد: دشمن قصد دارد با استفاده از ابزار رسانه در افکار عمومی ورود یابد و در قلوب مردم نفوذ کند و به همین سبب بوده که مقام معظم رهبری به رسانه‌ها هشدار داده‌اند تا به دلیل حساسیت موضوع مراقبت کنند.
وی با اشاره به گسترش تعداد شبکه‌های فارسی زبان در دنیا افزود: این گستردگی نشان دهنده استفاده دشمن از ابزار رسانه برای نابودی انقلاب است تا افکار عمومی را به سمتی سوق دهند که خودشان می‌خواهند و هر چقدر مخاطبانشان بیشتر شود تنوع رسانه‌ها بیشتر می‌شود.
مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان جنوبی با بیان اینکه اگر بخواهیم در مقابل هجمه‌های رسانه‌ای ایستادگی کنیم بهتر است هر کدام یک رسانه باشیم، اضافه کرد: در حال حاضر دشمن به جای صرف هزینه‌های اقتصادی و سیاسی در بخش فرهنگی هزینه می‌کنند تا اذهان مردم آن را بپذیرند.
گرایلی با اشاره به اینکه اگر بتوانیم سنت حسنه وقف را به گونه در جامعه تبیین کنیم که برای برطرف کردن نیازهای جامعه در راستای زدودن فتنه‌های فرهنگی مورد توجه قرار گیرد می‌تواند بسیار تاثیرگذار باشد، تصریح کرد: اینکه می‌بینیم در طول 900 سال حدود 8 هزار وقف و در طول پنج سال گذشته بیش از 400 وقف جدید در خراسان جنوبی داشته‌ایم به سبب ترویج فرهنگ وقف و اثرگذاری ابزار رسانه است.
وی افزود: باید ایراداتی که در حوزه وقف وجود دارد شناسایی و تغییر نگرش را برای وقف‌های جدید و متناسب با نیاز جامعه در مردم ایجاد کنیم.
مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان جنوبی ادامه داد: اگر موقوفات براساس نیات واقفان احیاء شوند می‌توانیم خدمات ارزنده‌ای به جامعه ارائه بدهیم.
گرایلی با اشاره به اینکه خراسان جنوبی با عنایت گستردگی جمعیتی از نظر وقفیات جدید در رتبه نخست قرار دارد، تصریح کرد: نیات جدید وقف باید در بخش‌های ایجاد اشتغال، ازدواج، تجاری‌سازی اختراعات، کمک‌های درمانی و دارویی و نیازهای جامعه سوق داده شود.
وی یادآور شد: در تمام زمینه‌ها می‌توانیم از ظرفیت وقف برای رفع نیازمندی‌های جامعه استفاده کنیم.
در چهارمین همایش وقف و رسانه از 57 نفر از فعالان رسانه‌ای استان در حوزه وقف تجلیل شد.

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا