عمومی

تعدادی از عشایر:شرکت ذخایر غیرقانونی است.خانزاده:اگر غیرقانونی است باید منحل شود/ابراهیمی:این شرکت کاملا قانونی و دارای مجوز است

باتاسیس شرکت عشایری ذخایر انقلاب در زیرکوه به نظر می رسد اختلافهایی بین عشایر منطقه بوجود آمده است و مردم و مسؤولان نظرهای متفاوتی در این زمینه دارند.

به گزارش پایگاه خبری زیرکوه نیوز،باتاسیس شرکت عشایری ذخایر انقلاب در زیرکوه به نظر می رسد اختلافهایی بین عشایر منطقه بوجود آمده است و مردم و مسؤولان نظرهای متفاوتی در این زمینه دارند.
حجت الله خانزاده؛ فرماندار شهرستان زیرکوه در این مورد اینگونه گفت:بعد از تشکیل شهرستان زیرکوه، بمنظور کاهش مسافت و تسریع در خدمت رسانی، اداره کل امور عشایری استان مجوز تأسیس شرکت ذخایر انقلاب را اخذ و در سال گذشته اقدام به راه اندازی آن کرد.
وی افزود: قرار شد تا اعضایی که در سهمیه شهرستان زیرکوه بودند؛ سهام و عضویت خود را منتقل کنند تا خدمات راحت تر و کم هزینه تری را دریافت کنند. به همین منظور با تعدادی از عشایر شهرستان هسته اولیه این شرکت شکل گرفت و انتخاباتی برگزار و هیئت مدیره انتخاب شد.
فرماندار شهرستان زیرکوه تصریح کرد: اگر شرکت غیر قانونی است پس باید منحل شود. ما اصراری بر وجود شرکت غیرقانونی نداریم. اگر مدیر کل امور عشایری استان این شرکت را غیر قانونی اعلام کرده است، ایشان مکلف هستند و وظیفه دارند که برای جلوگیری از هرگونه تخلفی و صیانت از حقوق عشیار نسبت به انحلال آن اقدام کنند. اما وی یکی از عوامل اصلی تاسیس است.
خانزاده گفت: به نظر می رسد برخی از سران عشایر و سردسته ها منافع خاصی را در شرکت تعاونی شهید سعیدی قاین دارند که احتمالا با تفکیک این دو شرکت منافع آنها به خطر می افتد.
وی افزود: از زمانی که توزیع آرد توسط شرکت زیرکوه انجام شده، ماهانه 30 تن آرد مازاد بر سهمیه صرفه جویی شده و از جذب غیر واقعی یا حیف و میل جلوگیری شده که قبلا از طریق لیست های غیر واقعی جذب می شده است.
فرماندار شهرستان زیرکوه گفت: اینکه شرکتی در یک شهرستان ایجاد شود منافاتی با وجود شرکت مادر ندارد و در واقع این خواسته خود عشایر بوده که به انتقال سهام خود رضایت دادند.
خانزاده با بیان اینکه تنها عده محدودی به این مسائل دامن می زنند تصریح کرد: این عده نماینده کل عشایر نیستند و ما هم به دنبال پاسخگویی به آنها نیستیم و در واقع فرصتی برای پاسخگویی به این گونه مسائل نداریم.
وی در پاسخ به اینکه چرا چندین بارعشایر را به حضور نپذیرفتید؟ گفت: من در جریان نیستم و این موضوع صحت نداشته و کذب است در این خصوص کسی به فرمانداری مراجعه نکرده و حرفی هم برای گفتن ندارند. بنده آماده خدمت هستم. این موضوع ارتباطی با من ندارد، اگر شرکت تعاونی غیر قانونی نیست بروند یقه مدیرکل امور عشایری را بگیرند و اگر قانونی است کارش را ادامه دهد. این وسط ما چه کاره ایم؟
فرماندار شهرستان زیرکوه اذعان کرد: مدارک و مستندات این شرکت و انتخابات آن از جمله مجوز این شرکت که از سازمان مرکزی دریافت شده، آگهی تاسیس شرکت در جراید عمومی منتشر شده و نامه عشایر شهرستان که اعلام رضایت کردند تا عضو شرکت جدید شوند و سهامشان را منتقل کنند را از آقای نوربخش رئیس اداره امور عشایری بگیرید.
خانزاده افزود: شرکت الآن با حضور یک هزار نفر تشکیل شده و باید شش هزار نفر دیگر هم سهامشان را منتقل کنند و سپس مجمع دوباره برگزار و اعضای هیئت مدیره و مدیرعامل انتخاب شوند. و معترضین هنوز عضو این شرکت نشده اند که بتوانند انتخاب کنند.
وی بیان کرد: باید سهام این افراد به شرکت زیرکوه منتقل شود تا بتوانند در انتخابات شرکت کنند و اگر هم گمان می کنند که این شرکت غیر قانونی است می توانند به اداره تعاون و عشایری شکایت کنند تا نسبت به انحلال این هیئت مدیره اقدام شود.
فرماندار شهرستان زیرکوه با اشاره به اینکه دعوای عشایر سر غیر قانونی بودن و انتصاب هیئت مدیره و مدیر عامل نیست اظهارکرد: دعوا سر توزیع آردی است که سابق بر این عشایر بیشتر از سهمیه با لیست های غیر واقعی دریافت می کردند. اما اکنون که شرکت زیرکوه آرد را توزیع می کند و بررسی های بیشتری انجام شده، مشخص شد تعدادی از اسامی که در لیست ها بوده اصلا وجود خارجی نداشته و به همین دلیل 30 تن آرد مازاد شده است. الان هم آقایان توزیع کننده در قاین باید پاسخگو باشند که این 30 تن آرد مازاد را به که و کجا می دادند؟
خانزاده گفت: یک موضوع دیگر هم وجود دارد که به صورت غلط جا افتاده این است که عشایر تصور می کنند توزیع باید توسط شرکت تعاونی باشد. در حالی که اصلا هیچ الزامی برای اینکه آرد را شرکت تعاونی توزیع کند وجود ندارد. ما می توانیم توزیع را به پیمانکار بخش خصوصی بدهیم و شرکت غله باید در این خصوص مناقصه برگزار کند و فرد یا شرکتی که کمترین قیمت را پیشنهاد بدهد توزیع را برعهده خواهد گرفت.
وی ادامه داد: از روستاهای شهرستان زیرکوه فقط 4 روستا مخالف توزیع آرد توسط شرکت زیرکوه هستند و بقیه موافق اند. با توجه به مکاتبه ای که رئیس سازمان جهادکشاورزی استان داشته و توافق با خود عشایر ، با این 4 روستا هم توافق شده تا تنها یک ماه آرد انها از طریق شرکت قاین تأمین و سپس نسبت به انتقال سهام خود به شرکت زیرکوه اقدام کنند و از ماه آینده کل آرد توسط شرکت زیرکوه توزیع خواهد شد. و اگر باز هم اعتراضی داشته باشند توزیع آرد را از شرکت تعاونی می گیریم و به پیمانکار بخش خصوصی می دهیم.
فرماندار شهرستان زیرکوه اظهارکرد: هدف از تأسیس شرکت تعاونی عشایری توزیع آرد نیست بلکه رفع نیازمندی های عشایری در بحث مواد غذایی و نهاده های دامی با قیمت پایین است. اگر در خود زیرکوه شرکت باشد قطعا خدمات بهتری و راحت تری ارائه خواهد شد.
خانزاده تصریح کرد: اگر واقعا این شرکت غیر قانونی است بنده از همین جا از آقای قوسی مدیر کل امور عشایری می خواهم که نسبت به انحلال آن اقدام کند و اگر نکند ما به عنوان یک دستگاه حاکمیتی از آنهاخواهیم خواست که پاسخگو باشند.
وی بیان کرد:هر کس در این خصوص حرفی دارد درب اتاقمان به روی آنها باز است. مجمع این شرکت هم قطعا قانونی است و اگر نباشد برخورد خواهد شد. و ان شالله تا ماه آینده مشکل این شرکت رفع خواهد شد.
ابراهیمی؛ روابط عمومی اداره امور عشایری خراسان جنوبی نیز بیان کرد: شرکت تعاونی عشایری زیرکوه یک شرکت کاملا قانونی و دارای مجوز است و هیچ موردی مبنی بر تخلّف این شرکت وجود ندارد.
وی افزود: این شرکت در سال گذشته بنا به درخواست نیاز تعدادی از افراد در شهرستان زیرکوه تأسیس شد و در همان ابتدا با 50 نفر عضو که قبلا در شرکت شهید سعیدی عضو نبودند آغاز به کار کرد. این 50 نفر مجمع عمومی شرکت را برگزار کردند و هیئت مدیره و مدیرعامل شرکت را انتخاب کردند.
روابط عمومی اداره امور عشایری خراسان جنوبی با اشاره به اینکه یک هزار و 600 نفر از عشایر زیرکوه عضو شرکت شهید سعیدی قاین هستند تصریح کرد: در همان ابتدا 892 نفر از اعضای شرکت، درخواست انتقال به شرکت زیرکوه دادند.
ابراهیمی ادامه داد: اما متأسفانه تعدادی از افرادی که نه منافع مالی؛ بلکه منافع اجتماعی خود را با تفکیک شرکت در خطر می بینند این افراد را منصرف کردند.
وی بیان کرد: هیئت مدیره و مدیرعامل هم توسط همین 50 نفر عضو تعیین شده است. اگر افرادی که عضو شرکت شهید سعیدی هستند عضو شرکت زیرکوه شوند می توانند درخواست مجمع فوق العاده دهند و دوباره هیئت مدیره و مدیر عامل را تعیین کنند.
روابط عمومی اداره امور عشایری خراسان جنوبی گفت: برای اداره امور عشایری هیچ تفاوتی نمی کند که افراد عضو کدام شرکت باشند و هیچ منافع خاصی برای اداره وجود ندارد. در حالی که اگر دو شرکت وجود داشته باشد باید با دو نفر در ارتباط باشیم و در هر صورت وجود یک شرکت مشکلات کمتری دارد. اما ما نمی توانیم بگوییم مخالف ایجاد شرکت هستیم.
ابراهیمی با اشاره به اینکه ما هیچ کسی را مجبور نمی کنیم که عضو شرکت زیرکوه شوند؛ درخصوص توزیع آرد عشایر توسط شرکت زیرکوه گفت: اصلا توزیع آرد برعهده شرکت تعاونی نیست و شرکت غله در هر شهرستانی یک نفر توزیع کننده دارد و برای این توزیع حق الزحمه ای را از شرکت غله دریافت می کند.
وی افزود: فرماندار شهرستان بر اساس مصالح شهرستان تصمیم گرفته که توزیع آرد توسط شرکت زیرکوه باشد و نه اداره عشایری و نه فرمانداری؛ سهمیه آرد عشایر را قطع نکرده و خود عشایر حاضر به دریافت آرد خود از شرکت زیرکوه نشده اند.
این در حالی است که تعدادی از عشایر و سران طوایف عشایری تاسیس شرکت تعاونی ذخایر زیرکوه را غیر قانونی می دانند و نسبت به انتصابی بودن مدیرعامل این شرکت اعتراض دارند.
با اندکی تلخیص خاورستان

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا