عمومی

خطای پرواز پاراگلایدر در آسمان زیرکوه

وجود علاقه مندان به ورزش هوایی پاراگلایدار در زیرکوه مقدمات راه اندازی این رشته را فراهم کرد طوری که گروهی با آماده سازی سایت پرواز و دعوت از مربی در حالی استارت اولیه این ورزش را در شهرستان زدند که فعالیت آن ها به دلیل مشکلاتی متوقف شد.

وجود علاقه مندان به ورزش هوایی پاراگلایدار در زیرکوه مقدمات راه اندازی این رشته را فراهم کرد طوری که گروهی با آماده سازی سایت پرواز و دعوت از مربی در حالی استارت اولیه این ورزش را در شهرستان زدند که فعالیت آن ها به دلیل مشکلاتی متوقف شد.
به گزارش زیرکوه نیوز به نقل از خراسان جنوبی آن طور که یکی از اعضای این گروه می گوید: با رایزنی انجام شده زمینی تسطیح و برای برگزاری کلاس آموزشی پاراگلایدر آماده شد.
وی که می خواهد نامش را ننویسیم، می افزاید: با دعوت از یکی از مربیان استان کلاس آموزشی را در حالی برگزار کردیم که در جلسه اول و در حالی که شرکت کنندگان مشغول آموزش بودند نیروی انتظامی از ادامه فعالیت جلوگیری کرد و این موضوع در حالی اتفاق افتاد که مربی دعوت شده کارت مربی گری از طرف پدافند هوایی داشت و در شهرهای اسدیه و بیرجند کلاس آموزشی برگزار می کند.به گفته وی، اداره ورزش و جوانان زیرکوه نبود مجوز فعالیت را دلیل کار خود عنوان کرد.یکی دیگر از شرکت کنندگان در این کلاس آموزشی می گوید: در حال تمرین بودیم که ورزش و جوانان با ورود نیروی انتظامی از ادامه فعالیت جلوگیری کرد.
به گفته «صادقی»، مربی به اداره ورزش و جوانان که مجوز می خواست اعلام کرد این ورزش زیر نظر پدافند هوایی است و مجوزها موجود است و در نهایت برای شرکت کننده ها مشخص نشد که متولی اصلی این ورزش چه کسی است؟
وی با بیان این که توسعه این ورزش در زیرکوه در جذب توریست و پیشرفت منطقه تاثیر زیادی دارد، به این نکته اشاره می کند که با توجه به آماده شدن زیرساخت ها به جای این که اداره ورزش و جوانان برای توسعه این رشته همکاری کند سنگ اندازی کرد و اجازه آموزش این ورزش به افراد را نداد.
علاقه مند دیگری عنوان کرد: خوشحال بودیم که با راه اندازی این رشته در شهر دیگر نیازی نیست که برای آموزش به تهران و مشهد سفر کنیم اما این اتفاق نیفتاد.
وی با تاکید بر این که ورزش نباید درگیر بروکراسی اداری شود از اداره ورزش و جوانان می خواهد: در شرایط فعلی اداره ورزش و جوانان شرایط را برای راه اندازی انجمن ورزش های هوایی زیرکوه فراهم کند و اگر مربی دعوت شده مورد تایید این اداره نیست، نسبت به دعوت مربی اقدام کند.
وی با بیان این که زیرکوه به دلیل شرایط منطقه ای زمینه مساعدی برای توسعه این ورزش دارد، ابراز امیدواری کرد: با همکاری سازمان های مربوط هر چه سریعتر نسبت به تحقق این موضوع اقدام شود.
نداشتن مجوز
معاون اداره ورزش و جوانان زیرکوه نبود مجوز را دلیل توقف فعالیت این گروه عنوان می کند و می گوید: انجمن ورزش های هوایی زیر نظر هیئت انجمن های ورزشی قرار دارد و این هیئت نماینده اداره ورزش و جوانان است .
به گفته «ادیبیان»، با توجه به فعال بودن هیئت استان باید مجوز های مورد نیاز با هماهنگی اداره ورزش وجوانان شهرستان از این انجمن گرفته می شد در صورتی که این مراحل انجام نشد.وی ادامه می دهد: آن ها زمینی را با عنوان سایت پرواز با تراکتور مسطح کرده اند در صورتی که سایتی مورد تایید است که توسط GPS اندازه گیری شود و بعد از آن وسایل و تجهیزات آموزشی توسط کارشناس تایید شود که این اقدام نیز انجام نشده است.
وی با بیان این که هماهنگی با هیچ ارگانی انجام نشده است، می افزاید: این ها قرار بوده که در یک اتاقی وسایل پروازی خود را بگذارند و هیچ گونه پروازی نداشته باشند.
وی ادامه می دهد: با توجه به مخاطره آمیز و خطرناک بودن ورزش هوایی پاراگلایدر رعایت نکات ایمنی، داشتن مجوز و مربی کارت دار ضروری است تا در صورت بروز حادثه مرجعی برای پاسخگویی وجود داشته باشد.
وی با بیان این که اداره ورزش و جوانان هیچ سنگ اندازی نکرده و برای راه اندازی این رشته در زیرکوه راغب است، می افزاید: اگر روز تمرین اتفاقی برای افراد می افتاد فردی پاسخگو نبود و ورزش و جوانان زیر سوال می رفت بنابراین ما فقط به وظیفه قانونی خود عمل و نیروی انتظامی را از اقدام گروه مطلع کردیم.وی البته به این نکته نیز اشاره دارد که در حال حاضر در خراسان جنوبی مربی آموزش دیده این رشته ورزشی وجود ندارد و افرادی هم که فعالیت می کنند بدون مجوز اقدام به این کار کرده اند که باید هر چه سریع تر نسبت به ثبت باشگاه و دریافت مجوزها اقدام کنند.
آمادگی کامل
رئیس انجمن ورزش های هوایی استان با اعلام آمادگی برای هر گونه همکاری با متقاضیان راه اندازی این رشته ورزشی در زیرکوه می گوید: نماینده گروه با مراجعه به هیئت می تواند نسبت به گذراندن مراحل دریافت مجوز اقدام کند.
به گفته «درخشان»، انجمن ورزش های هوایی نسبت به راهنمایی و معرفی متقاضیان به ارگان های مربوط برای دریافت مجوز هر گونه همکاری که بتواند انجام می دهد.
وی ادامه می دهد: برای تایید سایت پرواز و تجهیزات و امکانات موجود در زیرکوه باید هماهنگی مورد نیاز برای حضور کارشناسان از تهران فراهم شود.
وی با تاکید بر این که برای فعالیت در رشته پاراگلایدر اول باید ایمنی و پس از آن ورزش را در نظر بگیرند، می افزاید: این ورزش خطرناک تر از ورزش هایی همچون کوهنوردی، غارنوردی، اسکی و موتورسواری نیست چه بسا دارای خطرات کمتری هم باشد اما به این نکته باید توجه کرد که با توجه به پرش از بلندی رعایت شدن قوانین و مقررات در ورزش های هوایی اهمیت ویژه ای دارد.
به گفته وی، مراجعه به باشگاه یا آموزشگاه دارای مجوز، آموزش توسط مربیان باتجربه و دارای مدارک لازم، استفاده از وسایل مطمئن و مناسب، بازرسی دوره ای وسایل، آگاهی کافی از هواشناسی و پرهیز از پرواز در هوای نامناسب، داشتن پشتیبانی زمینی، پرهیز از اقدام به پرواز به صورت انفرادی و شرکت در برنامه های تیمی و گروهی و رعایت دیگر مسائل و مقررات پروازی، پاراگلایدر را به ورزشی بسیار لذت بخش و ایمن برای پرواز تبدیل می کند.

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا