عمومی

رویکرد بهزیستی ،رویکرد بازتوانی و توانمند سازی است

عرب نژاد، گفت: اگر یک روزی بهزیستی رویکرد حمایتی داشت، امروز این رویکرد را ندارد و رویکرد بهزیستی رویکرد بازتوانی و توانمند سازی است.

به گزارش پایگاه خبری زیرکوه نیوز،مدیرکل بهزیستی استان در مراسم معارفه مدیر بهزیستی زیرکوه گفت: سازمان بهزیستی سازمان پیچیده ایست و به نوعی بیش از هر چیزی به نوعی به سازمان بهزیستی ربط دارد.
عرب نژاد: خاطرنشان کرد :بیش از 160 وظیفه با وظایف فرعی بر عهده سازمان بهزیستی است و بیش از ۶۵ وظیفه اصلی بر دوش این نهاد گذاشته است که تمام این وظایف در 3 راهبرد اصلی خلاصه شده است که اگر می خواهیم معضلات اجتماعی و معلولیت ها را کاهش دهیم و تغییراتی در آن ایجاد کنیم باید بیشتر روی آنها کار شود.
وی ادامه داد: یکی از این راهبردها را بردها ،‌راهبرد توسعه فعالیت های پیشگیرانهدر جامعه است چه در بحث آسیب های اجتماعی و چه در بحث پیشگیری از معلولیت ها که سازمان بهزیستی در این زمینه گام‌های مثبتی برداشته است.
مدیرکل بهزیستی استان با بیان اینکه راهبرد دوم راهبرد توانمند سازی است گفت: کسانی که به هر نحوی آسیب دیده اجتماعی شدند یا معلولیتی را عارض شدند اگر از بخش غربالگری عبور کردند بحث توانمندسازی فعالیت های پیشگیرانه پیش می آید.
وی تاکید کرد :امروزه نگاه جامعه به معلول و آسیب‌های اجتماعی نباید اینگونه باشد که اینها معلول هستند و نمی توانند و باید کمکشان شود این نگاه را نه باید مردم بپذیرد و نه باید دولت بپذیرد و نه باید خود شخص آن را معلول را بپذیرد بلکه باید به هر نحوی روی توانمندی وی کار کرد تا روی پای خود بایستد.
عرب نژاد، بیان داشت: اگر یک روزی بهزیستی رویکرد حمایتی داشت، امروز این رویکرد را ندارد و رویکرد بهزیستی رویکرد بازتوانی و توانمند سازی است.
مدیر کل بهزیستی استان، گفت: امروزی بستری فراهم شده که در بحث اشتغال و توانمند سازی و حرفه آموزی هیچ بهانه ای نه از دولتمردان و کارگزاران بهزیستی پذیرفته است و نه از مددجو و اگر مددجوی بیکاری وجود دارد این ضعفی است که باید مسئولان به آن برسند.
وی با بیان اینکه نگاه اجتماعی به معلول باد عوض شود، گفت: خود شخص معلول هم نباید بپذیرد که با این نگاه وارد چرخه حمایتی شود و بستر این اقدام هم توسط بهزیستی فراهم شده است.
عرب نژاد،گفت:توسعه فعالیت های توانمند سازی در دستور کار سازمان بهزیستی قرار دارد و راهبرد بهزیستی است و نوع مدد کاری نیز باید از سنتی به سمت مددکاری نوین تغییر پیدا کند.
مدیر کل بهزیستی استان،‌گام سوم را گام توسعه مشارکت اجتماعی و خیر جمعی اعلام کرد و گفت:دولت و سازمان بهزیستی به این نتیجه رسیده است که تا زمانی که فعالیت ها را به خود مردم نسپارد موفق نخواهد شد.

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا