عمومی

طبیعت بهاری روستای اسفاد زیرکوه

طبیعت زیبای بهاری روستای اسفاد از توابع شهرستان زیرکوه به روایت تصویر

به گزارش پایگاه خبری زیرکوه نیوز،روستای اسفاد یکی از روستاهای زیبای شهرستان زیرکوه است که به علت قرار گرفتن در دامنه رشته کوه های سر به فلک کشیده و قله زیبای شاسکوه،طبیعتی زیبا و آبی گوارا و دلنشین دارد.
این روستا در فاصله 13 کیلومتری مرکز شهرستان و 3 کیلومتری مرکز بخش شاسکوه قرار دارد و همه ساله در ایام فروردین تا اواخر فصل بهار دارای طبیعتی زیبا و بی نظیر و آب و هوایی مطبوع است که این امر باعث شده تا افراد زیادی جهت گردش و تفریح به این روستا روانه شوند.
اماکن تاریخی روستای اسفاد
یک ضلع قله مزار آشی که قلعه کوه اسفاد روی آن واقع شده است پوشیده از درختان ارغوان می باشد که زیبایی خاص خودش را دارد. وجه تسمیه این قله کوچک وجود سنگ بزرگی است که یک درخت ارغوان از دل آن روییده است . مردم برای این مکان تقدس و تبرک خاصی قائل و به عنوان مزار مورد احترام آنها می باشد. این درخت که سالیان متمادی از عمر آن می گذرد همچنان سرسبز و شاداب بوده و در فصل بهار گلهای ارغوان، زیبایی خاصی به آن می بخشد.
اما قلعه کوه اسفاد که بر روی این قله (قله مزار آشی) قرار دارد، متأسفانه در بازسازی پس از زلزله 57 برای استفاده از سنگ های آن در پی ساختمانها تخریب شد. این قلعه از طریق تونلی به کانال قنات متصل می شده و مردم برای در امان بودن از خطر دشمن از طریق این تونل خود را به قنات می رساندند(به نقل از مردم روستا).
سرو زیبای اسفاد که تصویر آن را در صفحه نخست مشاهده می نمایید سالیان سال است که همچنان بر فراز درختان بلند و سر به فلک کشیده خود نمایی می کند و زیبایی منظره باغستان اسفاد را دو چندان کرده است.
در قلعه قدیمی اسفاد،در کنار قنات، مسجدی قرار داشت دارای یک ایوان بلند با پوشش گنبدی در وسط و دو ایوان کوچکتر در دو طرف، پی مسجد از سنگ و دیوارها و سقف با خشت ساخته شده بود . ایوان بزرگ در زلزله سال ۷۶تخریب شد اما دو ایوان کوچک که سالها قبل از آن تخریب شده بود و تنها دیوارهای آن باقی بود ، کسی زمان تخریب آن را به خاطر نمی آورد….
گفته می شود در جایی از این مسجد سنگ لوحی وجود داشته که روی آن حک شده بود: “اندر چپ و اندر چپ و اندر چپ و راست ، در گوشه این مسجد یک خمر طلاست”. مردم می گفتند هر کس این خمره را بیابد باید در آمد آن را صرف تعمیر مسجد نماید.
به کانال اطلاع رسانی زیرکوه نیوز در تلگرام بپیوندید:
https://telegram.me/zirkoohnews

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا