عمومی

محرم در سه قلعه به روایت تصویر(1)

مراسم عزاداری سرور و سالار شهیدان در شهر تاریخی سه قلعه از قدمت بسیار بالایی برخوردار است وجوانان مذهبی این شهر هنوز میراث دارآداب و رسوم گذشتگان در عزاداری شاه شهیدان هستند.

به گزارش پایگاه خبری زیرکوه نیوز،همه ساله با فرا رسیدن ایام محرم درگوشه و کنار استان پهناور خراسان جنوبی مراسم سوگواری سرور و سالار شهیدان حضرت حسین بن علی (ع) با آداب و سنت های خاص برگزار می شود.
در این میان مراسم عزاداری سرور و سالار شهیدان در شهر تاریخی سه قلعه از قدمت بسیار بالایی برخوردار است وجوانان مذهبی این شهر هنوز میراث دارآداب و رسوم گذشتگان در عزاداری شاه شهیدان هستند.
برگزاری مراسم تعزیه خوانی در روز تاسوعای حسینی،اجرای برنامه علم گردان در روز تاسوعا و عاشورا،برگزاری حلقه ماتم در شب های محرم ،برنامه صبح روسیاه در صبح عاشورا،تشییع نمادین شهدای دشت کربلا در صبح عاشورا،برگزاری آئین نخل گردانی و خیمه سوزان در عصر عاشورا از برنامه های شاخصی است که هنوز با رنگ و بوی سنتی در کنار عزاداری های پرشور در هیات ابالفضلی و حسینیه در این شهر اجرا می شود.
صبح روسیاه:
مراسم صبح روسیاه در سه قلعه قبل از طلوع خورشید آغاز می شود و با برافراشتن علم ها توسط علمداران و دوره محلی عزاداری امام حسین (ع) از نخستین ساعات سپیده دم عاشورا آغاز می شود.
در این مراسم نوحه های قدیمی توسط ذاکرین اهل بیت خوانده می شود و عزاداران با شرکت در دوره محلی به سینه زنی و عزاداری می پردازند. این مراسم تا بعد از طلوع خورشید ادامه دارد و پس از آن زیارت عاشورای امام حسین (ع) زمزمه می شود.
همچنین مراسم نمادین تشییع شهدای کربلا و حراست شیر از پیکر شهدا در دشت کربلا صبح عاشورا بعد از قرائت زیارت عاشورا با همراهی دو هیات ابوالفضلی و حسینی شهر سه قلعه در محوطه حسینیه شهربرگزار می شود.
نخل گردانی:
مراسم عزاداری عصر عاشورا در سه قلعه بعد از صرف نهار و از ساعت 14 از محل حسینیه شهر آغاز می شود.
در این مراسم نخل به عنوان نمادی از تشییع جنازه امام حسین 0ع9 بر دوش عزاداران حمل می شود و هیات های عزاداری حسینی و ابوالفضلی پشت سر نخل به عزاداری و زنجیر زنی می پردازند و پس از عزاداری در گلزار شهدای شهر و زیارت اهل قبور مراسم عزاداری و زنجیر زنی تا حسینیه ادامه می یابد.
گوشه ای از مراسم روز تاسوعا و صبح عاشورا به روایت تصویر:

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا