عمومی

مدیران خادم یا مدیران نادم

برخی از مدیران نسبت به انتقادهای مطرح شده در رسانه ها و فضای مجازی واکنش نشان می دهند و به نظر می رسد روحیه انتقاد پذیری در وجود آنها کم رنگ است.

به گزارش پایگاه خبری زیرکوه نیوز،این روزها گوشی های پیشرفته اندروید با قابلیت ثبت عکس و وجود شبکه های اجتماعی باعث گردیده تا هیچ موضوعی حتی در دورترین نقطه دنیا مخفی نماند و هر فرد تبدیل به یک رسانه دیجیتال شده است که به راحتی می تواند موضوعات مختلف را عکاسی کند و در فضای مجازی در معرض دید هزاران بازدید کننده قرار دهد.
در این میان شاید انتشار بسیاری از تصاویر ،فیلم ها و مطالب در فضای مجازی از سر شوق و ذوق ،کنجکاوی ،دلسوزی و شاید کینه و غرض ورزی باشد .
اما در این دنیایی که امروزه پر از شهروندان خبرنگار شده است،رسانه ها می توانند به علت رسالت خبری و تعهد رسانه ای مبنی بر بی طرفی ، بی غرضی و صداقت در گفتار و کردار که دارند به عنوان امین مردم اخبار و اطلاعات درست را در فضایی به دور از دروغ و کینه و تشویش منتشر نمایند و پل ارتباطی باشند بین مردم و مسؤولان به طوری که شهروندان مطالب و تصاویر خود را در اختیار رسانه ها قرار دهند و پس از تایید و صحت و سقم ماجرا،این مطالب در اختیار عموم قرار گیرد.
کاری که این روزها در پایگاه خبری زیرکوه نیوز انجام می شود و باعث شده بسیاری از شهروندان شهرستان به این پایگاه خبری اعتماد کرده و بسیاری از مشکلات،درد دل ها ،پیشنهادات و سوژه های خود را جهت پیگیری به این پایگاه خبری ارسال نمایند .
سوژه هایی که اکثرا با مسؤولان امر در میان گذاشته شده و پاسخ مسؤولان نیز برای برخی از این سوژه ها یا مشکلات دریافت و منتشر گردیده است.
از آنجایی که یک قسمت از هدف ما در این پایگاه خبری پل ارتباطی بین مردم و مسؤولان و بیان مشکلات مردم است بنابراین برخی از این سوژه ها در فضای مجازی و کانال اطلاع رسانی این پایگاه به آدرس @zirkoohnews نیز منتشر می شود تا علاوه بر اینکه شهروندان از انتشار مطالب خود اطمینان پیدا کنند ،مسؤولان امر نیز بیننده موضوعات مطرح شده باشند.
اما متاسفانه برخی اوقات شنیده می شود که برخی از مدیران انتشار مشکلات را غرض ورزی تلقی کرده و این پایگاه خبری را دشمن خود نامیده اند.
در اینجا لازم است به چند نکته اشاره نمایم:
جناب مدیر محترم، ریاست و مدیریت فرصتی است که خداوند برای خدمت به مردم محروم شهرستان نصیب شما کرده است و بهتر است از این فرصت بیشترین استفاده را برای خدمت رسانی انجام دهید تا خدای ناکرده فردا که نوبت مدیریت شما به پایان رسید نادم نباشید زیرا میزها و صندلی ها ماندنی هستند و انسانها رفتنی و آنچه در اذهان مردم ماندگار خواهد بود خاطره خدمت خالصانه است .
جناب مدیر محترم،اگر مطلب منتشر شده در کانال زیرکوه نیوز دروغ و از سر دشمنی بوده است چرا پس از چند روز نسبت به رفع مشکل مورد اشاره اقدام نمودید؟ و اگر واقعیت داشت چرا از انتشار آن ناراحت شدید مگر نه این است که هدف شما به عنوان یک مدیر نظام جمهوری اسلامی ایران خدمت به مردم است و شاید به علت مشغله کاری نتوانید همه کاستی ها را رصد کنید و انعکاس آن به نوعی کمک به شما بوده است.
به راستی اگر هدف شما خدمت است نباید هفته ها وقت خود را صرف یافتن شهروند خبرنگاری کنید که تصاویر مربوطه را ارسال کرده است بلکه باید از این فرد تشکر نمایید تا یکی از مشکلات را به گوش شما رسانده و فرصتی برای شما فراهم کرده است تا مشکلی از مشکلات مردم محروم را حل نمائید.
جناب مدیر محترم،اگر مطالب منتشر شده ما از روی غرض ورزی است ،به اطلاع حضرتعالی برسانم که مشکلات عدیده ای در حوزه اداره شما وجود دارد که بنده از آن اطلاع دارم و می توانست سوژه بسیار خوبی برای غرض ورزی باشد.
جناب مدیر محترم، بارها و بارها اخباراداره شما و مصاحبه های حضرتعالی در این پایگاه خبری منتشر شده است و اگرهدف ما جز رسالت خبری می بود بنا به فرموده شما این اخبار نیز نباید در رسانه ها انتشار می یافت.
و اما نکته پایانی اینکه رسالت خبرنگار فقط درج اخبار چه چه و به به نیست بلکه در برخی مواقع باید تحلیل،یادداشت،انتقاد البته انتقادهای سازنده و به دور از تخریب نیز در رسانه ها انتشار یابد و این چیزی است که هر روز در همه رسانه های کشور دیده می شود.
مسئولین ما باید رسانه و اصحاب رسانه را، بخشی از بدنه نظام اسلامی و جامعه اسلامی جهت اعتلای جامعه در همه عرصه ها ببینند .
نباید انتظار داشته باشیم رسانه در نظام اسلامی کارکرد رسانه در جوامع غربی و استکباری را داشته باشد و در خدمت حزب ، گروه و جریانات خاصی باشدبلکه رسانه همانگونه که چشم بیدار جامعه است ، چشم بیدار مسئولین هم می تواند باشد در صورتی که نگاه ما به رسانه ابزاری نباشد.
نکته دیگری که ذکر آن خالی از لطف نیست این است که همه انسانها در معرض نقد قرار می گیرند مگر انسانهای مرده،و در این بین چون مدیران در راس برنامه های اجرایی قرار دارند باید بدانند که عملکرد آنها بیشتر از سایرین در معرض دید مردم قرار دارد و نقد شدن عملکرد و بیان مشکلات یک امر طبیعی است نه غرض ورزی و کینه توزی.
توجه داشته باشیم که انتقاد سازنده و رساندن پیام و مشکلات شهروندان به گوش مسؤولان به منزله دشمنی و غرض ورزی نیست و اگر روحیه انتقاد پذیری اندکی در وجود ما تقویت شود به درستی خواهیم دید که گاها از این انتقادات می شود در راه خدمت بهتر و خالصانه تر به مردم این شهرستان محروم استفاده کرد.
البته جا دارد از روحیه انتقاد پذیری و تعامل بسیاری از مدیران دلسوز شهرستان با این پایگاه خبری تقدیر و تشکر نمایم باشد که ان شاءالله خداوند نام همه مدیران ما را در ردیف مدیران خادم ثبت نماید نه مدیران نادم.

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا