عمومی

نرخ بیکاری در زیرکوه بالای 20 درصد است/غیرفعال بودن 40 درصد تعاونی های زیرکوه

فرماندار زیرکوه ،گفت:بر اساس آمارهای رندمی از روستاهای مختلف،نرخ بیکاری شهرستان زیرکوه بالای 20 درصد است.

به گزارش پایگاه خبری زیرکوه نیوز،حجت الله خانزاده صبح امروز در جلسه ستاد توسعه تعاون زیرکوه،‌اظهارداشت: طی دو سه سال گذشته یک نرخ منفی مهاجرت در شهرستان زیرکوه وجود داشته است و جمعیت آماری شهرستان از سال 90 تا 95 علیرغم زاد و ولد بالا کاهش پیدا کرده است و روند خروج از شهرستان افزایش یافته است.
فرماندار زیرکوه ،خاطرنشان کرد:بر اساس آمارهای رندمی از روستاهای مختلف نرخ بیکاری شهرستان بالای 20 درصد است.
وی با بیان اینکه مساحت شهرستان زیرکوه 8200 کیلومتر است،گفت: شهرستان زیرکوه 150 کیلومتر مرز مشترک با کشور افغانستان دارد و بازارچه ۲۰۰ ساله مرزی یزدان که علاوه بر مراودات اقتصادی ،به لحاظ اجتماعی و فرهنگی ، قطب فرهنگی در منطقه محسوب می شد به علت مسایل و مشکلاتی که کشور مقابل دارد، بسته شده است اما به پیگیری های استاندار امیدواریم ان شاء الله به زودی شاهد بازگشایی این بازارچه باشیم.
خانزاده با ااشاره به محصولات شهرستان،‌گفت:عمده محصولات این شهرستان را زرشک، زعفران وعناب تشکیل می دهد که قابلیت ارز آوری بالایی دارد و در بحث زرشک، شهرستان زیرکوه هم به لحاظ کیفیت و هم به لحاظ کمیت،قطب تولید زرشک در کشور و منطقه است.
فرماندار زیرکوه ادامه داد: ۱۷ هزار هکتار اراضی کشاورزی در زیرکوه وجود دارد که ۶۶۰۰ هکتار از این اراضی آبی است و مابقی دیم است که این مزارع دیم اکثر به جهت خشکسالی قابلیت بهره برداری را ندارد و معیشت ۷۰ درصد جمعیت زیرکوه از هین اراضی کشاورزی آبی و دامپروری تامین می شود.
فرماندار زیرکوه اذعان داشت:494 رشته قنات و 280 دهنه چاه عمیق در شهرستان مرزی زیرکوه وجود دارد که منابع آبی شهرستان را تامین می کند.
وی با اشاره به معادن شهرستان،‌گفت: متاسفانه این معادن به صورت بالفعل در نیامده است و گچ،‌فلدسپات،‌منیزیت وآهن از معادن مهم شهرستان زیرکوه است.
خانزاده گفت: حدود 11 هزار نفر از مردم شهرستان عشایر هستند که در 16 طایفه و 51 تیره در شهرستان ساکن هستند و مجموعا 200 هزار راس دام سبک و نیمه سبک در شهرستان وجود دارد.
فرماندار زیرکوه تصریح کرد:هیچگونه واحد تولیدی صنعتی و نیمه صنعتی در شهرستان زیرکوه وجود ندارد و اخیرا کلنگ اولین واحد صنعتی فرآوری زرشک در شهرک صنعتی زیرکوه به زمین زده شده و امیدواریم در دهه فجر سال آینده به بهره برداری برسد.
خانزاده اذعان داشت: جوانی جمعیت ،‌مرز مشترک با کشور افغانستان ،معادن غنی ،اراضی مستعد و قابلیت تولید محصولات از قابلیت هایی است که شهرستان زیرکوه دارد و در کنار آن ، کمبود نیروی متخصص،‌دور بودن از مرکز و خشکسالی و قلت بارندگی و خشک سالی های پی درپی و بلایای طبیعی، نبود صنایع،کمبود اعتبارات و منابع مالی و آسیب های اجتماعی و اعتیاد از مشکلات جدی شهرستان به شمار می رود.
فرماندار زیرکوه گفت: 38 تعاونی در شهرستان زیرکوه با سرمایه ای بالغ بر 12 میلیارد تومان وجود دارد که 60 درصد این تعاونی ها فعال و مابقی غیر فعال هستند و با این تعاونی ها قریب به 4300 نفر در حوزه تعاون ایجاد اشتغال شده است.
وی بیان داشت: عمده درخواست ما کمک های فنی و مالی به شرکت های تعاونی است و هم باید به لحاظ توان مدیریتی این شرکت ها کمک شوند تا بتوانند با نگاه توسعه محور به فعالیت بپردازند و هم باید کمک شود تا این ها با شیوه های نوین بتوانند بازاریابی انجام دهند تا بتوانند محصولات خود را در بازارهای جهانی به فروش برسانند.

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا