عمومی

کشف 5 لاشه کل و قوچ وحشی‌درزیرکوه

رئیس اداره حفاظت محیط زیست زیرکوه گفت: در یک ماه گذشته 5 لاشه کل و قوچ وحشی از شکارچیان غیرمجاز در زیرکوه کشف و ضبط گردید.

مرتضی خیری در گفتگو با خبرنگار فارس در زیرکوه اظهارداشت:شهرستان زیرکوه به علت برخورداری از رشته کوههای بزرگ و مرتفع و بهره مندی از دشت های عظیم یکی از زیستگاههای اصلی حیات وحش در استان خراسان جنوبی محسوب می شود.
وی خاطرنشان کرد: به خاطر حمایت از گونه های نادر حیات وحش مناطقی به عنوان منطقه حفاظت شده و شکار ممنوع تحت حفاظت یگان حفاظت محیط زیست شهرستان قرار دارد که از این میان می توان به منطقه حفظت شده شاسکوه و منطقه شکار ممنوع آهنگران اشاره کرد.
خیری با بیان اینکه منطقه پطرگان نیز به عنوان یکی از مناطق حفاظت شده پیشنهاد گردیده ، بیان داشت: مناطق حفاظت شده شهرستان دارای گونه های نادر حیوانی است که از جمله منطقه حفاظت شده شاسکوه، زیستگاه اغلب گربه سانان از جمله پلنگ و چهارپایانی نظیر کل و بز و قوچ و میش است.
رئیس اداره حفاظت محیط زیست زیرکوه با اشاره به اینکه پرندگان‌کمیاب و نادری چون هوبره و زاغ بور در زیستگاههای این شهرستان وجود دارد،افزود: علاوه بر اینهااکثر پرندگان راسته سبکبالان نظیرکبک ، تیهو،باقرقره و پرندگان خانواده شکاری نظیرشاهین، سارگبه،عقاب و هما در این مناطق زندگی می کنند.
وی تصریح کرد: دشت های پهناور شهرستان زیرکوه نیز زیستگاه حیوانات نادری چون آهو و گربه سانانی چون گربه شنی است که در مناطق کویری شهرستان از جمله کویر همت آباد و دق پطرگان یافت می شوند.
خیری با اشاره به رویت پلنگ در ارتفاعات شهرستان زیرکوه گفت: یک قلاده پلنگ در ارتفاعات تجنود شهرستان زیرکوه رویت شده و ردپاهای نیز مربوط به حضور پلنگ در ارتفاعات شاسکوه رویت و به تایید رسیده است که نشان از حضور پلنگ در این ارتفاعات دارد.
رئیس اداره حفاظت محیط زیست زیرکوه به اقدامات انجام گرفته جهت حمایت از حیوانات حشی اشاره کردو اظهارداشت: به منظور دسترسی حیوانات وحشی به آب و جلوگیری از ورود این حیوانات به روستاها 6 آبشخوربا مخزن 8 هزار لیتری در دامنه ها و ارتفاعات شهرستان ساخته شده است.
وی همچنین به احیای 3 چشمه قدیمی جهت استفاده حیوانات وحشی اشاره کرد و افزود: برتی حفظ این چشمه ها از تخریب توسط سیلابها ، احداث سد کابیونی در بالادست چشمه در دستور کار قرار گرفت و انجام گردیده است.
کشف 5 لاشه کل و قوچ وحشی‌درزیرکوه
رئیس اداره حفاظت محیط زیست زیرکوه بیان داشت: به منظور جلوگیری از آسیب احتمالی به حیات وحش ،گشت و کنترل منظم و دقیق ،گشت های شبانه و کمین های موردی در مناطق حفاظت شده و شکار ممنوع شهرستان توسط ماموران یگان حفاظت محیط زیست انجام می شود.
خیری خاطرنشان کرد: در یک ماه گذشته با اقدامات انجام گرفته و همکاری های مردمی لاشه 3 قوچ و 2 کل وحشی و همچنین 3 مورد پرنده کبک و تیهو از شکارچیان غیرمجازکشف و ضبط گردیده و با 4 مورد شروع به شکار نیز برخورد قانونی انجام و از شکار جلوگیری شده است.
وی با بیان اینکه جریمه های قبلی بابت شکار حیوانات بازدارنده نبود، تصریح کرد:با تاکیدات مقام معظم رهبری مبنی بر حفاظت جدی محیط زیست جریمه های جدید تصویب و از 20 مردادماه 94 اجرایی شده است.
رئیس اداره حفاظت محیط زیست زیرکوه با اشاره به اینکه جریمه شکار کل ، بز و قوچ وحشی از 18 میلیون ریال به 100 میلیون ریال و جریمه پرندگانی نظیر کبک و تیهو از 400 هزار ریال به 2 میلیون ریال تغییر یافته گفت: این میزان جریمه بابت خسارتی است که شکارچی به محیط زیست وارد می کند و علاوه برآن از جنبه عمومی نیز جرایمی از طرف قوه قضائیه در نظر گرفته خواهد شد.
خیری بااشاره به نقش ارزنده مردم به عنوان مامورین افتخاری محیط زیست گفت: اکثریت مردم با محیط زیست همکاری دارند و در مواردی که صدای شلیک یا مورد مشکوکی مشاهده می شود بلافاصله گزارش داده می شود که معمولا در بررسی های انجام گرفته 50 درصد این گزارشات با موفقیت همراه است و 30 درصد ممکن است منجر به فرار متخلفین قبل از ورود مامورین شود و 20 درصد گزارشات هم معمولا غیرواقعی است.
وی ضمن تشکر از مشارکت و همراهی مردم با مامورین یگان حفاظت محیط زیست ،‌تاکیدکرد: به منظور حفاظت بهتر از محیط زیست شهرستان،مردم‌هرگونه تخریب، ایجادآلودگی، اقدام به شکار و مواردی که موجب ضرر وزیان به محیط زیست شود را به این اداره اطلاع دهند.

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا