عمومی

کلید وعده ها در قفل بازارچه های مرزی نمی چرخد

بازگشایی بازارچه های مرزی خراسان جنوبی مدت هاست برای تجار ایرانی و افغانستانی تبدیل به یک رویا شده است و همچنان بازارچه های مرزی استان تعطیل است.

به گزارش پایگاه خبری زیرکوه نیوز،بازگشایی بازارچه های مرزی خراسان جنوبی مدت هاست برای تجار ایرانی و افغانستانی تبدیل به یک رویا شده است، در کمتر از 2 سالی که از تعطیلی 3 بازارچه استان می گذرد مسئولان استانی ، کشوری و حتی مسئولان دولت افغانستان قول ها و وعده های زیادی برای بازگشایی مجدد این بازارچه ها داده اند اما تا کنون هیچ یک از این قول ها عملی نشده و همچنان بازارچه های مرزی استان تعطیل است و در یک کلام کلید وعده ها در قفل بازارچه های مرزی تعطیل شده استان نمی چرخد.
فروردین ماه سال جاری مسئول بازارچه های مرزی خراسان جنوبی برای بازگشایی 3 بازارچه مرزی این استان، نیمه اول سال جاری را وعده داد و گفت: تا نیمه اول سال جاری کارهای اداری و اجرایی برای بازگشایی این مکان‌ها انجام می شود و امید است این 3 بازارچه بازگشایی شود چرا که مسئولان افغانستانی تمایل زیادی برای بازگشایی این بازارچه ها دارند.
حدود 2 ماه از این وعده می گذرد و در بازارچه های مرزی استان همچنان بسته است.
در پیگیری انجام گرفته، «فخر» در مورد آخرین اقدامات انجام شده برای بازگشایی 3 بازارچه مرزی استان می گوید: در حال حاضر مسئولان استان منتظر تصمیم دولت افغانستان برای بازگشایی این بازارچه ها هستند و هیچ مشکلی از سوی دولت ایران در این زمینه وجود ندارد.
وی در ادامه به قول مسئولان دولت افغانستان مبنی بر بازگشایی سریع این 3 بازارچه مرزی اشاره می کند و در توضیح دلیل محقق نشدن وعده ها برای بازگشایی این بازارچه ها بر این نکته تاکید می کند که اگر من و یا هر یک از مسئولان استان قولی برای بازگشایی بازارچه ها داده ایم بر اساس وعده مسئولان دولت افغانستان در نشست های رسمی بوده است.
به گفته وی «اشرف غنی»، رئیس جمهور افغانستان در نشست مشترک با مقامات ایران در خرداد ماه سال جاری قول بازگشایی 3 بازارچه خراسان جنوبی را در بازه زمانی 3 ماهه داده و پس از آن «عبدا… عبدا…»، معاون اجرایی دولت افغانستان در سفر خود به چابهار برای بازگشایی بازارچه های مرزی استان قول مساعد داد اما از آن زمان مسئولان دولت افغانستان به وعده های خود عمل نکرده اند.
تصمیم نهایی افغانستان؟
مسئول بازارچه های مرزی خراسان جنوبی در ادامه تاکید می کند: در نشست مشترک ایران و افغانستان که مرداد ماه سال جاری در تهران و با حضور وزرای کشور ایران و تجار افغانستان و همچنین والیان استان های مرزی افغانستان برگزار شد بر بازگشایی 3 بازارچه مرزی خراسان جنوبی تاکید و مقرر شد والیان این استان ها گزارش های کارشناسی بازارچه ها را به دولت افغانستان ارائه کرده تا بر این اساس تصمیم گیری شود.
«فخر» ادامه می دهد: در حال حاضر دولت ایران منتظر تصمیم نهایی دولت افغانستان است و به محض اعلام آمادگی از سوی افغانستان این بازارچه ها بازگشایی می شود و در حال حاضر هم این موضوع از طریق سفارت ایران در افغانستان و وزارت امور خارجه در حال پیگیری است.
پیگیری ویژه
وی در ادامه به انتخاب بازارچه یزدان به عنوان مرز رسمی ایران و افغانستان اشاره و عنوان می کند: بازگشایی بازارچه یزدان به صورت ویژه و در 2 فاز در حال پیگیری است که در فاز اول به عنوان بازارچه مرزی و در فاز دوم به عنوان معبر رسمی بررسی می شود و دولت ایران تمام زیرساخت های مورد نیاز برای یک مرز رسمی را در این بازارچه فراهم کرده است و باید دولت افغانستان هم آن را به رسمیت بشناسد.
به گفته وی برای به رسمیت شناختن مرز یزدان باید همان پروسه ای که برای بازارچه ماهیرود طی شد مثل برگزاری نشست های دیپلماتیک بین دو کشور و تعهد افغانستان برای به رسمیت شناختن این مرز انجام شود ضمن این که باید دولت افغانستان هم به صورت متقابل تاسیسات و امکانات گمرکی و پالایش مرزی را در آن سوی مرز دایر کند. وی تاکید دارد: در بازارچه مرزی یزدان زیرساخت هایی همچون ساختمان اداری ، غرفه های تجاری ، سوله های انبار ، تاسیسات آب ، برق و تلفن و فیبر نوری ، جایگاه عرضه سوخت و … فراهم است و مشکلی در زمینه زیرساخت وجود ندارد.
واردات کالا از افغانستان
مسئول بازارچه های مرزی خراسان جنوبی در مورد انجام واردات از مرزهای استان هم عنوان می کند: از ابتدای سال جاری هیچ گونه وارداتی از این مرز انجام نشد و دلیل آن هم این است که برای محصولات وارداتی از افغانستان گواهی بهداشتی از مبداء صادر نشده و هیچ ارگانی در افغانستان صحت و سلامت آن ها را تایید نمی کند.
«فخر» به این سوال که چرا آزمایشگاه تخصصی کالا در مرز ماهیرود تاسیس نمی شود پاسخ می دهد : مشکل اصلی واردات کالا از افغانستان ایجاد یک آزمایشگاه تخصصی نیست بلکه صدور گواهی بهداشت از مبدا کالا است که باید دولت افغانستان برای کالاهایی که به طور معمول مواد غذایی و محصولات کشاورزی است این گواهی را صادر کند تا در مراحل بعدی در آزمایشگاه هایی که یا در مرز ایجاد می شود و یا در آزمایشگاه مرجع استان مورد آزمایش مجدد قرار گرفته و اگر در رده کالاهای با ریسک متوسط و پایین تر باشد به کشور وارد شود.
به گفته وی تا زمانی که مقدمات ورود کالا در مرز از سوی افغانستان فراهم نشود نمی توان آزمایشگاه تخصصی برای کالا در مرز دایر کرد چرا که هزینه بیهوده ای است اما موضوع واردات کالا از افغانستان در حال پیگیری بوده و قرار است به زودی 16 قلم کالای دیگر هم به فهرست کالاهای وارداتی از افغانستان اضافه شود تا بتوان آن ها را وارد کرد.
وی به این نکته هم اشاره می کند که در حال حاضر فقط یک پست قرنطینه نباتی در مرز ماهیرود فعال بوده و مامور این پست در مرز مستقر است.
خراسان جنوبی

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا