عمومی

20 اردیبهشت یادآور زلزله‌ای به وسعت مرگ

20 اردیبهشت‌ماه یادآور زلزله‌ای مهیب است که بیش از یک‌هزار و 500 نفر از اهالی زیرکوه را به کام مرگ کشاند.

20 اردیبهشت‌ماه یادآور زلزله‌ای مهیب است که بیش از یک‌هزار و 500 نفر از اهالی زیرکوه را به کام مرگ کشاند.
به گزارش خبرگزاری فارس از زیرکوه،ایران همواره در معرض زمین‌لرزه‌های متعدد قرار می‌گیرد به گونه‌ای که در سی سال اخیر با ۶۲ زمین‌لرزه با بزرگی بین ۷٫۳ تا ۹ پس از چین و اندونزی، سومین کشوری بوده که در معرض زمین‌لرزه‌های فاجعه‌آفرین قرار گرفته‌است
در روز شنبه 20 اردیبهشت ماه 1376 ساعت 12و28 دقیقه و12ثانیه به هنگام صدای اذان ناگهان گردباری در منطقه زیرکوه ، زهان و در میان از بطن زمین جوشید و بارانی از سنگ ، خاک و آوار بر سر مردم باریدن گرفت ودر طی چند ثانیه همه چیز تلی از خاک شد.
شدت این زمین‌لرزه که شدیدترین زمین‌لرزهٔ منطقه از سال ۱۹۷۹ میلادی تا آن زمان بود، ۷٫۳ درجه در مقیاس امواج درونی زمین اندازه‌گیری شد و مرکز آن در روستای اردکول در فاصله 15 کیلومتری مرکز بخش زیرکوه قرار داشت.
بر اثر این زمین‌لرزه منطقهٔ زیرکوه و قسمت هایی از مناطق قاین و درمیان ویران گشت ویک هزار و 567 نفر کشته، بیش از ۲٬۳۰۰ نفر مجروح، و 50 هزار نفر آواره شدند.
از آنجا که زندگی ساکنان ٔ منطقه بر پایهٔ کشاورزی دیم، دامپروری، و پرورش محصولاتی نظیر گندم و زعفران بود، به هنگام وقوع زمین‌لرزه، اکثر جمعیت منطقه در حال کار بر روی زمین‌های کشاورزی بودندکه در نتیجه بر اثر ریزش ساختمان‌ها مجروح نشدند و جان سالم به در بردندو به همین دلیل میزان تلفات این زمین‌لرزه حولناک بسیار کمتر از آنی‌بود که از چنین زمین‌لرزه‌ای با این حجم وسیع خرابی‌ها انتظار می رفت.
شاید یکی از دردناک ترین صحنه های این زلزله مهیب کشته شدن بیش از 100 دانش آموز در روستای آبیز و اردکول به هنگام آماده شدن برای اقامه نماز ظهر بود.
در این زلزله مهیب 15 هزار واحد مسکونی تخریب شد و یا آسیب دیدکه میزان خسارات وارده به مسکن و احشام بیش از 271میلیارد ریال برآورد شد .
تا صبح روز 21 اردیبهشت ماه یعنی یک روز بعد از زلزه 120پس لرزه در منطقه به وقوع پیوست و موجب ترس و وحشت اهالی شده بود.
دردهستان زیر کوه 46روستا 100درصد آسیب دیده که روستاهای اردکول ،شوشک محمد آباد زیر کوه ،تاجکوه ،پیشبر ،دارج علیا و سفلی گمنج ،نزومند ،اسفرق ،بقرایی،بشیران ،کازکان ،دزگ ،حسین آباد ،مهرک ،و مناوند بیش از سایر روستاها تلفات داشتند.
در دهستان شاسکوه 17 روستا از 75درصد تا 100درصد آسیب دیدند واز نظر تلفات روستاهای آبیز ،اسفاد ،فندخت ،بهمن اباد و بیدخت بیش از سایر روستاها آسیب دیدند.
در بخش زهان 37 روستا بین 60درصد تا 100درصد آسیب دیدند ودر دهستان پطرگان نیز 11روستا بین 50 تا 100درصد آسیب دیدند.
درمنطقه در میان ،روستاهای تخته جان ،سراب ،خونیک ،گیت ،اشک ،گزیک ،درخش ،آسیابان ،گلویج ،دره چرم ،آبگرم ،آوازه ،زیلان ،زیرک،نصرالدین بشدت آسیب دیدند.
زلزله 20اردیبهشت 76 در منطقه بسیار گسترده ای به وسعت حدود یک سوم از مساحت کل کشور احساس شد .
شدت این زمین‌لرزه به حدی بود که در منطقه‌ای به وسعت 500 هزار کیلومتر مربع در شهرهای کرمان ،مشهد ،ویزد محسوس بود .
بیشترین شدت زلزله در اطراف خط گسلش به صورت شمالی جنوبی با تمایل 15 درجه به سمت جنوب خاوری از روستای کریزانزیرکوه تا روستای تخته جان درمیان امتداد داشت.
در اثر رویداد زلزله توده دهای بزرگ سنگ سقوط کردند که در مناطق کوهستانی آثارش بخوبی مشهود است . ریزش این سنگها در جاده آهنگران به گمنج موجب بسته شدن جاده شد که با تلاش فراوان باز گشایی گردید .
در روستای آبیز سقوط سنگها به درون روستا ادامه داشت . حتی روز بعد از زلزله بهنگام دفن اموات این سنگها به درون قبرستان سقوط می کردند .
در نقاط مختلف زلزله زده تغییرات زیادی در سطح آبهای زیر زمینی پدید آمد به طوری که در برخی محل ها چشمه های آب زیرزمینی مسدود ودر بعضی محلها چشمه های جدید بوجود آمد .
در برخی نقاط آب قنوات زیاد وبرخی کاهش یافت از جمله قنات قبلی کریزان خشکید وقنات خشکیده قبلی آبش جاری شد .

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا