عمومی

35سانتي متر؛سرانه فضاي ورزشي زيرکوه

سرانه فضاي ورزشي شهرستان زيرکوه 35 سانتي متر است. در شرايط استاندارد هر فرد بايد 120 سانتي متر فضاي ورزشي داشته باشد. «ورزش زيرکوه از کمبود زيرساخت ها رنج مي برد.»

سرانه فضاي ورزشي شهرستان زيرکوه 35 سانتي متر است. در شرايط استاندارد هر فرد بايد 120 سانتي متر فضاي ورزشي داشته باشد. «ورزش زيرکوه از کمبود زيرساخت ها رنج مي برد.»اين جمله را سرپرست اداره ورزش و جوانان زيرکوه وقتي از او مي خواهم مهم ترين چالش پيش روي ورزش شهرستان را بيان کند مي گويد و ادامه مي دهد: در زمينه تجهيزات و امکانات مشکلي نداريم چرا که با همکاري اداره کل و فدراسيون اين نياز ها را تامين مي کنيم.
«علي آبادي» ادامه مي دهد: سرانه فضاي ورزشي اين شهرستان 35 سانتي متر بوده که فاصله آن با استاندارد 120 سانتي متري زياد است.
وي با اشاره به وجود 3 سالن ورزشي در زهان ،حاجي آباد و شاهرخت مي افزايد: 2 سالن ورزشي در آبيز و افين نيز در دستور کار قرار دارد که با تکميل پروژه هاي در دست اقدام سرانه 20 درصد افزايش خواهد يافت.
به گفته وي، با توجه به تعريف نشدن پروژه جديد براي رسيدن به سرانه استاندارد تا پايان برنامه پنجم توسعه ايجاد زمين روباز در روستاها در دستور کار قرار گرفته است.
وي با گلايه از نبود استخر شنا در شهرستان و مشکلات مربوط به آن براي علاقه مندان به رشته شنا مي افزايد: استخري در مرکز شهرستان توسط آموزش و پرورش در حال ساخت است.
وي ادامه مي دهد: سالن تيراندازي استاندارد در مرکز شهرستان با همکاري هيئت تيراندازي، ناحيه سپاه و اداره ورزش و جوانان ساخته شده که اين سالن مجهز به 5 خط تيراندازي با تفنگ بادي بوده و براي ساخت آن 400 ميليون ريال هزينه شده است. وي با اشاره به اين که گود باستاني در مرکز شهرستان از پروژه هايي است که بايد امسال به پايان برسد، مي افزايد: يک ميليارد و 700 ميليون ريال اعتبار نياز است که اميدواريم با همکاري فرمانداري شهرستان هر چه سريع تر تخصيص يابد.
وي با بيان اين که سالن ورزشي آبيز در هفته دولت افتتاح مي شود، مي افزايد: عمليات اجرايي زمين چمن مصنوعي در مرکز شهرستان با وسعت 13 هزار و 800 متر مربع و پيست دو و ميداني با اعتبار 3 ميليارد و 500 ميليون ريال از ماده 180 آغاز شده که اميدواريم با تخصيص به موقع اعتبار عمليات اجرايي آن تا پايان سال تکميل شود.
فعاليت 17 هيئت ورزشي
وي با اشاره به فعاليت 17 هيئت ورزشي در شهرستان ادامه مي دهد: همه اين هيئت ها فعال هستند اما حمايت از آن ها بر اساس استعدادها و آمايش سرزميني مد نظر انجام مي شود.
وي هيئت هاي کاراته، تيراندازي با تفنگ بادي، بدنسازي و پرورش اندام ،بومي و محلي، دو و ميداني، پينگ پنگ، فوتسال و واليبال را جزو هيئت هايي برشمرد که در طرح آمايش قرار گرفته اند و از نظر تجهيزات و امکانات در وضعيت خوبي به سر برده و توانسته اند ورزشکاران زيادي را سامان دهي کنند و دربعد قهرماني فعاليت کنند.
وي با اشاره به اين که سرمايه گذاري در اين رشته ها نتيجه بخش بوده است توضيح مي دهد: در رشته اي مثل کاراته اسفند پارسال ورزشکاران توانستند در مسابقات کشوري مقام اول ،دوم ، چهارم و پنجم را در 5 وزن مختلف داشته باشند و علاوه بر اين، هفته گذشته تيم شهرستان در مسابقات استاني به ميزباني قاين نائب قهرمان شد. وي ادامه مي دهد: هيئت همگاني، پهلواني و زورخانه اي، دوچرخه سواري، رزمي، بدمينتون، تيراندازي با کمان، اسکيت، تنيس روي ميز و کشتي از ديگر هيئت هاي ورزشي فعال شهرستان هستند که کمتر به پرورش قهرمان مي پردازند.
به گفته وي، در بخش خصوصي نيز باشگاه هاي بدن سازي ذوالفقار آبيز ، دليران حاجي آباد و شهداي شاهرخت و باشگاه فوتبال در مرکز شهرستان فعاليت مي کنند که به تازگي نيز با همکاري کارخانه کاشي نيلوفر عمليات اجرايي مجتمع فرهنگي ورزشي در مرکز شهرستان به ارزش 3 ميليارد ريال شروع شده و اميدواريم با مشارکت بيشتر بخش خصوصي ورزش در زيرکوه رونق بگيرد.
رونق در روستاها
وي با تاکيد بر اين که با همکاري خيرين بحث تجهيز خانه هاي ورزش روستايي در دستور کار قرار دارد، ادامه مي دهد: در روستاي استند بخش مرکزي با همکاري دهياري و شورا سوله ورزشي به ارزش يک ميليارد و 200 ميليون ريال از طراف خيران اهدا شد. علاوه بر اين، در روستاي فندخت زميني به متراژ هزار و 500 متر مربع حصارکشي و مجهز به آب و برق شد که 265 متر زيربنا دارد و در روستاي اردکول زمين ورزشي به ارزش 350 ميليون ريال با همکاري خيران و شورا اهدا شده است. وي با اشاره به وجود 15 خانه ورزش در روستاها ادامه مي دهد: برخي زيرساخت ها مانند زمين روباز در روستاها وجود دارد اما بانوان نمي توانند به راحتي از فضاها استفاده کنند که ايجاد و تجهيز خانه ورزش روستايي براي استفاده بانوان و جوانان مد نظر قرار گرفته است.
وي ادامه مي دهد: پس از زلزله سال 76 حمام هايي در روستاها ساخته شد که بدون استفاده بود و بنابراين تصميم گرفتيم از اين حمام ها براي ايجاد 10 خانه ورزش استفاده کنيم که با همکاري دهياران تغييرات در داخل حمام ها انجام شد.
وي استند، فندخت، محمدآباد، بقرائي، بهمن آباد، بمرود، اردکول، گزخت، اسقاط، کبودان، معصوم آباد، فخران و سخران را جزو اين روستاها بيان کرده و مي افزايد: تجهيز اين خانه هاي ورزشي نيز قرار است پس از ارائه گزارش به رئيس فدراسيون بومي و محلي انجام شود.
وي به تخصيص اعتبار تجهيز خانه هاي ورزشي در روستاهاي مرزي اشاره مي کند و مي افزايد: در اين طرح 250 ميليون ريال از ستاد فرعي مبارزه با مواد مخدر کشور به 4 روستاي همت آباد ،چاپاياق، استند و گزخت اختصاص يافته که سري اول تجهيزات توزيع شده است.
هزار ورزشکار
وي با اشاره به وجود هزار ورزشکار در شهرستان ادامه مي دهد: از اين تعداد 250 نفر خانم و بقيه آقا هستند و به طور قطع در تابستان امسال مشابه سال هاي پيش تعداد ورزشکاران با رشد 50 درصدي به هزار و 500 نفر خواهد رسيد.
به گفته وي، بانوان در رشته هاي کاراته ،اسکيت ،آمادگي جسماني ،واليبال ،تنيس روي ميز و تيراندازي با تفنگ بادي زير نظر مربي فعاليت مي کنند. وي با اشاره به اين که در زمينه داور و مربي مشکل خاصي نداريم مي افزايد: تا چند وقت پيش در زمينه مربي گري و داوري فوتبال مشکل داشتيم که با همکاري هيئت استان 35 نفر از شهرستان دوره هاي مربوط را گذرانده اند و قرار است به صورت رايگان در يک دوره آموزشي ديگر با همکاري فدراسيون بعد از ماه رمضان شرکت کنند. به گفته وي، در ساير رشته ها هم با همکاري آموزش و پرورش نياز ها را بر طرف کرديم و در برخي رشته ها مانند کشتي 2 نفر از علاقه مندان را به دوره هاي آموزشي فرستاديم.

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا