عمومی

80 رشته قنات زیرکوه از سیل اخیر خسارت دید/کشاورزان عباس آباد، چشم انتظار کمک مسئولان

روستای عباس آباد بخش زهان ، یکی از روستاهای شهرستان زیرکوه است که سیل به دو رشته قنات این روستا خسارت سنگین زده است و مردم این روستا، چشم انتظار کمک فوری مسئولان هستند.

به گزارش پایگاه خبری زیرکوه نیوز،سیل اخیر شهرستان زیرکوه علاوه بر وارد آوردن خسارت سنگین به باغات و مزارع کشاورزی شهرستان زیرکوه ، باعث صدمه به 80 قنات این شهرستان شده است که مرمت و بازسازی آنها نیازمند 4 میلیارد تومان اعتبار می باشد.
روستای عباس آباد بخش زهان ، یکی از روستاهای شهرستان زیرکوه است که سیل به دو رشته قنات این روستا خسارت سنگین زده است و مردم این روستا، چشم انتظار کمک فوری مسئولان هستند.
یکی از کشاورزان این روستا گفت:روستای عباس آباد از توابع بخش زهان شهرستان زیرکوه دارای 5 رشته قنات است که یکی از قنات های این روستا به نام قنات کلاته بلوچ ا ز سیل اخیر شهرستان زیرکوه خسارت جدی دیده است و قنات بوش این روستا نیز خسارت دیده است که عمده مردم روستای عباس آباد از این دو قنات مالک هستند.
یکی دیگر از کشاورزان این روستا با اشاره به خسارات سیل اخیر، بیان داشت:چند سال قبل ،به علت اینکه قنات کلاته بلوچ عباس آباد در مسیر رودخانه قرار داشت، اقدام به احداث سد خاکی در مسیر این قنات کردیم اما سیل باعث تخریب این سد و خسارت سنگین به قنات شد.
وی با بیان اینکه ده هکتار زرشک از آب این قناتن آبیاری می شود،ادامه داد: سیل ویرانگر، قنات را به کلی پر کرده است و با این وضعیت اگر آبیاری به موقع به درختان نرسد، کل محصول کشاورزان این روستا از بین می رود.
این کشاورز گفت: درختان زرشک هر دو سال یکبار محصول می دهند و با توجه به اینکه سال گذشته این درختان محصول نداده اند، امسال نوبت محصول دهی باغات زرشک است و اگر امسال هم این کم آبی که بر اثر سیل بوجود آمده است ،ادامه داشته باشد محصول کشاورزان از بین خواهد رفت و تا دو سال اینده باید چشم انتظار محصول دهی درختان باشیم.
کشاورزان می گویند آماده همکاری با جهاد کشاورزی هستیم تا بار دیگر آب در قنات این روستا جاری شود و کشاورزان از یک خسارت سنگین نجات یابند.
آنها می گویند: کار آوار برداری از عهده ما خارج است و باید مسئولان شهرستان به داد ما برسند و تنها کاری که از دست ما برمی آید، نیروی انسانی است و در این راه هر کاری از دستمان بر می آید کوتاهی نخواهیم کرد .
مشکل کشاورزان این روستا مرتفع خواهد شد.
حیدری معاون جهاد کشاورزی زیرکوه نیز در این باره گفت:جهاد کشاورزی خیلی سریع به همراه بسیج سازندگی شهرستان و ادارات مربوطه وارد کار خواهد شد و مشکل کشاورزان این روستا مرتفع خواهد شد.

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا